
Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA
Maria WANKE-JERIE
Dekalog TwitterTwins. Jak stworzyć przestrzeń dyskusji i zdobyć czytelników
Postanowiłyśmy wykorzystać nasz atut, czyli fakt, że jesteśmy bliźniaczkami, i z tego uczynić identyfikację, i – wykorzystując nasze bliźniactwo – zbudować markę. A także skorzystać z nowych mediów, zwłaszcza Twittera, którym byłyśmy zafascynowane, do promocji. Stąd Twitterowe bliźniaczki, czyli TwitterTwins.

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA
Maria WANKE-JERIE
Wyrok na SIERPIEŃ
24 listopada 1982 roku Sąd Wojewódzki we Wrocławiu skazał Władysława Frasyniuka na sześć lat więzienia. Trwający siedem dni proces był jedynym procesem, podczas którego i obrońca mec. Stanisław Afenda, i oskarżony uzasadniali, że stan wojenny wprowadzono bezprawnie.

Maria WANKE-JERIE
"Wyznaczniki inteligencji. Nie tylko erudycja, ale i pokora"
Eryk Mistewicz chciałby nadać pojęciu inteligencji znacznie szersze znaczenie. Inteligencją nazywa tych spośród ludzi wykształconych, którzy łączą cechy intelektualistów, czyli erudytów ze zdolnością do krytycznej analizy, z wysokimi walorami moralnymi. Czy jest jeszcze dla nich miejsce w rzeczywistości coraz szybciej gnającej, przytłaczanej błahostkami, rzadko skupionej na tym, co najważniejsze?

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA
Maria WANKE-JERIE
"Polska nauka. Potrzeba terapii szokowej"
„Kto podejmie się naprawy Rzeczypospolitej w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego, czyli tam, gdzie kształcone są elity dla przyszłych pokoleń? Może pora rozpocząć debatę na ten temat nie tylko w środowisku akademickim. Być może nadszedł czas na działania reformatorskie na miarę Komisji Edukacji Narodowej w całym obszarze szkolnictwa wyższego oraz badań i rozwoju. Czas na Hugona Kołłątaja XXI wieku”

Maria WANKE-JERIE
"System wyborczy"
Zmiana systemu wyborczego to zaledwie krok w kierunku naprawy państwa, ale bez tego pierwszego kroku nie można zrobić następnych. Dlatego jest konieczny. Może okazać się krokiem milowym do odbudowy społecznego zaufania. A bez zaufania każda reforma okaże się prędzej czy później działaniem pozornym.

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA
Maria WANKE-JERIE
"Mateusz Morawiecki „Ku chwale Ojczyzny!”
Opowieść Marii Wanke-Jerie i Małgorzaty Wanke-Jakubowskiej o Mateuszu Morawieckim. Autorki – świetnie zorientowane w realiach i wręcz osadzone w klimacie opozycyjnego Wrocławia – rozmawiają z rodziną i przyjaciółmi odkrywając to, co dotąd nieznane opinii publicznej. Powstał niebanalny portret człowieka z charakterem.

Kornel MORAWIECKI
Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA
Maria WANKE-JERIE
"Kluczem jest solidarność"
„Z władzą polityczną, zarówno wykonawczą, ustawodawczą, jak i sądowniczą, konkurują nowe władze: ekonomiczna, władza pieniądza i władza mediów. W komunizmie władze ekonomiczne i medialne były w rękach polityków. Teraz władza gospodarcza zaczyna dominować nad władzą polityczną i medialną. Pieniądz zaś wyznacza układy rządzące i rządzi w mediach”

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA
Maria WANKE-JERIE
"Jan Pawłowski – twórca podziemnego kontrwywiadu"
To głównie dzięki niemu „Solidarność Walcząca” była najmniej zinfiltrowaną organizacją podziemną lat osiemdziesiątych.

Maria WANKE-JERIE
Wspólnota Taizé. Tam, gdzie spełniają się marzenia o idealnym świecie
Taizé ma ogromną siłę przyciągania młodych ludzi, którzy przyjeżdżają tu już od końca lat pięćdziesiątych na tydzień lub co najmniej kilka dni. Biorą udział w spotkaniach, zwanych wprowadzeniem biblijnym, niektórzy mogą pomagać w pracach praktyktycznych lub wybrać grupę chóru czy ciszy. Uczestniczą w modlitwach, spotkaniach w tzw. małych grupach i warsztatach tematycznych.

Maria WANKE-JERIE
"Dekalog nauczania matematyki"
Zacznijmy wreszcie propagować pogląd, że osoby publiczne nie zwierzają się z swoich kłopotów ze szkolną matematyką. Przyjmijmy, że to już jest passe. A może od tego właśnie trzeba zacząć? Tak jak nikt nie chwali się tym, że nic nie czyta, czy jest ignorantem w dziedzinie historii. Przestańmy się chwalić tym, że jesteśmy słabi z matematyki nie tylko publicznie.

Maria WANKE-JERIE
"Bez mecenatu państwa opanuje publiczną przestrzeń dyktatura błahostek"
Obywatele nie mają zaufania do instytucji państwa na każdym szczeblu i w każdym jego segmencie, z kolei państwo nie ufa obywatelom, stąd przekleństwo zezwoleń, pieczątek, stempli itp. Mniej więcej jedna trzecia społeczeństwa nie ufa mediom mainstreamowym, czerpiąc wiedzę i informacje z mediów nazywanych niezależnymi, a w istocie opozycyjnymi wobec władzy.

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA
Maria WANKE-JERIE
"Prawdziwi bohaterowie zasługują na to, by o nich nie kłamać. O Romanie Niegoszu"
Roman Niegosz i jego rodzina zapłacili wysoką cenę za „życie dla Polski” w trudnych czasach. Ale dopiero dzięki tej książce po 18 latach od jego śmierci żona i córki poznały całą prawdę o nim. Przyjmowały ją z trudem, ale zrozumiały. I dzięki niej mogą być dziś dumne z męża i ojca.

Maria WANKE-JERIE
"Rekrutacja, konsolidacja, rywalizacja – uczelnie w mediach"
Czy goniące za sensacją media można zainteresować tak mało atrakcyjnym tematem jak szkolnictwo wyższe? Czy coś poza aferami plagiatowymi czy molestowaniem seksualnym studentek może trafić na jedynkę?