Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Czerwiec 2022

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Czerwiec 2022

Photo of Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Marcel Proust. Du côté de la mère

.W Musée d’art et d’histoire du Judaïsme trwa wystawa, poświęcona żydowskim korzeniom Marcela Prousta i wpływowi, jaki wywarły one na jego życie i twórczość. Wystawa przedstawia historię rodziny autora W poszukiwaniu straconego czasu, którego matka pochodziła z żydowskiego rodu zintegrowanego w kręgach współczesnej im burżuazji, odgrywającego znaczącą rolę w historii francuskich Żydów. Na wystawie poruszony jest również temat zaangażowania Prousta w sprawę Dreyfusa, kontakty z kręgami intelektualistów i artystów żydowskich, a także obecność kwestii ważnych dla tożsamości żydowskiej w słynnym dziele Prousta.

„Marcel Proust. Du côté de la mère”, do 28 sierpnia 2022 r.
Musée d’art et d’histoire du Judaïsme, 71 rue du Temple (3. dzielnica), metro Rambuteau.

2. Sur la route des chefferies du Cameroun

.W Musée du Quai Branly można oglądać wystawę poświęconą sztuce wspólnot zamieszkujących zachodnią część Kamerunu, opartych na tradycyjnym systemie skoncentrowanym wokół wodza. Wystawa przedstawia rolę wodzów jako osób zapewniających ciągłość tradycji i dziedzictwa oraz chroniących je. To głównie spośród przedmiotów przechowywanych przez wodzów i szefów klanów pochodzą eksponaty przedstawiane na wystawie. Można zobaczyć m.in. biżuterię, rzeźby czy materiały reprezentujące bogactwo kultur wspólnot w Kamerunie.

„Sur la route des chefferies du Cameroun”, do 17 lipca 2022 r.
Musée du Quai Branly, 37 Quai Branly (7. dzielnica), RER Pont de l’Alma.

3. Parc de Bagatelle

.Znajdujący się przy Lasku Bulońskim Parc de Bagatelle należy do najpiękniejszych parków Paryża, jednocześnie będąc miejscem o wiele spokojniejszym i mniej uczęszczanym od bardziej znanych parków w środku miasta. Czerwiec jest najlepszym czasem na spacer po parku, który znany jest ze swojego rozarium. Podczas wizyty warto również zwrócić uwagę na pawilony i zdobione altany pochodzące z XVIII i XIX wieku. Park de Bagatelle to również zróżnicowana roślinność, ogrody z kompozycjami kwiatowymi i oczkami wodnymi.

Parc de Bagatelle (16. dzielnica, Lasek Buloński)

4. Rafał Blechacz w Filharmonii Paryskiej

.12 czerwca w Filharmonii Paryskiej publiczność będzie miała okazję wysłuchać koncertu fortepianowego Rafała Blechacza. Polski pianista rozpocznie recital partitą Jana Sebastiana Bacha. Następnie w programie są sonata i wariacje Ludwiga van Beethovena. Artysta wykona również utwory Césara Francka, początkowo przeznaczone do gry na organach. Rafał Blechacz zakończy koncert III Sonatą fortepianową Fryderyka Chopina.

Koncert Rafała Blechacza, 12 czerwca 2022 r., godz. 16:30
Philharmonie de Paris, 221 avenue Jean Jaurès (19. dzielnica), metro Porte de Pantin.

5. Le Trait et l’Ombre. Dessins français du musée des Beaux-Arts d’Orléans

.W muzeum w parku Sceaux prezentowane są rysunki pochodzące z kolekcji Muzeum Sztuk Pięknych w Orleanie. Wystawa podzielona jest na dwie części. Pierwsza, którą można oglądać obecnie, przedstawia dzieła pochodzące z XVI, XVII i XVIII wieku, autorstwa Nicolasa Poussina, Antoine’a Watteau czy Jacques’a Louisa Davida. Drugą część, poświęconą późniejszym rysunkom, będzie można oglądać w Sceaux od września do końca roku.

„Le Trait et l’Ombre. Dessins français du musée des Beaux-Arts d’Orléans”, do 17 sierpnia 2022 r.
Musée du Domaine départemental de Sceaux, Domaine de Sceaux (Sceaux, departament Hauts-de-Seine), RER Bourg-la-Reine.

6. Koncerty w Madeleine

.W czerwcu program muzyczny w kościele Madeleine jest bardzo różnorodny. 5 czerwca amerykański organista Jonathan Dimmock wykona utwory Francka, Messiaena i Fitzgeralda. 8 czerwca w ramach festiwalu muzyki klasycznej Sarre 2022 odbędzie się koncert organowy Bernharda Leonardy’ego. W programie jest symfonia Dvořáka oraz improwizacje. 20 czerwca londyński Royal Halloway Choir wykona pieśni religijne i świeckie. 24 czerwca natomiast odbędzie się wielka gala wsparcia dla Ukrainy, z której dochód zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie; podczas gali wystąpią artyści francuscy i ukraińscy z utworami m.in. Chopina i Brahmsa.

program: http://www.eglise-lamadeleine.com/la-musique

Église de la Madeleine, Place de la Madeleine (8. dzielnica), metro Madeleine

7. La Nuit des églises

.Co roku przez kilka wieczorów i nocy na przełomie czerwca i lipca kościoły w całej Francji pozostają otwarte w ramach Nocy Kościołów. Wydarzenie pozwala odkryć na nowo, w nietypowej, nocnej scenerii oświetlonej świecami, francuskie dziedzictwo, jakim są kościoły. W programie Nocy Kościołów są koncerty, zwiedzanie z przewodnikiem czy wystawy. W tegorocznej edycji wydarzenia bierze udział kilka kościołów paryskich.

W kościele Saint Sulpice oraz w kaplicy Missions Etrangères de Paris odbędą się koncerty chóru. Wieczorne zwiedzanie odbędzie się w kościele niemieckojęzycznej misji katolickiej Saint Albert-le-Grand. Będzie można również wziąć udział w spacerze po Paryżu szlakiem św. Jakuba.

La Nuit des églises, od 23 czerwca do 3 lipca 2022 r.

program: https://www.narthex.fr/nuit-des-eglises

8. Koncerty na wieży Eiffla

.W czerwcu muzycy z Orkiestry Paryskiej dadzą koncert w wyjątkowym miejscu: w Salon Gustave Eiffel na wieży Eiffla. 4 czerwca wraz z chórem młodzieży z Orkiestry Paryskiej muzycy wykonają utwory m.in. Gabriela Fauré, Francisa Poulenca czy Georges’a Aurica. W programie koncertu na instrumenty dęte 5 czerwca są natomiast przewidziane utwory m.in. Paula Dukasa czy Claude’a Debussy’ego. Na repertuar koncertów wybrane zostały utwory najbardziej wpisujące się w charakter Paryża. Połączenie muzyki i otoczenia wieży Eiffla ma tworzyć spójną całość, podkreślającą piękno francuskiej stolicy.

Koncerty Orchestre de Paris, 4 czerwca godz. 20:30 i 5 czerwca godz. 15:00 (program: https://philharmoniedeparis.fr/fr/activite/concert/24991-lorchestre-de-paris-la-tour-eiffel?itemId=127591)
Salon Gustave Eiffel, wieża Eiffla (7. dzielnica), RER Champ de Mars-Tour Eiffel
(uczestnicy koncertu z uwagi na procedury bezpieczeństwa proszeni są o przybycie na miejsce 1,5 godziny przed koncertem).

9. Aristide Maillol. La quête de l’harmonie

.W Musée d’Orsay trwa wystawa „Aristide Maillol. La quête de l’harmonie”, będąca pierwszą od ponad 60 lat paryską wystawą poświęconą rzeźbiarzowi, zorganizowaną poza muzeum jego imienia. Ekspozycja jest zarówno pokazaniem kolejnych etapów twórczości Maillola, jego największych dzieł, jak i podkreśleniem roli, jaką odgrywał w początkach sztuki nowoczesnej.

Aristide Maillol. La quête de l’harmonie, do 21 sierpnia 2022 r.
Musée d’Orsay, 1 rue de la Légion d’Honneur (7. dzielnica), RER Musée d’Orsay

Mimo że twórczość Maillola wiązana jest z rzeźbą, przed wyspecjalizowaniem się w tej formie sztuki artysta zajmował się malarstwem, a także sztukami dekoracyjnymi i tkaninami. Na wystawie w Musée d’Orsay obok najsłynniejszych rzeźb Maillola można zatem również zobaczyć jego obrazy czy tapiserie inspirowane sztuką nabistów.

10. Jean Painlevé. Les pieds dans l’eau

.Od 8 czerwca w Jeu de Paume można będzie oglądać wystawę poświęconą twórczości Jeana Painlevé. Związany z awangardą, znany z twórczości kinematograficznej artysta wykorzystywał techniki filmowe do uchwycenia niezbadanych i tajemniczych aspektów organizmów żywych.

Jean Painlevé. Les pieds dans l’eau, od 8 czerwca do 18 września 2022 r.
Jeu de Paume, Place de la Concorde (8. dzielnica), metro Concorde

Wystawa w Jeu de Paume podkreśla rolę, jaką w twórczości Painlevé odegrały badania naukowe, a także powiązania specjalisty od naukowych filmów dokumentalnych z ruchem awangardowym i ich odzwierciedlenie w estetyce kadrów Painlevé.

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 czerwca 2022