![Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Maj 2021](https://wszystkoconajwazniejsze.pl/wp-content/uploads/2021/12/forum-0608245590-1-scaled.jpg)
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Maj 2021
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Le Piéton de Paris
.W księgarni Le Piéton de Paris można znaleźć najlepsze książki, jakie napisano o Paryżu. Od publikacji o historii miasta i jego dzielnic, przez oryginalne przewodniki i albumy, po literaturę piękną, w której obecny jest motyw francuskiej stolicy. Oferta Le Piéton de Paris to panorama tego wieloaspektowego miasta.
Wyspecjalizowany w Paryżu sklep przyciąga również swoim charakterem starej kameralnej księgarni, w której zawsze w tle słychać jazz, a właścicieli dobrze znają okoliczni mieszkańcy i stali klienci.
![](https://wszystkoconajwazniejsze.pl/wp-content/uploads/2021/04/Paris-mai-1-1365x1024.jpeg)
2. Parisiennes
.Do 10 maja na ogrodzeniu wokół Hôtel de Ville można oglądać wystawę „Parisiennes”. Nikos Aliagas na swoich fotografiach przedstawił kobiety tworzące Paryż: artystki, fryzjerki, policjantki, pielęgniarki, kobiety w każdym wieku. Związane z miastem i ze swoimi dzielnicami. Nikos Aliagas doskonale oddał charakter, siłę i elegancję mieszkanek Paryża.
Przedstawiane zdjęcia to również obraz Paryża dzięki ukazaniu mieszkających w nim kobiet – i świadectwo wydarzeń, które przeżyło miasto, jak pożar Notre-Dame czy pandemia.
![](https://wszystkoconajwazniejsze.pl/wp-content/uploads/2021/04/Paris-mai-2-1365x1024.jpeg)
3. Église Saint-Ignace
.Przechodząc rue Sèvres, między hotelem Lutetia a Le Bon Marché trudno się spodziewać, że za wejściem, które oznaczone jest jedynie szyldem nieodbiegającym od tych przy otaczających butikach, znajduje się piękny neogotycki kościół św. Ignacego. Świątynia powstała w latach 1855–1858. Wnętrze zwraca uwagę imponującymi witrażami i kaplicami w nawach bocznych, z malowidłami i figurami świętych.
![](https://wszystkoconajwazniejsze.pl/wp-content/uploads/2021/04/Paris-mai-3-768x1024.jpeg)
4. Louis de Funès s’affiche
.Przez cały maj w Bercy Village można oglądać wystawę afiszy filmów z udziałem Louisa de Funèsa. Przypominające legendarne filmy, jak „Rabin Jakub” czy „Żandarm z Saint-Tropez”, afisze z różnych krajów, wykonane przez znakomitych plakacistów, same są warte obejrzenia. Ekspozycja „Louis de Funès s’affiche” towarzyszy wystawie poświęconej sławnemu komikowi, którą będzie można oglądać w niedalekiej Cinémathèque Française, gdy tylko otwarte zostaną obiekty kulturalne.
![](https://wszystkoconajwazniejsze.pl/wp-content/uploads/2021/04/Paris-mai-4-1365x1024.jpeg)
5. Pâtisserie Gilles Marchal
.W przypadającą w tym roku 150. rocznicę urodzin Marcela Prousta warto przypomnieć sobie smak magdalenki, najbardziej emblematycznego ciastka w literaturze francuskiej.
Pâtisserie Gilles Marchal, założona przez cukiernika z Lotaryngii, znajdująca się przy Montmartre, specjalizuje się w wypieku magdalenek. Cukiernia została uznana przez „Le Figaro” za jedno z miejsc, gdzie są one najlepsze w całym Paryżu. Oprócz klasycznych magdalenek i smaków dostępnych przez cały rok (m.in. z nadzieniem malinowym, czarną truflą czy pomarańczą) w ofercie pojawiają się również smaki sezonowe.
![](https://wszystkoconajwazniejsze.pl/wp-content/uploads/2021/04/Paris-mai-5-1365x1024.jpeg)
6. Dictionnaire amoureux du patrimoine
.Hasła „Dictionnaire amoureux du patrimoine” odpowiadają obiektom w całej Francji, które są przykładem dziedzictwa kulturowego. Szczególnie tym, które udało się uratować od zniszczenia, odrestaurować, ale także tym, które jeszcze czekają na odratowanie. Specjalne miejsce jest też przeznaczone dla dziedzictwa, które uległo zniszczeniu przez fatalne decyzje władz lokalnych o ich zburzeniu albo zupełnej przebudowie.
Francuzi znani są ze swojej pasji do dziedzictwa kulturowego i architektonicznego. „Dictionnaire amoureux du patrimoine” jest zatem również przeglądem dobrych inicjatyw mających na celu ochronę zabytków, fundacji zajmujących się renowacją czy najważniejszych mecenasów kultury.
„Dictionnaire amoureux du Patrimoine”, Pierre & Olivier de Lagarde, wyd. Plon.
7. Ogrody Paryża
.Maj jest chyba najpiękniejszym czasem w Paryżu. Aleje kwitnących kasztanów, z którymi niewątpliwie najbardziej kojarzy się maj we francuskiej stolicy, to niejedyne oznaki pobudzonej do życia przyrody. W nadchodzącym czasie warto skorzystać z ciepłych dni w licznych ogrodach i na skwerach. Jardin Catherine Labouré (7. dzielnica), będący niegdyś własnością przylegającego do niego klasztoru szarytek i zachowujący urok ogrodu przyklasztornego, został udostępniony spacerowiczom. Ukryty między budynkami małej uliczki w Dzielnicy Łacińskiej Square Danielle Mitterrand (5. dzielnica) jest jednym z najbardziej czarownych skwerów w Paryżu. Square Saint-Médard (5. dzielnica) również ma swój autentyczny charakter – znajduje się przy XVII-wiecznym kościele Saint-Médard i małych lokalnych sklepach przy rue Mouffetard.
![](https://wszystkoconajwazniejsze.pl/wp-content/uploads/2021/04/Paris-mai-7-768x1024.jpeg)
8. Le bateau ivre
.Mur wzdłuż rue Férou przy Saint Sulpice pokrywa wiersz „Statek pijany” Arthura Rimbauda. Mural wykonany w 2014 r. zajmuje 300 m kw. Treść wiersza przechodnie czytają od prawej do lewej, co nawiązuje do anegdoty, według której podczas gdy Rimbaud przedstawiał swoje dzieło w restauracji od strony Saint Sulpice, wiatr wiał rue Férou właśnie w tę stronę, w którą ciągnie się wypisany tekst wiersza. Mural został zrealizowany dzięki fundacji Tegen-Beeld i sfinansowany przez Ambasadę Holandii w Paryżu.
![](https://wszystkoconajwazniejsze.pl/wp-content/uploads/2021/04/Paris-mai-8-1365x1024.jpeg)
9. L’ESPCI Paris, 135 ans d’histoire: Bâtiments et découvertes
.Wystawę plenerową poświęconą École supérieure de physique et de chimie industrielles warto obejrzeć, ponieważ to właśnie w tym budynku Maria Curie-Skłodowska i Pierre Curie pracowali nad odkryciem, za które otrzymali Nagrodę Nobla. Oprócz nich pracowali tu także inni wybitni naukowcy, których osiągnięcia prezentuje wystawa, m.in. Paul Langevin czy Pierre Gilles de Gennes. Wystawa pokazuje też historię szkoły i najnowsze badania, które są w niej prowadzone.
![](https://wszystkoconajwazniejsze.pl/wp-content/uploads/2021/04/Paris-mai-9-1365x1024.jpeg)
10. Visages du Rhône
.Na ogrodzeniu Ogrodu Luksemburskiego, przy Senacie, prezentowana jest wystawa fotograficzna poświęcona Rodanowi. Fotografie przedstawiające rzekę, od źródła w Alpach, przez malownicze krajobrazy pogranicza szwajcarsko-francuskiego, zagospodarowane brzegi w Lyonie, po Camargue i ujście do Morza Śródziemnego, warto obejrzeć nie tylko przez wzgląd na piękno francuskich i szwajcarskich pejzaży, ale również oryginalność ujęć Rodanu.
Visages du Rhône, do 14 lipca 2021 r. Jardin du Luxembourg, rue de Médicis (6. dzielnica), metro Odéon/RER Luxembourg
Julia Mistewicz