Karol NAWROCKI: Konstytucja polskiej wolności
Karol NAWROCKI

Karol NAWROCKI

Konstytucja polskiej wolności

Osiemnastowieczną Konstytucję 3 maja – pierwszą w Polsce i Europie – przepełniał duch wolności. Duch wolności, którego chciał złamać rosyjski imperializm – niby inny, ale tak podobny do tego, który próbuje dzisiaj zniszczyć wolną Ukrainę.

Andrzej DUDA: Solidarni wobec rosyjskiej agresji
Andrzej DUDA

Andrzej DUDA

Solidarni wobec rosyjskiej agresji

Blisko rok temu, podczas obchodów 230. rocznicy uchwalenia polskiej Konstytucji 3 maja, gościliśmy w Warszawie prezydentów Ukrainy, Estonii, Łotwy i Litwy. Nasze państwa łączą więzy sąsiedzkie oraz wspólne wartości, kultura, historia i obecne wyzwania. Symbolem tych więzi jest druga w świecie nowoczesna ustawa zasadnicza

Marcin CHLUDZIŃSKI: Niepodległość pomaga gospodarce
Marcin CHLUDZIŃSKI

Marcin CHLUDZIŃSKI

Niepodległość pomaga gospodarce

To ekonomia jest jednym z fundamentów suwerenności. Są dziedziny gospodarki, w których polskie firmy już teraz zaliczane są do grona globalnych czempionów.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Triumf konstytucji i marszałka Małachowskiego
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Triumf konstytucji i marszałka Małachowskiego

Konstytucja 3 maja z 1791 r. pozostaje jednym z tych wydarzeń w dziejach Polski, które pozwalają wierzyć w mądrość i żywotne siły narodu. Jej moc i triumfalny wymiar najlepiej wyraził Jan Matejko.

Prof. Marek KORNAT: Polska rewolucja wolności
Prof. Marek KORNAT

Prof. Marek KORNAT

Polska rewolucja wolności

Wewnętrzne urządzenie kraju nie może przyjść z zewnątrz. Musi być czynem własnym i owocem własnej myśli rodzimych elit politycznych.

Andrzej DUDA: Duma Rzeczypospolitej
Andrzej DUDA

Andrzej DUDA

Duma Rzeczypospolitej

W radosnym wiosennym nastroju obchodzimy w Polsce wielkie święto narodowe, którego geneza sięga XVIII stulecia. Stanowi ono pamiątkę uchwalonej 3 maja 1791 roku konstytucji, zwanej Ustawą rządową lub Konstytucją 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga w świecie nowoczesna ustawa zasadnicza.

Prof. Arkady RZEGOCKI: Pierwszy demokratyczny akt konstytucyjny w Europie
Prof. Arkady RZEGOCKI

Prof. Arkady RZEGOCKI

Pierwszy demokratyczny akt konstytucyjny w Europie

Rzeczpospolita ma wiele powodów do dumy. Jednym z nich jest uznawana na całym świecie Konstytucja 3 maja, uchwalona w 1791 roku jako pierwszy demokratyczny akt konstytucyjny w Europie, a drugi na świecie. Nie był to jednak przypadek, że właśnie Konstytucja 3 maja była pierwszym takim dokumentem uznanym w całej Europie i fenomenem na skalę światową.

Piotr ZAREMBA: Co zrobimy z Konstytucją?
Piotr ZAREMBA

Piotr ZAREMBA

Co zrobimy z Konstytucją?

Zaletą prezydenckiego pomysłu jest kurs na otwartą debatę o polskim państwie. Mogłaby się ona stać szkołą obywatelskiego myślenia. Czy jednak ktokolwiek chce takiej debaty naprawdę?

Tomasz BIAŁEK: Ustrojowe déjà vu 2017
Tomasz BIAŁEK

Tomasz BIAŁEK

Ustrojowe déjà vu 2017

Budując spójne społeczeństwo, należy pogodzić się z tym, że nie jest ono jednorodne. Władza ma spore, wymierne poparcie w społeczeństwie i ma prawo rządzić. Opozycja ma spore poparcie społeczne i ma prawo protestować. I nikt nie ma prawa narzucać drugiej stronie swoich poglądów. W demokracji chodzi o równowagę, a nie o dominację.