Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2022
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Toucher le feu
.W Musée Guimet trwa wystawa poświęcona ceramice tworzonej przez kobiety w Japonii. Przez wieki tworzenie ceramiki w Japonii było zarezerwowane dla mężczyzn, którzy jako jedyni mieli dostęp do formacji kształcących w tej dziedzinie. Jednak w czasach współczesnych japońskie artystki zajmują ważne miejsce w sztuce ceramicznej, a ich twórczość uważana jest za wyjątkowo kreatywną i różnorodną. Artystki nie wahają się również czerpać inspiracji z tradycyjnej sztuki japońskiej i wykorzystywać porcelanę.
2. Âge d’or de la renaissance portugaise
.Wystawa w Luwrze poświęcona jest renesansowi portugalskiemu. W XVI wieku, kiedy dzięki mecenatowi królewskiemu Manuela I i Jana III Aviza portugalscy malarze tworzyli obrazy dla dworu królewskiego, a do Lizbony przybyli flamandzcy mistrzowie, w Portugalii nastąpił złoty wiek malarstwa. To temu okresowi w całości poświęcona jest pierwsza wystawa, podczas której odwiedzający Luwr mogą zobaczyć obrazy portugalskich malarzy renesansowych. Obrazy prezentowane na wystawie pokazują, jak artyści łączyli w swoich dziełach wpływy renesansu flamandzkiego i włoskiego z kulturą portugalską.
Wystawa „Âge d’or de la renaissance portugaise” wpisuje się w rok kulturalny poświęcony Portugalii.
Âge d’or de la renaissance portugaise, do 10 października 2022 r.
Louvre, rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Louvre-Rivoli
3. Koncerty chopinowskie
.W lipcu można wysłuchać koncertów w ramach dwóch plenerowych festiwali chopinowskich. Podczas 37. edycji Festival Chopin à Paris w parku Bagatelle organizowane są recitale pianistyczne w niedzielne popołudnia i koncerty w sobotnie wieczory, oświetlone świecami. Oprócz kompozycji Chopina artyści wykonają również utwory Beethovena – któremu poświęcona jest tegoroczna edycja – a także m.in. Schuberta czy Liszta.
W parku Montsouris natomiast w każdą niedzielę do 10 lipca odbywają się koncerty chopinowskie w ramach festiwalu Chopin au Jardin. Festiwal organizują Instytut Polski, Stołeczna Estrada i Miasto Warszawa.
4. Biennale d’architecture et de paysage
.Do 13 lipca w Wersalu trwa 2. edycja Biennale d’architecture et de paysage. Temat tegorocznej edycji to „Ziemia i miasta”, czyli kwestia sposobu konstruowania i planowania urbanistycznego przy poszanowaniu zasobów naturalnych i walce z nadmierną eksploatacją ziemi. Francuscy i zagraniczni eksperci zostali zaproszeni, aby dzielić się doświadczeniami i pomysłami na nowatorskie rozwiązania w dziedzinie architektury i krajobrazu z uwzględnieniem problemów etycznego wykorzystania zasobów naturalnych. Wydarzeniu towarzyszą wystawy poświęcone m.in. wykorzystaniu lokalnych zasobów czy pomysłów na architekturę bardziej trwałą.
5. Koncerty w Sainte-Chapelle
.W Paryżu koncerty muzyki klasycznej często organizowane są w pięknych i jednocześnie ważnych dla francuskiego dziedzictwa miejscach, gdzie uczestnictwo w takim wydarzeniu przybiera wyjątkowy charakter. Koncerty muzyki klasycznej, świeckiej i sakralnej regularnie organizowane są w Sainte-Chapelle. W programie koncertów w lipcu znalazły się utwory Vivaldiego, Haendla czy Mozarta, jak również Dvořáka, Bartoka i Tartiniego.
6. Transmission(s)
.Musée de la Poste zaprosiło dwoje współczesnych artystów – Madame i Dominique Blais – do nawiązania dialogu z kolekcją muzealną poprzez stworzenie dzieł inspirowanych ich osobistym spojrzeniem na eksponaty muzealne. W ten sposób powstały kolaże i instalacje nadające poetyczny charakter funkcjonalnym przedmiotom, z zachowaniem jednak pierwotnego założenia, jakim jest przekazywanie wiadomości i dialog.
Transmission(s), do 18 września 2022 r. Musée de la Poste, 34 boulevard de Vaugirard (15. dzielnica), metro Montparnasse Bienvenüe
7. Pouvoir et prestige. Art des massues du Pacifique
.W Musée du Quai Branly trwa pierwsza duża wystawa poświęcona historii, formie estetycznej i roli maczugi w kulturach Pacyfiku, Australii i Wysp Wielkanocnych. Oprócz funkcji obronnej maczuga pełniła również rolę symbolu władzy i prestiżu, a także przedmiotu istotnego podczas obrzędów. Poza zaznaczeniem roli, jaką w lokalnych kulturach odgrywały maczugi, wystawa podkreśla również ich wartość estetyczną, pokazując 140 maczug wyróżniających się formą czy bogactwem zdobień.
8. Monnaies et Merveilles
.Monnaie de Paris, gdzie często zapraszani są do współpracy twórcy współcześni, tym razem prezentuje wystawę poświęconą monecie: jej formom, symbolice i wykorzystaniu w różnych kulturach i epokach. Historia monet opowiedziana jest poprzez ponad dwieście eksponatów, takich jak biżuteria z Wybrzeża Kości Słoniowej czy tkaniny, jakimi płacono w Timorze. Eksponaty pochodzą z kolekcji prywatnych, a także ze zbiorów takich instytucji, jak Musée du Quai Branly, Musée des Confluences w Lyonie, Mucem w Marsylii czy musée Barbier-Mueller w Genewie.
9. Visages de l’exploration au XIXe siècle
.Wystawa „Visages de l’exploration au XIXe siècle” we francuskiej Bibliotece Narodowej została zorganizowana w dwusetną rocznicę utworzenia francuskiego Towarzystwa Geograficznego – najstarszego na świecie towarzystwa naukowego poświęconego geografii. Na wystawie można oglądać archiwa Towarzystwa Geograficznego, przechowywane w Bibliotece Narodowej, takie jak dzienniki podróżne, mapy czy fotografie pochodzące z podróży badawczych w różnych częściach świata. Dzięki tym eksponatom opowiedziana jest historia europejskich badań geograficznych w XIX wieku.
10. Shirley Jaffe. Une Américaine à Paris
.W Centre Pompidou trwa wystawa poświęcona Shirley Jaffe. Ekspozycja prezentuje należące do kolekcji muzeum obrazy amerykańskiej artystki, która związała swoją karierę z Paryżem, gdzie zamieszkała w latach 50. Zarówno dzieła Shirley Jaffe, jak i jej szkice i notatki pozwalają prześledzić rozwój jej twórczości, od ekspresjonizmu abstrakcyjnego po obrazy namalowane na początku XXI wieku, wyróżniające się specyficznym wykorzystaniem form geometrycznych i barw.
Shirley Jaffe. Une Américaine à Paris, do 29 sierpnia 2022 r. Centre Pompidou, Place Georges-Pompidou (4. dzielnica), metro Rambuteau
Julia Mistewicz