Andrzej GODLEWSKI Siedem najważniejszych wydarzeń 2014, o których już zapomnieliście

W ostatnie święta Bożego Narodzenia Polacy spędzili przed telewizorami po prawie sześć godzin, czyli pół godziny więcej niż w 2013 r. Czy to są właśnie symptomy końca telewizji, który jest tak regularnie zapowiadany? Wygląda jednak na to, że ta oczywista prawda jest ciągle za mało przypominana. Ludziom działającym w polskim życiu publicznym i zajmującym się jego analizą nieustannie bowiem umyka, że dziś to telewizja jest „najważniejszą ze sztuk”.

Marcin JAKUBOWSKI Rok kosmicznych przygód

Oto moje całkiem subiektywne podsumowanie mijającego roku w nauce. Wydarzenie ze świata nauki, które rozpaliły moją wyobraźnię i te, które wydają się istotnymi dla naszej przyszłości. To, oczywiście, misja Rosetta, coraz większe szanse na odkrycie życia poza Ziemią, ale także największe fiasko naukowe w tym stuleciu i coraz bardziej widoczne zmiany klimatyczne.

Eryk MISTEWICZ Atak Barbarii

Największym chyba błędem ekspertów, polityków, publicystów, uczestników debaty publicznej toczącej się poza Francją a dotyczącej ostatnich wydarzeń jest stygmatyzacja zarówno muzułmanów żyjących we Francji, jak i Frontu Narodowego i rodu Le Pen. Zamknięcie i jednych i drugich, odgrodzenie, wpierw niezauważanie a później wypchnięcie z przestrzeni publicznej, niczego nie daje. Nie tędy droga.
Wszystko Co Najważniejsze

#NaSobote

Mapa migracji w czasie rzeczywistym

Jeden żółty punkt na tej mapce-animacji to tysiąc osób. Tysiąc osób, które przemieszcza się, ryzykuje, w poszukiwaniu nowego miejsca do życia. Max Galda przygotował poniższą mapę korzystając z danych nt.migracji będących w posiadaniu ONZ. Dane dotyczą lat 2000-2015. Pokazują regiony zapalne i ruch migracyjny. Na temat migracji, która stała się jednym z największych wyzwań w Europie, piszemy na www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl

Roland MASZKA
Dedykacja 2017

Gdzie w tym wszystkim jest uczeń, gdyż to dla niego jest ta dobra zmiana. I tu panuje dwugłos, choć troska o ucznia jest jedna. Nauczyciele szkół średnich z aprobatą przyjmują model czteroletniego liceum – wszak do tej pory był to tylko kurs przygotowujący do matury! Nauczyciele gimnazjów powiedzą: miała być szkoła nowoczesna, wychodząca naprzeciw rzeczywistości szybkich nieustannych zmian. I gimnazjum jest taką szkołą.

Marek MUTOR
Prognozy 2017

Europa potrzebuje renesansu, biurokratyczna Unia okazała się zawodna. Potrzebna jest nowa definicja Europy i współpracy wolnych, solidarnych narodów, niezbędne jest wypracowanie nowego katalogu wspólnych wartości.

Rafał DUTKIEWICZ
Wrocław Miastem Przyszłości. Enter!

Oceny wrocławian są bardzo pozytywne. W dawnej szkolnej skali, której szczytem była „piątka”, większość projektów stolicy kultury ląduje powyżej „czwórki”. W dzisiejszych czasach, czasach dezintegracji społecznej, to niezwykle wysoka ocena.

Andrzej A. MROCZEK
Andrzej FRYDRYCHEWICZ
Konstruktor

O tym, jak wielkiego trzeba było uporu, żeby zbudować orlika. O orliku w Paryżu, w Kanadzie i tragicznej katastrofie w Kolumbii. A potem: Kolumbia mówi orlikowi: „TAK”. Izrael mówi orlikowi: „TAK. Tak, ale…”. Polska mówi orlikowi: „NIE! Nie i już”…