Popołudniowe Espresso: Świat żegna Benedykta XVI

Świat żegna Benedykta XVI

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 1. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Mateusz MORAWIECKI spotka się w środę z politykami Solidarnej Polski w sprawie KPO

Premier Mateusz MORAWIECKI poinformował, że w środę spotka się z prezesem Solidarnej Polski i ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz z posłami Solidarnej Polski. – Chciałbym przedstawić wszystkim posłom Solidarnej Polski jakie korzyści dla wzrostu PKB, wzrostu gospodarki, wzrostu liczby miejsc pracy, podniesienia wynagrodzeń, rozwoju inwestycji płyną z przyjęcia Krajowego Planu Odbudowy i zakończenia tych trzeciorzędnych problemów – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że system nie jest doskonały od strony prawnej, „jednak od strony ekonomicznej, gospodarczej jest on bardzo dobry”. Wskazał, że trudności wynikają z wojny na Ukrainie, która wpływa na trudność pozyskiwania finansowania dla Polski z rynków kapitałowych czy finansowych. – W czasie niezwykle groźnego zawirowania geopolitycznego za naszą wschodnią granicą naprawdę warto wziąć granty, czyli pieniądze, za które wykonamy mnóstwo inwestycji. Żłobki, przedszkola, szkoły, drogi, bardzo dużo innych inwestycji, także w służbie zdrowia. […] Moim zdaniem należy w mniejszym stopniu zwracać uwagę na mankamenty, a skoncentrować się na tym, co najważniejsze. Między innymi w ten sposób będę przekonywał naszych koalicjantów – powiedział premier Morawiecki.

Świat żegna BENEDYKTA XVI

Setki tysięcy wiernych z całego świata, duchowni i przywódcy krajów składają hołd zmarłemu w sobotę, 31. grudnia 2022 roku, papieżowi-emerytowi. Przez całą niedzielę z BENEDYKTEM XVI żegnali się kardynałowie, biskupi oraz pracownicy Watykanu. Jego ciało było wystawione w kaplicy klasztoru Mater Ecclesiae, gdzie Papież Senior spędził ostatnie lata swego życia. Tam też już w sobotę modlił się za niego Papież FRANCISZEK.

W poniedziałek o godz. 7 rano ciało Benedykta XVI przewieziono do Bazyliki św. Piotra. Po krótkich obrzędach sprawowanych przez archiprezbitera tej świątyni kard. Maura Gambettiego wystawiono je przed konfesją św. Piotra, gdzie nieustannie przybywają rzesze wiernych. Jako jedni z pierwszych przy ciele Benedykta XVI modlili się oficjalni przedstawiciele Włoch: premier Giorgia MELONI i prezydent Sergio MATTARELLA. Pogrzeb papieża-emeryta odbędzie się w Watykanie, 5. stycznia.

Polscy naukowcy odczytali historię bioróżnorodności Antarktyki

Jeden z gatunków mchów (Syntrichia sarconeurum) przetrwał na Antarktydzie co najmniej dwa miliony lat, co udowodnili polscy naukowcy. – To istotny wkład w odczytanie historii bioróżnorodności Antarktyki – powiedział dr Michał RONIKIER z Instytutu Botaniki PAN w Krakowie. Wyniki prac zespołu polskich naukowców dotyczące Antarktyki, zostały opublikowane w Journal of Biogeography. Pomogą one w tworzeniu prognoz, dotyczących reagowania bioróżnorodności na zmiany klimatu.

Mchy stanowią główny komponent pokrywy roślinnej Antarktyki. Od dawna wiadomo, że mają duże fizjologiczne zdolności przetrwania stresu związanego z niskimi temperaturami i suchością środowiska. Mimo delikatnej budowy mogą pozostać żywe przez setki lat. Jednak – jak twierdzi dr Michał Ronikier – naukowców “nurtowało pytanie, jak daleko sięgają ich możliwości przetrwania w Antarktyce, a przede wszystkim na kontynencie Antarktydy”. Współcześnie powierzchnia wolnych od lodu obszarów lądowych Antarktyki jest szacowana na około 0,5 proc., a w okresie zlodowaceń była jeszcze mniejsza.

Prof. Arkady RZEGOCKI: Nieprzerwana ciągłość polskiej tradycji
Prof. Arkady RZEGOCKI: Nieprzerwana ciągłość polskiej tradycji

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Czy rok 2023 będzie lepszy dla naszych portfeli? | Piotr ARAK dla Wszystko co Najważniejsze

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 stycznia 2023