Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Czerwiec 2022
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Marcel Proust. Du côté de la mère
.W Musée d’art et d’histoire du Judaïsme trwa wystawa, poświęcona żydowskim korzeniom Marcela Prousta i wpływowi, jaki wywarły one na jego życie i twórczość. Wystawa przedstawia historię rodziny autora W poszukiwaniu straconego czasu, którego matka pochodziła z żydowskiego rodu zintegrowanego w kręgach współczesnej im burżuazji, odgrywającego znaczącą rolę w historii francuskich Żydów. Na wystawie poruszony jest również temat zaangażowania Prousta w sprawę Dreyfusa, kontakty z kręgami intelektualistów i artystów żydowskich, a także obecność kwestii ważnych dla tożsamości żydowskiej w słynnym dziele Prousta.
2. Sur la route des chefferies du Cameroun
.W Musée du Quai Branly można oglądać wystawę poświęconą sztuce wspólnot zamieszkujących zachodnią część Kamerunu, opartych na tradycyjnym systemie skoncentrowanym wokół wodza. Wystawa przedstawia rolę wodzów jako osób zapewniających ciągłość tradycji i dziedzictwa oraz chroniących je. To głównie spośród przedmiotów przechowywanych przez wodzów i szefów klanów pochodzą eksponaty przedstawiane na wystawie. Można zobaczyć m.in. biżuterię, rzeźby czy materiały reprezentujące bogactwo kultur wspólnot w Kamerunie.
3. Parc de Bagatelle
.Znajdujący się przy Lasku Bulońskim Parc de Bagatelle należy do najpiękniejszych parków Paryża, jednocześnie będąc miejscem o wiele spokojniejszym i mniej uczęszczanym od bardziej znanych parków w środku miasta. Czerwiec jest najlepszym czasem na spacer po parku, który znany jest ze swojego rozarium. Podczas wizyty warto również zwrócić uwagę na pawilony i zdobione altany pochodzące z XVIII i XIX wieku. Park de Bagatelle to również zróżnicowana roślinność, ogrody z kompozycjami kwiatowymi i oczkami wodnymi.
4. Rafał Blechacz w Filharmonii Paryskiej
.12 czerwca w Filharmonii Paryskiej publiczność będzie miała okazję wysłuchać koncertu fortepianowego Rafała Blechacza. Polski pianista rozpocznie recital partitą Jana Sebastiana Bacha. Następnie w programie są sonata i wariacje Ludwiga van Beethovena. Artysta wykona również utwory Césara Francka, początkowo przeznaczone do gry na organach. Rafał Blechacz zakończy koncert III Sonatą fortepianową Fryderyka Chopina.
5. Le Trait et l’Ombre. Dessins français du musée des Beaux-Arts d’Orléans
.W muzeum w parku Sceaux prezentowane są rysunki pochodzące z kolekcji Muzeum Sztuk Pięknych w Orleanie. Wystawa podzielona jest na dwie części. Pierwsza, którą można oglądać obecnie, przedstawia dzieła pochodzące z XVI, XVII i XVIII wieku, autorstwa Nicolasa Poussina, Antoine’a Watteau czy Jacques’a Louisa Davida. Drugą część, poświęconą późniejszym rysunkom, będzie można oglądać w Sceaux od września do końca roku.
6. Koncerty w Madeleine
.W czerwcu program muzyczny w kościele Madeleine jest bardzo różnorodny. 5 czerwca amerykański organista Jonathan Dimmock wykona utwory Francka, Messiaena i Fitzgeralda. 8 czerwca w ramach festiwalu muzyki klasycznej Sarre 2022 odbędzie się koncert organowy Bernharda Leonardy’ego. W programie jest symfonia Dvořáka oraz improwizacje. 20 czerwca londyński Royal Halloway Choir wykona pieśni religijne i świeckie. 24 czerwca natomiast odbędzie się wielka gala wsparcia dla Ukrainy, z której dochód zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie; podczas gali wystąpią artyści francuscy i ukraińscy z utworami m.in. Chopina i Brahmsa.
program: http://www.eglise-lamadeleine.com/la-musique
Église de la Madeleine, Place de la Madeleine (8. dzielnica), metro Madeleine
7. La Nuit des églises
.Co roku przez kilka wieczorów i nocy na przełomie czerwca i lipca kościoły w całej Francji pozostają otwarte w ramach Nocy Kościołów. Wydarzenie pozwala odkryć na nowo, w nietypowej, nocnej scenerii oświetlonej świecami, francuskie dziedzictwo, jakim są kościoły. W programie Nocy Kościołów są koncerty, zwiedzanie z przewodnikiem czy wystawy. W tegorocznej edycji wydarzenia bierze udział kilka kościołów paryskich.
W kościele Saint Sulpice oraz w kaplicy Missions Etrangères de Paris odbędą się koncerty chóru. Wieczorne zwiedzanie odbędzie się w kościele niemieckojęzycznej misji katolickiej Saint Albert-le-Grand. Będzie można również wziąć udział w spacerze po Paryżu szlakiem św. Jakuba.
La Nuit des églises, od 23 czerwca do 3 lipca 2022 r.
program: https://www.narthex.fr/nuit-des-eglises
8. Koncerty na wieży Eiffla
.W czerwcu muzycy z Orkiestry Paryskiej dadzą koncert w wyjątkowym miejscu: w Salon Gustave Eiffel na wieży Eiffla. 4 czerwca wraz z chórem młodzieży z Orkiestry Paryskiej muzycy wykonają utwory m.in. Gabriela Fauré, Francisa Poulenca czy Georges’a Aurica. W programie koncertu na instrumenty dęte 5 czerwca są natomiast przewidziane utwory m.in. Paula Dukasa czy Claude’a Debussy’ego. Na repertuar koncertów wybrane zostały utwory najbardziej wpisujące się w charakter Paryża. Połączenie muzyki i otoczenia wieży Eiffla ma tworzyć spójną całość, podkreślającą piękno francuskiej stolicy.
9. Aristide Maillol. La quête de l’harmonie
.W Musée d’Orsay trwa wystawa „Aristide Maillol. La quête de l’harmonie”, będąca pierwszą od ponad 60 lat paryską wystawą poświęconą rzeźbiarzowi, zorganizowaną poza muzeum jego imienia. Ekspozycja jest zarówno pokazaniem kolejnych etapów twórczości Maillola, jego największych dzieł, jak i podkreśleniem roli, jaką odgrywał w początkach sztuki nowoczesnej.
Mimo że twórczość Maillola wiązana jest z rzeźbą, przed wyspecjalizowaniem się w tej formie sztuki artysta zajmował się malarstwem, a także sztukami dekoracyjnymi i tkaninami. Na wystawie w Musée d’Orsay obok najsłynniejszych rzeźb Maillola można zatem również zobaczyć jego obrazy czy tapiserie inspirowane sztuką nabistów.
10. Jean Painlevé. Les pieds dans l’eau
.Od 8 czerwca w Jeu de Paume można będzie oglądać wystawę poświęconą twórczości Jeana Painlevé. Związany z awangardą, znany z twórczości kinematograficznej artysta wykorzystywał techniki filmowe do uchwycenia niezbadanych i tajemniczych aspektów organizmów żywych.
Wystawa w Jeu de Paume podkreśla rolę, jaką w twórczości Painlevé odegrały badania naukowe, a także powiązania specjalisty od naukowych filmów dokumentalnych z ruchem awangardowym i ich odzwierciedlenie w estetyce kadrów Painlevé.
Julia Mistewicz