Joanna WITEK: Wrocław. Miasto o wielu twarzach

Wrocław. Miasto o wielu twarzach

Photo of Joanna WITEK

Joanna WITEK

Kulturoznawca. Ostrowianka z urodzenia, wrocławianka z wyboru. Matka rodziny wielodzietnej dzieląca wolny czas między internet, instagram i książki, ze szczególnym uwzględnieniem fantastyki. Wymyśliła i prowadzi stronę z konkursami dla dzieci i młodzieży
Zdjęcia, głównie wrocławskich kamienic, publikuje na Instagramie

Wrocław znany z turystycznych przewodników oraz materiałów promocyjnych i Wrocław, jaki można podejrzeć na Instagramie, zwłaszcza u fanów urbexu oraz starych kamienic, to — z pozoru — dwa zupełnie różne miasta. Rozświetlony rynek, odnowiony budynek dworca, wyremontowane uliczki Ostrowa Tumskiego reprezentują to bardziej znane oblicze Wrocławia. Kamienice, podwórka, studnie, pozostałości po XIX-wiecznym przemyśle są już zdecydowanie mniej popularne.

moj wroclaw 2

moj wroclaw 12

.Jaki jest mój Wrocław? Trudny do jednoznacznego sklasyfikowania. Na moim Instagramie zrujnowane budynki o zapuszczonej elewacji, ale ze śladami dawnej świetności, sąsiadują z turystyczną klasyką. Kocham stare, poniemieckie kamienice, ale równie dużą sympatię mam dla Ostrowa Tumskiego. Ostrów lubię za jedyne w swoim rodzaju światło lamp gazowych, za pana latarnika, na którego można się natknąć wieczorem i rano, za wspaniałe widoki z katedralnej wieży.

Kamienice są za to nieprzewidywalne. Owszem, jest kilka adresów znanych szeroko wśród polskich fanów starego budownictwa. Ale są też setki innych kamienic, o których w zasadzie nie wiadomo nic. Są kamienice niepozorne, ale o wspaniale zdobionych bramach, są kamienice odstraszające swym wyglądem, ale o ażurowych, koronkowych schodach i tralkach niesamowitej urody. Są także kamienice, które musiały budzić respekt przed laty, ale czas obszedł się z nimi mało łaskawie. Skuto dekoracyjne elementy, drewniane drzwi wymieniono na nowocześniejszy produkt z plastiku, zniknęły kafelki ze ścian i posadzek…

O tym wszystkim można dowiedzieć się, rozmawiając z mieszkańcami kamienic. Oni spędzili tu kilkadziesiąt lat, znają nieźle okolicę, pamiętają, jak było kiedyś, i czasami dzielą się tą wiedzą z intruzami z aparatami fotograficznymi. Czasami nasz entuzjazm dla kamienic, zwłaszcza dla starych schodów, jest dla nich niezrozumiały. Czasem trudno wyjaśnić, że właśnie wnętrza najbardziej zapuszczone, z łuszczącą się farbą mają swój urok i charakter, jakiego już teraz mogą im tylko pozazdrościć współczesne budynki mieszkalne.

moj wroclaw 4

moj wroclaw 8 (1)

moj wroclaw 1

moj wroclaw 13

moj wroclaw 6

moj wroclaw 15

moj wroclaw 16

moj wroclaw 11 (1)

.Miłośnikom starych kamienic polecam trzy miejsca w Internecie:

Klatkowiec, blog o kamienicach w Polsce [LINK]
Blog Wrocławskie Kamienice [LINK]
Blog o kaflach w kamienicach [LINK]

Joanna Witek

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 lutego 2016