Prof. Andrzej NOWAK
Opozycja polityczna w Rosji a kwestia imperializmu
Proimperialny sposób rozumowania rosyjskiej opozycji niestety wciąż jest silniejszy od alternatywnego, antyimperialnego, którego reprezentantami byli w przeszłości m.in. Andriej Sacharow czy Władimir Bukowski.
Andrew A. MICHTA
Bernard CAZENEUVE
Francis FUKUYAMA
Patrick POUYANNÉ
Europa potrzebuje planu awaryjnego
Na temat tego jakie są konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę, piszą Bernard CAZENEUVE, Francis FUKUYAMA, Patrick POUYANNÉ, Andrew MICHTA.
Prof. Hiroaki KUROMIYA
Rosyjski imperializm w pułapce pomiędzy Wschodem a Zachodem
Jeżeli Rosji uda się ostatecznie pokonać Ukrainę, Chiny zyskają argument do inwazji na Tajwan i dalszej ekspansji – pisze prof. Hiroaki KUROMIYA
Karol NAWROCKI
Strażnicy obcych interesów
We wrześniu mija trzydzieści lat od przełomowego wydarzenia, jakim było opuszczenie terytorium Polski przez ostatnie oddziały posowieckiej armii rosyjskiej.
Prof. Jeffrey SONNENFELD
Polska miała rację. Dziś jesteście wzorem dla innych
Polska i jej odważni przywódcy są godnym naśladowania wzorem dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Ołeksandra MATWIJCZUK
Musimy wygrać tę wojnę na poziomie wartości
W jaki sposób mamy zamiar chronić ludzi, ich prawa, wolność i godność w XXI wieku?
Prof. Ewa THOMPSON
Jeżeli Ukraina nie wygra, Europa Zachodnia odbuduje stosunki z Rosją, zaś Polska zostanie ukarana
Europa Zachodnia wcale się Rosji nie boi, bo wie, że oddziela ją od Rosji pasmo krajów mniejszej niż ona ważności. A jednocześnie odnosi się z szacunkiem do Rosji, bo ta posiada broń atomową i jest użytecznym partnerem gospodarczym.
Prof. Jacek HOŁÓWKA
Imperialne marzenia Kremla
Rosja nie jest pierwszym imperium, które głęboko przeżywa ograniczenie swych wpływów i posiadłości. W czasach nowożytnych to doświadczenie spotkało kolejno wszystkich kolonizatorów: Brytyjczyków, Francuzów, Belgów i Holendrów. Wytrącenie ich z roli metropolii kolonialnej raniło ich poczucie dumy, wydawało się bolesne i niesprawiedliwe.
Mateusz MORAWIECKI
Pięć lekcji po roku wojny
Czasem boję się, że na Zachodzie jest naprawdę dużo ludzi, dla których lunch w ulubionej kawiarni albo serial na Netflixie są ważniejsze niż życie i śmierć tysięcy Ukraińców. Wszyscy jesteśmy świadkami tej wojny. Nikt z nas nie będzie mógł powiedzieć: „Nie wiedziałem o ludobójstwie w Buczy”. Wszyscy patrzymy na okropieństwa dokonywane przez rosyjską armię. Dlatego nie wolno nam być obojętnym. Imperialne plany Rosji sięgają dalej niż Ukraina. Ta wojna dotyczy nas wszystkich.
Remigiusz WITKOWSKI
Stąd do historii
Ukrainie potrzebne jest pokonanie Rosji w taki sposób, żeby nie mogła w perspektywie jednego czy dwóch pokoleń nawet myśleć o agresji.
Eryk MISTEWICZ
250 lat walki z rosyjskim despotyzmem
Od ponad 250 lat Europa Centralna zmaga się z tym samym. 160 lat temu wybuchło powstanie, w którym Polacy, Ukraińcy, Litwini i Białorusini wystąpili wspólnie przeciw despotyzmowi rosyjskiego cara i rosyjskiemu imperializmowi. Dziś jednoczą się w pomocy dla Ukrainy.
Jurij FELSZTINSKI
Trzecia wojna światowa już trwa
By zrozumieć sposób, w jaki Putin stał się prezydentem Rosji, trzeba pamiętać, że doszedł do władzy w imieniu KGB/FSB. Putin nie rządzi Rosją sam – jest to cała instytucja służb. Putina może zabraknąć, może umrzeć jutro, może zostać zabity, ale to niczego nie zmieni.
Prof. Andrzej NOWAK
Imperiofobia z innej perspektywy
Może zamiast pomijać dyskretnym milczeniem hiszpański wkład w tworzenie obrazu Rosji jako zagrożenia dla Europy, warto się zastanowić, skąd się taki obraz bierze?
Jakub MOROZ
Marc GOPIN
Prof. Andrzej SZCZERSKI
Prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI
Taras KOMPANICZENKO
Rzeczpospolita wielu wolnych narodów
W jednej z najciekawszych debat tegorocznego Kongresu Polska Wielki Projekt wzięli udział Jakub MOROZ, prof. Ryszard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI, prof. Marc GOPIN i prof. Andrzej SZCZERSKI.
Prof. Andrzej NOWAK
To od Zachodu zależy, czy Rosja przestanie być skuteczna w swej imperialnej rekonkwiście
Nie da się nasycić imperialnego apetytu i Rosja nie zadowoli się Ługańskiem, Donieckiem i Krymem, nie zadowoli się Ukrainą, kiedy w następnym etapie ją połknie – jeśli będzie się jej ustępowało. Nie zadowoli się również Polską czy całym byłym obozem sowieckim. Zadowoli się dopiero po podporządkowaniu sobie całej Europy. Dopóki tego nie zrozumieją elity w Paryżu czy Berlinie, dopóty będą wracały do pokusy appeasementu, czyli sprzedawania mniejszych sąsiadów agresywnemu imperializmowi rosyjskiemu.