Martha Argerich inauguruje Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych
Martha Argerich wystąpi na inauguracji 2. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Oprócz niej wystąpią Tomasz Ritter, Naruhiko Kawaguchi oraz Bruce Liu. – poinformował w środę organizator Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Martha Argerich wystąpi na inauguracji Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych
.Drugi Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie i potrwa do 15 października.
NIFC poinformował, że Martha Argerich na fortepianie historycznym wykona I Koncert C-dur op. 15 Ludwiga van Beethovena. Z kolei zwycięzca pierwszego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych Tomasz Ritter wykona „Koncert fortepianowy c-moll” op. 37 Beethovena.
Bruce Liu laureat XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina z 2021 r. wykona Beethovenowską „Fantazję na fortepian, chór mieszany i orkiestrę” op. 80.
Utwór „Bridging Realms”, skomponowany specjalnie na inaugurację przez Daia Fujikurę, zagra laureat II nagrody ex aequo na 1. Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych, Naruhiko Kawaguchi. Solistom towarzyszyć będzie {oh!} Orkiestra pod dyrekcją Václava Luksa oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod kierunkiem Violetty Bieleckiej.
Do tegorocznego konkursu zakwalifikowało się 35 pianistów z 14 krajów – uczestnicy zostali wyłonieni spośród 84 kandydatów. Najliczniej w konkursie reprezentowane będą Japonia – 10 uczestników, Polska – 6 uczestników oraz Włochy – 4. Po dwie osoby zostały zakwalifikowane z Chin, Korei Południowej, USA oraz Rosji (dopuszczeni do konkursu pianiści reprezentujący Federację Rosyjską, uznając apolityczny charakter konkursu, w przedłożonym organizatorowi konkursu pisemnym oświadczeniu jednoznacznie potępili rosyjską agresję na Ukrainę oraz wszelkie działania Federacji Rosyjskiej stanowiące naruszenie prawa międzynarodowego), zaś po jednej z Australii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Kanady, Niemiec i Węgier.
Podczas konferencji prasowej poprzedzającej konkurs odbyło się losowanie litery, od której zaczyna się nazwisko osoby, która jako pierwsza wystąpi na 2. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych. Minister Piotr Gliński wylosował literę W, a dzięki temu konkurs rozpocznie Derek Wang ze Stanów Zjednoczonych.
Harmonogram konkursu przewiduje trzy etapy. Etap pierwszy (6-8 października) i drugi (10-11 października) to recitale solowe, których repertuar – oprócz dzieł Fryderyka Chopina – obejmuje wybrane utwory Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX w. – Karola Krupińskiego, Józefa Elsnera, Michała Kleofasa Ogińskiego i Marii Szymanowskiej. W trzecim etapie (13-14 października) sześciu finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestrą. Towarzyszyć im będzie {OH} Orkiestra Historyczna Martyny Pastuszki. Na 15 października zaplanowano natomiast koncert laureatów.
Pianistów oceniać będzie międzynarodowe jury złożone z chopinistów oraz muzyków specjalizujących się w wykonawstwie historycznym. W składzie jury znaleźli się: Paolo Giacometti, Yves Henry, Tobias Koch, Václav Luks, a także Janusz Olejniczak, Olga Pashchenko oraz Ewa Pobłocka, Andreas Staier i Wojciech Świtała.
Uczestniczący w konkursie pianiści będą mieli do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (Erard z 1838, 1849 i 1855, Pleyel z 1848 i 1854, Broadwood z 1843), kopie instrumentów z epoki oraz instrumenty udostępnione przez zaprzyjaźnione z NIFC kolekcje europejskie.
Najsilniejsza polska marka
.Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Artur SZKLENER, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” na temat Konkursu Chopinowskiego zaznacza, że: „Najsilniejsza polska marka”„Konkurs Chopinowski to na pewno jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych na świecie. Dla pianistów to rodzaj olimpiady, czas wielkiego święta muzyki. Moment, w którym – dzięki transmisjom na żywo – słuchacze i muzycy z całego globu łączą się z salą Filharmonii Narodowej w Warszawie, aby podziwiać muzykę Fryderyka Chopina, poznawać nowe wykonania, dyskutować o nich. Myślę, że to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących nasz kraj za granicą. W Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina myślimy o nazwisku naszego największego kompozytora jak o pewnym symbolu, a wręcz marce kulturowej – najmocniejszej spośród wszystkich kojarzonych z Polską. Nawet gdy ktoś niewiele wie o naszym kraju, gdy odwołujemy się do nazwiska Chopina i jego twórczości – od razu wiadomo, o jaką muzykę i o jaką kulturę chodzi”.
„Z drugiej strony Konkurs Chopinowski, dzięki swojej tradycji, historii i przede wszystkim dzięki wspaniałym osobowościom artystycznym jego laureatów z całej ponad dziewięćdziesięcioletniej historii jest – mówiąc marketingowo – największą dźwignią „marki” Chopin, najważniejszym wydarzeniem, które pozwala wykorzystać siłę i wręcz swoistą magię jego twórczości” – pisze Artur SZKLENER w tekście „Najsilniejsza polska marka„.
Kultura Najważniejsza
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/OG