Bartosz KABAŁA: Dziecko trojga rodziców? Co tak naprawdę wydarzyło się w szpitalu w Meksyku?
Bartosz KABAŁA

Bartosz KABAŁA

Dziecko trojga rodziców?
Co tak naprawdę wydarzyło się w szpitalu w Meksyku?

Sformułowanie: “pierwsze w świecie dziecko trojga rodziców” nie jest nieuzasadnione. To dobrze brzmiący i kontrowersyjny skrót myślowy. Gdy bez głębszych wyjaśnień media donoszą o takim dziecku budzą się w nas obawy, że nauka za bardzo przyznaje sobie prawa boskie, a ludzie mieszają w genetyce dla własnej uciechy.

Bartosz KABAŁA: "Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny 2015. Powrót do korzeni"
Bartosz KABAŁA

Bartosz KABAŁA

"Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny 2015. Powrót do korzeni"

Nagroda Nobla 2015 w dziedzinie medycyny została przyznana za odkrycie dwóch ważnych leków, które uratowały życie setkom milionów ludzi. To zwrócenie się Komitetu Noblowskiego w kierunku rzeczywistych, globalnych problemów medycyny, mającej ratować zdrowie i życie ludzi. To powrót do korzeni tej nagrody, do idei wytyczonej przez Alfreda Nobla, dla którego nadrzędnym celem było dobro całej ludzkości.

Bartosz KABAŁA: "Szczepionki, czyli jak nie ulegać manipulacji"
Bartosz KABAŁA

Bartosz KABAŁA

"Szczepionki, czyli jak nie ulegać manipulacji"

Leczenie chorób zakaźnych i zapobieganie im to prawdziwy wyścig zbrojeń. Niektóre wirusy i bakterie charakteryzują się wysoką zmiennością, powstają co rusz nowe szczepy odporne na działanie antybiotyków lub takie, które nie są rozpoznawane przez nasz układ immunologiczny. Powoduje to, że potrzebujemy ciągle nowych rodzajów szczepionek na wirusa grypy.

Bartosz KABAŁA: Czy istnieje życie poza Internetem? Sprawdziłem
Bartosz KABAŁA

Bartosz KABAŁA

Czy istnieje życie poza Internetem? Sprawdziłem

Człowiek zanurzony w tym świecie, w social mediach przez dyfuzję wchłania to, czego nie chce. Przez dyfuzję chłonę obrazy z programu, w którym Jerzy Urban przebrał się za biskupa, albo kolejne doniesienia o złowrogim in vitro. To wszystko denerwuje, rozprasza, zaprząta głowę. Co gorsza, Internet powoli zastępuje to życie publiczne i tę politykę, w których chcemy uczestniczyć.

Bartosz KABAŁA: "Mity medyczne czyli o tym, jak medycyna wciąż jeszcze jest niedoskonała"
Bartosz KABAŁA

Bartosz KABAŁA

"Mity medyczne czyli o tym, jak medycyna wciąż jeszcze jest niedoskonała"

Sięgając zaś do dokonań tak odległych, jak na przykład odkrycie krwiobiegu przez Williama Harveya w roku 1628, można pomyśleć, że prawie osiągnęliśmy nieśmiertelność. Jednak dzisiaj, tak samo jak w tamtych zamierzchłych czasach czy nawet w latach 50. dwudziestego wieku, wciąż szerzą się medyczne mity.