Bogusław SONIK

Polityk Platformy Obywatelskiej. Poseł do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji oraz do Sejmu VIII i IX kadencji.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

Bogusław SONIK: Kiedy opadł bitewny kurz
Bogusław SONIK

Bogusław SONIK

Kiedy opadł bitewny kurz

Powyborcza euforia sprzyja radykalnym zwolennikom rewanżu i odwetu. Jednak kontynuacja wymiany ciosów w stylu „złodzieje”, „zdrajcy” prowadzi donikąd. Jest z gruntu antyrozwojowa.

Bogusław SONIK

Bogusław SONIK

#RozmowyNajważniejsze. Francję czeka koabitacja - Bogusław SONIK

12 czerwca Francuzi oddali głosy w pierwszej turze wyborów parlamentarnych. Bogusław SONIK w rozmowie z Mikołajem CZYŻEM, komentował kampanię wyborczą. SONIK zaznaczył, że partia republikańska i socjalistyczna są na przegranej pozycji. Twierdzi, że wybory wygra partia Emmanuela Matrona lub Jean-Luca Mélenchona.

Bogusław SONIK: Świat zyska bardziej na wygranej Emmanuela Macrona
Bogusław SONIK

Bogusław SONIK

Świat zyska bardziej na wygranej Emmanuela Macrona

Francja musi pozbyć się fascynacji Rosją. Przez lata była głównym czynnikiem odpowiadającym za kolejne próby porozumienia się z Władimirem Putinem, najpierw po agresji na Gruzję, a później po aneksji Krymu. To musi się skończyć. Od tego zależeć będzie reset w relacjach polsko-francuskich.

Bogusław SONIK: Koniec epoki zaślepienia Unii
Bogusław SONIK

Bogusław SONIK

Koniec epoki zaślepienia Unii

Europa uzależniała się od rosyjskiego gazu i ropy, nie zważając na ostrzeżenia płynące z Warszawy i państw bałtyckich i zapominając, że putinowska Rosja rozumie tylko argument siły.

Bogusław SONIK: Fin de l’ère de la cécité de l’UE
Bogusław SONIK

Bogusław SONIK

Fin de l’ère de la cécité de l’UE

L’Europe, dans sa politique de dépendance vis-à-vis du gaz et du pétrole russes, n’a pas fait grand cas des avertissements venant de Varsovie et des États baltes, en oubliant que la Russie de Poutine ne comprend que l’argument de la force.

Bogusław SONIK: Unia i ziarnka piasku
Bogusław SONIK

Bogusław SONIK

Unia i ziarnka piasku

Dwubiegunowy rozwój Unii byłby przeciwny polskiej racji stanu. Trzeba więc dążyć do zamykania frontów sporu z instytucjami europejskimi (zwłaszcza gdy dotyczą spraw drugorzędnych), a równocześnie aktywnie artykułować propozycje dotyczące najważniejszych strategicznych polityk europejskich. Potrzebne są rzeczywiste, a nie medialne – know-how, kreatywność, odwaga i mnóstwo pracy.

Bogusław SONIK: Co nam pozostało z Solidarności?
Bogusław SONIK

Bogusław SONIK

Co nam pozostało z Solidarności?

W zasadzie wszystko, co było największą siłą pierwszej Solidarności, uznano za anachronizm i obciążenie: wspólnotowość, oddolnie podejmowane decyzje, oparta na zaufaniu otwarta formuła przynależności, troska o „najsłabsze ogniwa”, nawet język czerpiący z chrześcijańskich wzorów. Wszystko to wydawało się zdezaktualizowane przez nowe reguły dziwnej i bezwzględnej odmiany kapitalizmu oraz gry politycznej, której cechą dominującą stała się nie tyle polityka, ile właśnie gra.

Bogusław SONIK: Kraj do opowiedzenia. Wizerunek Polski we Francji
Bogusław SONIK

Bogusław SONIK

Kraj do opowiedzenia.
Wizerunek Polski we Francji

Podobne zjawiska we Francji i w Polsce są interpretowane w zupełnie różny sposób: we Francji są tylko przypadłością, może niemiłą i wymagającą korekty, ale akcydentalną; w Polsce – skazą genetyczno-kulturową zagrażającą wolnemu światu.