

Popołudniowe Espresso
Świat żegna Benedykta XVI
Przez całą niedzielę z BENEDYKTEM XVI żegnali się kardynałowie, biskupi oraz pracownicy Watykanu.W poniedziałek o godz. 7 rano ciało Benedykta XVI przewieziono do Bazyliki św. Piotra.

Jakub JANDA
Monika L. RICHTER
Rosyjska infiltracja i dezinformacja w Europie
W Holandii, po wykryciu rosyjskiej dezinformacji przed referendum w sprawie układu stowarzyszeniowego z Ukrainą w 2016 roku, holenderski rząd powrócił do głosowania w formie papierowej podczas wyborów parlamentarnych w 2017 roku, aby zapobiec ewentualnemu włamaniu ze strony Rosji do elektronicznego systemu głosowania. Holenderski wywiad ustalił następnie, że Kreml wytwarzał fake news, zamierzając wpłynąć na wynik wyborów. We Włoszech początkowe obawy dotyczące dezinformacji związanej z Kremlem pojawiły się podczas referendum konstytucyjnego w 2016 roku, kiedy antyestablishmentowy Ruch Pięciu Gwiazd wykorzystywał w swojej kampanii prokremlowską propagandę. Niestety, tradycyjnie prorosyjska postawa Włoch przetrwała, a kraj nie podjął żadnych środków, by złagodzić wysiłki Kremla. Hiszpania została brutalnie wybudzona z letargu przez groźbę rosyjskiej dezinformacji podczas niedawnego katalońskiego referendum niepodległościowego, które było aktywnie wspierane przez rosyjskie media, a podczas którego puszczono w obieg szereg fałszywych wiadomości.

Gérard LARCHER
Francja, Niemcy i Polska. To od naszych trzech krajów zależy teraz przyszłość Europy
W obliczu licznych wyzwań, którym Unia Europejska musi obecnie stawiać czoło, jesteśmy przekonani, że „duch weimarski” pozwoli nam poczynić wspólnie dalsze postępy.

Cyrille LACHÈVRE
Rewolucję dokonującą się w Polsce należy brać na bardzo poważnie
Pościg Mateusza Morawieckiego za oszustami – przynoszący, kwotowo, dwukrotność środków europejskich przekazywanych Polsce – umożliwi in fine sfinansowanie ogromnych wydatków socjalnych rządu Beaty Szydło. Pora zapomnieć o stereotypie polskiego hydraulika. Tę rewolucję, rewolucję dokonującą się w Polsce, należy brać na bardzo poważnie.

Michał BONI
"Ukraina. Droga do Europy"
Ukraina potrzebuje reform. Zdecydowanych działań w kilku obszarach i to jak najszybciej. Wdrożenie prawa antykorupcyjnego, wielki pakiet reform decentralizacyjnych, równoważenie finansów, demonopolizacja gospodarki, warunki dla przedsiębiorczości, prawa celne i podatkowe dopasowane do zasad wolnego handlu – lista spraw jest spora. Takie reformy wymagają dobrego przywództwa, dlatego wynik wyborów jest tak ważny. Ale też i dialogu społecznego oraz dobrej komunikacji ze społeczeństwem, z jego liderami, także z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi technologicznych, internetu, sieci jako obszaru demokracji uczestniczącej i funkcjonowania otwartego rządu.