Czy Czarnobyl jest bezpieczny?

Świat nie reaguje z odpowiednią siłą na terror nuklearny Rosji; zajmowanie przez jej wojska ukraińskich elektrowni i ataki na inne obiekty jądrowe potęgują ryzyko katastrof – powiedział w Czarnobylu Ołeksandr Hryhorasz, starszy inspektor kontroli Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.
Rosja realizuje politykę terroryzmu nuklearnego
.„Są to akty terroryzmu nuklearnego. Jest to, moim zdaniem, spowodowane bardzo słabą reakcją społeczności międzynarodowej na akty terroryzmu nuklearnego popełniane przez Federację Rosyjską. Takim aktem była okupacja elektrowni w Czarnobylu w 2022 roku oraz niedawny atak rosyjskiego drona na sarkofag, który osłania uszkodzony w 1986 roku reaktor” – ocenił.
26 kwietnia przypada 39. rocznica katastrofy Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku. Eksplozja czwartego reaktora siłowni doprowadziła do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a nawet na południe kontynentu – do Grecji i Włoch.
Na początku pełnowymiarowej wojny przeciwko Ukrainie rosyjskie wojska wkroczyły na teren elektrowni w Czarnobylu i rozpoczęły jej okupację. Trwała ona od 24 lutego do 31 marca 2022 roku. Wokół elektrowni stacjonowało około 500 żołnierzy rosyjskich. Ich obecność doprowadziła do kilkakrotnego wzrostu promieniowania. Wywołał to ciężki sprzęt wojskowy, który poruszał się po najbardziej skażonych miejscach.
Czy Czarnobyl jest bezpieczny?
.„Ale Rosjanie igrają z niebezpieczeństwem nuklearnym od 2014 roku, kiedy rozpoczynając okupację ukraińskiego Krymu zajęli Sewastopolski Instytut Badań Jądrowych i obiekty jądrowe, które tam się znajdowały” – przypomniał inspektor Ołeksandr Hryhorasz. „Potem przyszła okupacja Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Regularnie ostrzeliwany jest Charkowski Instytut Fizyki i Technologii, na terenie którego znajduje się badawcza instalacja jądrowa +Źródło Neutronów+” – podkreślił.
Zdaniem naukowca reakcja świata na te działania Rosji powinna być ostrzejsza. „Gdyby doszło do reakcji międzynarodowej przewidzianej w konwencjach międzynarodowych, w tym w Konwencji o zwalczaniu aktów terroryzmu jądrowego, myślę, że nie doszłoby do tego wszystkiego” – powiedział Ołeksandr Hryhorasz. 13 lutego rosyjski dron uderzył w sarkofag elektrowni w Czarnobylu, poważnie uszkadzając jego powłokę. „Sarkofag został rozhermetyzowany, jednak sytuacja znajduje się pod kontrolą; badania nie wykazały wzrostu promieniowania. Obecnie trwają ekspertyzy i opracowywany jest plan remontu, który przywróci prawidłowe funkcjonowanie tej instalacji” – podkreślił inspektor.
Nowy sarkofag elektrowni w Czarnobylu oddano do użytku w październiku 2019 roku. Francuskie konsorcjum Novarka, które go zbudowało, przewidywało, że zabezpieczenie to będzie eksploatowane przez następnych 100 lat. Novarka prowadziła prace w Czarnobylu od 2009 roku. Powstał sarkofag, który nazywany był największą ruchomą konstrukcję na świecie: 257 metrów szerokości, 162 metry długości i 108 metrów wysokości. Cała konstrukcja, którą nasunięto nad stare zabezpieczenie, waży 36 tys. ton. Strefa wokół elektrowni, która przed zakrojoną na pełną skalę inwazją rosyjską na Ukrainę otwarta była dla turystów, jest teraz zamkniętym i ściśle kontrolowanym terenem wojskowym.
Trzy klucze do imperializmu rosyjskiego
.Putin nie ma wielkich międzynarodowych celów. Wszystko, co go interesuje, to możliwości monetyzowania międzynarodowej pozycji Rosji – pisze prof. Stanisław SAGAN w opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze” tekście „Trzy klucze do imperializmu rosyjskiego„.
„Militarna agresja na Ukrainę w lutym 2022 r. pokazała nową, groźną odsłonę rosyjskiego imperializmu. Platformy informacyjne przynoszą nam doniesienia o ruchach wojsk, ale także o ludzkich dramatach. Praktyczne pomijają współczesną rosyjską ideologię imperialną, jej najnowszą wersję, która stanowi polityczną inspirację i uzasadnienie tak drastycznych wydarzeń dziejących się u naszych granic”.
„Nowożytny imperializm sięgnął po militarną agresję, pokazał swoje militarne oblicze na początku XVIII stulecia. To wówczas Rosja, pod rządami cara Piotra I, rozpoczęła działania wojenne na terytoriach nadbałtyckich. Tym samym otworzyła kolejny, nowy rozdział rosyjskiej polityki imperialnej. Przez całe osiemnaste stulecie agresywnie wkraczała do Europy. Pod koniec tego stulecia rozpoczęła działania wojenne na obszarach Morza Czarnego, będących wówczas pod dominacją turecką. Równolegle angażowała się w demontaż I Rzeczypospolitej. To wskazywało już wyraźnie na realizowanie ambicji poza swoimi terytoriami – Rosja wkraczała do Europy”.
„Po rewolucji październikowej imperializm rosyjski nie tylko nie został utrącony, lecz nadano mu nową ideologię, zmieniono cel. Rozbudowano go, przydając mu nową oprawę ideologiczno-propagandową, bazującą na nowych, chwytliwych populistycznych celach. Tym razem miał to być internacjonalizm proletariacki, rozumiany jako solidarność z robotnikami całego świata i szerzenie światowej rewolucji. Nieco później przybrał on postać „braterskiej pomocy”, ale zawsze miał aspekt militarny”.
.”Po kolejnej zmianie ustroju politycznego Rosji, w latach 90. XX stulecia, rosyjski imperializm zyskał nowy koloryt i nadal pozostaje fundamentalnym instrumentem polityki. Tym razem nastąpił specyficzny sojusz z Cerkwią prawosławną, na bazie mitu, w którym dobrzy i szlachetni Rosjanie toczą walkę ze złem zachodniej cywilizacji” – pisze prof. Prof. Stanisław SAGAN.
LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-stanislaw-sagan-imperializm-rosyjski-ruski-mir/
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ