Dwa miliony uchodźców z Ukrainy przekroczyło polską granicę

Dwa miliony uchodźców z Ukrainy przekroczyło polską granicę

Ponad 3,25 miliona uchodźców z Ukrainy opuściło kraj od czasu rosyjskiej inwazji, podała w piątek Organizacja Narodów Zjednoczonych. Ponad dwa miliony osób przekroczyło polską granicę.  

.„Obserwujemy ogólne spowolnienie” (dynamiki migracji – red.) od pierwszych dni wojny, powiedział rzecznik UNHCR Matthew Saltmarsh. Jeśli chodzi o ludzi, którzy jeszcze są w Ukrainie i opuścili swoje domy, „można założyć, że liczba ta jest znacznie wyższa niż dwa miliony”, dodał. Jednak „tempo i skala wewnętrznych przesiedleń i exodusu uchodźców z Ukrainy, a także wynikające z tego potrzeby humanitarne zwiększą się tylko wtedy, gdy sytuacja się pogorszy”. Dodał, że około 90 proc. osób, które uciekły, to kobiety i dzieci. Ukraińscy mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat są objęci powszechną mobilizacją.

UNHCR początkowo szacował, że do czterech milionów ludzi może opuścić Ukrainę, ale w zeszłym tygodniu przyznał, że liczba ta może zostać skorygowana w górę. Przed konfliktem Ukrainę zamieszkiwało 37 milionów osób w regionach kontrolowanych przez rząd, wyłączając zaanektowany przez Rosję Krym i separatystyczne regiony na wschodzie.

O godz. 9:00 w piątek 18 marca liczba uchodźców wojennych, która przekroczyła granicę z Polską wyniosła 2 miliony. Według najnowszych danych UNHCR liczba ta odpowiada 60 proc. wszystkich osób uciekających przed rosyjską agresją. 

Kolejne dziesiątki tysięcy osób opuściło Polskę kierując się na Ukrainę. Głównie są to osoby, które zamierzają przyłączyć się do obrony swojej ojczyzny, choć niektórzy zamierzają sprowadzić swoje rodziny do Polski. Nie wiadomo dokładnie, ile osób w Polsce pozostało.  „Szacujemy, że duża liczba osób przeniosła się do innych krajów” – podaje UNHCR.

Według danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców pół miliona osób przedostało się do Rumunii, w tym osoby, które – kierując się do państwa członkowskiego UE – przeszły z Mołdawii. UNHCR szacuje, że zdecydowana większość osób migrujących przedostała się do innych krajów w Europie. Do samej Mołdawii przedostało się 355 426 Ukraińców.

Liczba uchodźców z Ukrainy, która przybyła na Węgry wyniosła ponad 290 tys. osób. Kraj ten posiada pięć posterunków granicznych z Ukrainą i kilka miast, w tym Záhony, gdzie władze lokalne dostosowały budynki publiczne w centra ratunkowe dla uchodźców.  Łącznie 234 738 uchodźców przedostało się przez najkrótszą granicę Ukrainy, na Słowację.

Oprac. Mateusz Krawczyk
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 marca 2022