Miesiąc w Paryżu – wirtualny. Dziesięć pomysłów. Marzec 2021
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Une œuvre, un regard
.Musée d’Orsay proponuje serię krótkich filmów o zbiorach muzeum. O dziełach Pissarra, Moneta, Seurata czy Courbeta opowiadają osobowości ze świata kultury, sztuki i literatury. Perspektywa współczesnego twórcy oprowadzającego po wystawie nadaje tym dziełom nową wymowę i łączy sztukę artystów różnych generacji.
2. Hippolyte et Aricie
.Do końca maja można oglądać nagranie z opery Rameau „Hippolyte et Aricie”, wystawionej w listopadzie w Opéra Comique. Opera „Hippolyte et Arcie”, w której miłość dwojga młodych ludzi napotyka intrygi najbliższego otoczenia, jest inspirowana twórczością Racine’a i Eurypidesa. Skomponowane w XVIII wieku dzieło uznane zostało za rewolucyjne i zrywające z historią muzyki francuskiej [LINK].
3. Portraits d’architectes
.Wirtualna wystawa przygotowana przez Cité de l’architecture et du patrimoine przedstawia architektów, którzy najbardziej naznaczyli francuską i światową architekturę XIX i XX wieku. Poprzez portrety, ukazujące ich przy pracy lub w domu, organizatorzy wystawy chcą przybliżyć najbardziej znanych architektów, ale także tych pozostających w cieniu [LINK].
4. L’imaginaire au pouvoir
.Francuska Biblioteka Narodowa poświęciła swoją wirtualną wystawę twórczości Gustave’a Doré.
Ekspozycja, bogata w grafiki wykonane przez Doré, pokazuje i analizuje różne etapy rozwoju artystycznego jednego z najbardziej znaczących ilustratorów Francji. Na wystawie „L’imaginaire au pouvoir” udostępniono kilkaset rysunków artysty. [LINK].
5. FIAC
.Najważniejsze targi sztuki nowoczesnej we Francji odbędą się w formacie online od 4 do 7 marca 2021 r.
Foire Internationale d’Art Contemporain (FIAC) gościć będzie najlepsze światowe galerie, od Nowego Jorku, przez Londyn, po Seul, ale również kilkadziesiąt galerii ze światowej stolicy sztuki – Paryża – i innych francuskich miast. FIAC, od 4 do 7 marca 2021 [LINK].
6. Le jeu de l’amour et du hasard
.Do 13 marca na platformie France TV można obejrzeć bardzo dobrą adaptację sztuki „Igraszki trafu i miłości” Marivaux. Historia dwojga młodych ludzi, którzy chcąc lepiej poznać osobę przewidzianą przez rodziców do poślubienia, wpadają na pomysł zamieniania się ze służącymi, daje początek niedomówieniom i qui pro quo.
Intryga połączona z mistrzowskimi dialogami sprawia, że sztuka uznawana jest za jedną z najważniejszych stworzonych przez Marivaux. Świetna gra aktorów ożywia genialną komedię jednego z największych francuskich dramaturgów. [LINK].
7. Laureaci Victoires de la Musique
.Victoires de la Musique to ceremonia wręczenia nagród, podczas której francuskie ministerstwo kultury przyznaje wyróżnienie Victoire za wybitne osiągnięcia w świecie muzyki. To najważniejsza francuska nagroda muzyczna, którą przyznano w lutym. Za najlepszych artystów uznano Benjamina Biolaya i Pomme. Odkryciem roku okazali się Yseult i Hervé. Nagrodzono również utwory „Nous” Juliena Doré i „Mais je t’aime” Grands Corps Malade.
Przyznano także honorową Victoire de la Musique, którą otrzymała Jane Birkin. Laureaci Victoires de la Musique reprezentują niezmiennie wysoki poziom francuskiej muzyki. Warto ich posłuchać.
8. Podcasty Théâtre du Rond-Point
.Théâtre du Rond-Point przygotował serię podcastów, w których aktorzy, reżyserzy i autorzy dzielą się doświadczeniami ze swoich karier zawodowych.
W nagrywaniu podcastów wzięli udział m.in. nagrodzona Prix Goncourt des lycéens powieściopisarka Alice Zeniter, dyrektor Théâtre du Rond-Point Jean-Michel Ribes czy dwukrotna zdobywczyni Złotego Globu Isabelle Huppert [LINK].
9. Wersal wirtualnie
.Zanim ponownie będziemy mieć możliwość osobistego zwiedzenia pałacu w Wersalu, warto go poznać wirtualnie. Kilkuczęściowa wystawa przedstawia rozwój nauk ścisłych na dworze królewskim, w tym np. rolę paryskiego obserwatorium. Inne wystawy przygotowane przez Wersal poświęcono życiu w pałacu, tamtejszym zwyczajom i modzie panującej wśród francuskiej arystokracji. Osobne wystawy są też poświęcone Marii Antoninie i Ludwikowi XIV. [LINK]
10. Maison natale Claude-Debussy
.Wirtualnie można też zwiedzać dom rodzinny Claude’a Debussy’ego. Wystawa przybliża kompozytora, opowiadając o jego dzieciństwie w domu w Saint-Germain-en-Laye, jego późniejszym życiu i twórczości, a także przedstawia upamiętniające go dzieła, stworzone przez takich artystów, jak Aristide Maillol czy Antoine Bourdelle [LINK].
Julia Mistewicz
Paryż