Arkadiusz Mularczyk o relacjach pomiędzy Polską a Izraelem

Podpisane w środę porozumienie porządkujące zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce to nowe otwarcie w relacjach pomiędzy Polską a Izraelem. To wprowadzenie symetrii w relacjach między naszymi krajami – powiedział w piątek w wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, odnosząc się do tego, iż Polska i Izrael doszły do porozumienia w kwestii spornych spraw.
.W środę w Warszawie szefowie MSZ Polski i Izraela: Zbigniew Rau i Eli Cohen podpisali porozumienie porządkujące zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce i gwarantujące także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach. Programy wizyt młodych Izraelczyków nie będą obejmowały wyłącznie wizyt w miejscach pamięci związanych z historią Holocaustu, zapewnienie bezpieczeństwa wycieczkom młodzieży będzie zaś spoczywać na kraju przyjmującym.
Polska i Izrael – nowe otwarcie w relacjach
.Mularczyk w piątek pytany o to, czy podpisane porozumienie stanowi o nowym otwarciu w relacjach pomiędzy Polską a Izraelem odpowiedział: „myślę, że tak”. Dodał, że stało się to po objęciu rządów przez nowy gabinet Beniamina Netanjahu. „Poprzednie rządy, widać że tutaj był jakiś problem, Polska była często obrażana, atakowana. Dzisiaj na szczęście to ustało i widzimy, że jest klimat do tego, aby uregulować te wszystkie sprawy, które zostały wcześniej zepsute, czy też nie były dobrze uregulowane” – powiedział.
Wycieczki izraelskiej młodzieży do Polski
.Wiceszef MSZ podkreślił, że ważne jest wprowadzenie symetrii w relacjach polsko-izraelskich w kontekście wycieczek młodzieży, które w dotychczasowej formule „nie służyły naszemu krajowi i budowały absolutnie fałszywy obraz Polski”. „Przyjeżdżała młodzież pod eskortą uzbrojonych agentów Mosadu (…) tworząc jakby zupełnie fałszywy obraz polski jako kraju wrogiego, niebezpiecznego, w którym trzeba chodzić z ochroniarzami po ulicy” – ocenił.
Pytany o piątkowe nieoficjalne doniesienia, jakoby MSZ szukało na stanowisko ambasadora RP w Izraelu „zawodowej dyplomatki, niepowiązanej z polityką”, odpowiedział, że „o niczym takim nie wie”. Dodał, że niezależnie od płci, chciałby aby był to ktoś profesjonalny, kto będzie sprawnie, w sposób symetryczny budował dobre relacje polsko-żydowskie.
Polskie wizyty edukacyjne w Izraelu
.Zbigniew Rau poinformował w środę, że porozumienie na linii Polska i Izrael wprowadza symetrię we wzajemnych stosunkach. „Porozumienie z Izraelem porządkuje i optymalizuje zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce, gwarantuje także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach” – stwierdził.
Umowa gwarantuje m.in. możliwość organizowania polskich wycieczek w Izraelu na tych samych zasadach, co izraelskich w Polsce. Rau podczas konferencji w środę podkreślił, że wedle umowy ważnym punktem programów wycieczek maja być spotkania młodzieży z obu państw. Według ministra Raua porozumienie stanowi również, że programy wizyt młodych Izraelczyków nie będą obejmowały wyłącznie wizyt w miejscach pamięci związanych z historią Holocaustu. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to jego zapewnienie wycieczkom młodzieży spoczywać będzie na kraju przyjmującym.
Ogrom polskich strat w II wojnie światowej
.Na temat tego, iż Polska poniosła największe straty osobowe i materialne w okresie II wojny światowej w stosunku do poziomu przedwojennej populacji, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Arkadiusz MULARCZYK w tekście „Polska do dziś odczuwa skutki II wojny światowej„.
„Podczas II wojny światowej Polska poniosła największe straty osobowe i materialne (w stosunku do całkowitej liczby ludności i majątku narodowego) ze wszystkich państw europejskich. Wynikały one przede wszystkim z niemieckiej polityki okupacyjnej, motywowanej przekonaniem o niższości rasowej ludności polskiej. Niemcy celowo i w sposób zorganizowany eksterminowali ludność na okupowanych terenach, a także intensywnie eksploatowali społeczeństwo polskie, zarówno poprzez pracę przymusową, jak i gospodarkę rabunkową. Drenowali zgromadzony przez wieki kapitał poprzez rabunek depozytów, nakładanie nadmiernych obciążeń fiskalnych oraz przerzucanie kosztów wojny i okupacji na społeczeństwo polskie. Uwieńczeniem dzieła zniszczenia było zburzenie stolicy państwa, Warszawy, oraz tysięcy polskich miast i wsi”.
„Skutki II wojny światowej – demograficzne, gospodarcze, infrastrukturalne, w zakresie nauki, edukacji i kultury – odczuwane są przez Polaków do dzisiaj. Każdy rok wojny i okupacji spychał państwo polskie na niższy poziom rozwoju we wszystkich aspektach życia publicznego, gospodarczego czy społecznego. Współczesne państwo polskie dziś byłoby w zupełnie innym miejscu rozwoju cywilizacyjnego, gdyby nie skutki II wojny światowej. Kilka pokoleń Polaków musiało podjąć się ogromnego wysiłku odbudowy zniszczeń wojennych i podnoszenia kraju ze zgliszcz”.
.”Do dzisiaj Niemcy nie rozliczyły się z działalności rabunkowej i prowadzonej systemowo grabieży dzieł kultury i sztuki należących do państwa polskiego oraz jego obywateli. Następcy prawni III Rzeszy nie poczuwają się do obowiązku zadośćuczynienia za zbrodnie i wyrządzone szkody, nie przejawiają woli naprawienia szkód Polsce i Polakom ani chęci zwrócenia zrabowanych zasobów. Kwestionują polityczną i prawną odpowiedzialność wobec Polski za skutki II wojny światowej, a ich działania ograniczają się do symbolicznych gestów i słów o odpowiedzialności moralnej” – pisze Arkadiusz MULARCZYK.
PAP/Adrian Kowarzyk/WszystkoCoNajważniejsze/MJ