Europa nie może się lękać.
O 42 numerze "Wszystko co Najważniejsze"

O 42 numerze

Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego „Wszystko co najważniejsze” i Mateusz M. KRAWCZYK, sekretarz redakcji opowiadają o 42 numerze „Wszystko co Najważniejsze.

– To wydanie rozpoczynamy artykułem pt. „Europa nie może się lękać” autorstwa Mateusza MORAWIECKIEGO. Ten tekst, choć odnosi się do wyzwań współczesności (rosyjskiej inwazji na Ukrainę) to odnosi się także do historii. Autor pisze o rosyjskim nacjonalizmie, imperializmie i kolonializmie, a także o niewykorzystanej szansie elit Rzeczypospolitej Obojga Narodów w kontekście włączenia ludności ukraińskiej do wspólnej państwowości. Mowa w nim także o percepcji zachodnich elit, w tym Hennry’ego Kissingera na temat dalszych kierunków wojny na Ukrainie – mówi Mateusz M. KRAWCZYK.

Na kolejnych stronach miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” polecamy artykuł „Tam nie ma miejsca” autorstwa prezesa Instytutu Nowych Mediów Eryka MISTEWICZA. Tekst traktuje o zachodniej percepcji na państwowość Ukrainy i regionu Europy Centralnej. Można ją scharakteryzować właśnie krótkim „Tam nie ma ma miejsca”. „Tam” a więc między Rosją a Niemcami.

Ten rok to nie tylko rok rosyjskiej inwazji na Ukrainę. To także ważny czas dla archeologii. 200 lat temu Jean-François Champollion, francuski językoznawca, egiptolog i poliglota, odczytał hieroglify z kamienia z Rosetty. Dlatego w tym wydaniu „Wszystko co Najważniejsze” proponujemy Państwu teksty o archeologii. Wśród autorów prof. Carles LALUEZ FOX (“Archeologia nierówności”), prof. Antoine BELZEAU (“Archeologia ludzkiego mózgu”) i prof. Jean WINAND (“Egipt Champolliona”). – mówi Michał KŁOSOWSKI.

Wśród innych Autorów, którzy pojawiają się w tym wydaniu „Wszystko co Najważniejsze” znajdują się m.in.: Laure MANDEVILLE, Mark BRZEZIŃSKI, Henri GUAINO, prof. Ewa THOMPSON, i prof. Wojciech ROSZKOWSKI, prof. Adam D. ROTFELD, Jason BURKE, Barack OBAMA, prof. Steven PINKER i Julian CRIBB, prof. John KLEING i prof. Ryszard LEGUTKO.

O 42 numerze „Wszystko co Najważniejsze”:

Zapraszamy do lektury! Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain), a także wysyłkowo, wydania archiwalne i bieżące oraz prenumerata, w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 lipca 2022