

Michał KŁOSOWSKI
Europa Universalis
Polska ma korzenie państwa wielkiego, choć w przeciwieństwie do pozostałych krajów Europy – bez imperialnej historii. I Rzeczpospolita to kontrpropozycja sprawnego, silnego państwa; otwartego choć trudnego do zrozumienia; państwa w którym wolność religijna i duchowa siła stanowiły o sprawności całej machiny państwowej

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza
Inicjatywa Trójmorza, wyraźnie wsparta przez Stany Zjednoczone, jest solą w oku dla Niemiec i Rosji, które pragną, jak dawniej w historii, traktować ten region jako sferę swojej ekspansji, a także dodatkowo wyodrębnia państwa, które ze względów geograficznych i politycznych mogą tworzyć nową sieć powiązań, od państw, które leżą na uboczu, jak Bałkany Zachodnie, lub borykają się z mniejszym lub większym uzależnieniem od Rosji, jak Białoruś, Ukraina i Mołdawia

Prof. Marek KORNAT
Konfederacja warszawska 1573 r. Polski przykład tolerancji wyznaniowej
Państwo, które dało Europie wielki przykład tolerancji – zostało oskarżone o nienawiść i dyskryminację wyznaniową, aby uzasadnić ingerencję w jego sprawy wewnętrzne. Pozostać to musi wielką lekcją historii.

Prof. Krzysztof BRZECHCZYN
Konfederacja warszawska wzorcem tolerancji wyznaniowej
Tolerancja wyznaniowa była jednym z elementów wolności szlacheckich stanowiących podstawę ustroju Rzeczypospolitej. O jej stosowaniu więcej bowiem ważyły względy pragmatyczne niż teologiczne.

Prof. Norman DAVIES
Ukraina dłużej była częścią Polski niż Rosji. I to jest klucz do zrozumienia ukraińskiej narodowości
Z uwagi na gorycz wcześniejszych stosunków polsko-ukraińskich jest to niezwykły historyczny zwrot akcji. W przeszłości Rosja była głównym beneficjentem ich niezgody. W końcu jednak wygląda na to, że nieszczęsna inwazja Putina jednoczy te dwa od dawna podzielone narody.

Jakub MOROZ
Marc GOPIN
Prof. Andrzej SZCZERSKI
Prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI
Taras KOMPANICZENKO
Rzeczpospolita wielu wolnych narodów
W jednej z najciekawszych debat tegorocznego Kongresu Polska Wielki Projekt wzięli udział Jakub MOROZ, prof. Ryszard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI, prof. Marc GOPIN i prof. Andrzej SZCZERSKI.

Prof. Mikołaj MALINOWSKI
Państwo silne wspólnotą
Demokracja szlachecka wyrosła na bazie wspólnoty i współpracy elit, a system ustrojowy w państwie polsko-litewskim tę wspólnotę umacniał. Do czasu – pisze Mikołaj MALINOWSKI

Prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI
#RozmowyNajważniejsze. Warto dziś czerpać z tradycji dawnej Rzeczypospolitej – prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI
Dawna Rzeczypospolita i jej tradycja jest niewątpliwie bardzo przydatna w naszych czasach. Do tego przekonuje prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI w rozmowie z Mateuszem M. KRAWCZYKIEM.

Prof. Aleksander SURDEJ
Rosnąca siła Europy Środkowo-Wschodniej wynika ze wspólnej przeszłości
Rzeczpospolita Obojga Narodów pozwalała budować w swoich granicach tożsamość Białorusinom, Litwinom, Polakom i Ukraińcom.