Polska szkoła plakatu - siła metafory doceniana przez świat

Polska szkoła plakatu

Muzeum Plakatu w Wilanowie obchodzi w tym roku 55. rocznicę powstania. W polskiej kulturze znaczenie plakatu jest nie do przecenienia. Poza walorami artystycznymi wyróżniał się mistrzowskim operowaniem metaforą – mówi jego dyrektor.

.Polska szkoła plakatu stała się znana na świecie szczególnie po II wojnie światowej, gdy polscy twórcy – walcząc z cenzurą – musieli szukać subtelnych i nieoczywistych symboli. Poza walorami plastycznymi polski plakat wyróżniał się właśnie mistrzowskim operowaniem metaforą.

Widać to choćby w plakatach tworzonych na potrzeby kina czy spektakli teatralnych. Warto pamiętać, że plakat nie rozwijał się jako odosobniona dziedzina, trzeba go czytać poprzez inne dziedziny sztuki, poprzez życie kulturalne swojej epoki – mówi dyrektor Muzeum Plakatu w Wilanowie dr hab. Łukasz Gaweł.

Jak rozwijała się Polska szkoła plakatu

.Zdaniem dyrektora Muzeum Plakatu nie można również zapominać o budujących polską szkołę plakatu twórcach przedwojennych.

Plakat artystyczny rodził się na przełomie XIX i XX wieku w okresie Młodej Polski. Później były znakomite dla polskiego plakatu lata niepodległej II Rzeczypospolitej: to m.in. plakaty projektu Tadeusza Gronowskiego, Tadeusza Trepkowskiego, Stefana Norblina, Władysława Jarockiego, Witolda Chomicza czy Henryka Uziębły. Po II wojnie światowej polski plakat stał się znany już na całym świecie. Walcząc z cenzurą, artyści musieli szukać subtelnych i nieoczywistych symboli. Poza walorami plastycznymi polski plakat wyróżniał się właśnie mistrzowskim operowanie – wylicza Łukasz Gaweł.

Muzeum Plakatu powstało na początku czerwca 1968 r. na terenie zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie, w miejscu dawnej ujeżdżalni pałacowej, projektu wybitnego architekta XIX wieku – Franciszka Marii Lanciego. Później rozbudowano je o Nową Galerię. Było to pierwsze na świecie muzeum plakatu. Jego pomysłodawczynią była historyk sztuki, pracownica wyodrębnionego w Galerii Sztuki Współczesnej Działu Plakatu w Muzeum Narodowym w Warszawie (MNW), kustosz Janina Fijałkowska.

Dzięki jej determinacji i przychylności ówczesnego dyrektora MNW, prof. Stanisława Lorentza, a także dzięki wsparciu merytorycznym dr Ireny Jakimowicz podjęto studia i prace badawcze nad tą dyscypliną. Plakat zaczął być traktowany równorzędnie z innymi obiektami graficznymi, a jego autorzy uzyskali nobilitujący status artystów – grafików projektowych. Inauguracja Muzeum Plakatu w Wilanowie odbyła się 4 czerwca 1968 r. Premierową wystawą była prezentacja dorobku twórczego Wojciecha Zamecznika (1923-1967) – podkreśla Łukasz Gaweł.

Ważny wkład w proces formowania kolekcji miały donacje twórców, historyków sztuki oraz instytucji. Wśród ofiarodawców warto przypomnieć m.in. Mieczysława Bermana, Jana Białostockiego, Szymona Bojko, Tadeusza Gronowskiego, Witolda Chomicza, Romana Cieślewicza, Aleksandra Felistaka, Wiktora Górkę, Johna Fabiona, Józefa Mroszczaka, Jana Mucharskiego, Stanisława Miedzę-Tomaszewskiego, Ignacego Witza oraz Marka Żuławskiego.

Polska szkoła plakatu dzisiaj

.Muzeum Plakatu zorganizowało ponad 300 wystaw w kraju i za granicą. Dziś kolekcja muzeum liczy ponad 60 tys. obiektów. W zbiorach są także plakaty zagraniczne, lecz dla Muzeum szczególną wartość ma kolekcja plakatu polskiego. Znajdują się w niej kanoniczne dzieła polskich artystów. Zdaniem dyrektora Muzeum Plakatu jesteśmy dziś na ważnym etapie naszego rozwoju.

Ekspozycja Muzeum jest chwilowo nieczynna właśnie z powodu remontu pawilonu muzealnego. Mamy już gotowy projekt nowej aranżacji wystawy stałej, poświęconej historii polskiego plakatu i ich twórcom. To bardzo ważne, że zwiedzający Muzeum Narodowe w Warszawie będą mogli poznawać dzieje plakatu polskiego na wystawie stałej, a nie tylko w ramach wystaw czasowych. Wierzę, że przyczyni się to do dalszego wzrostu zainteresowania tą niezwykłą dziedziną sztuki. Muzeum Plakatu wzbudza również zainteresowanie wielu zwiedzających z zagranicy. Sąsiedztwo i koegzystencja z Pałacem w Wilanowie jest jednocześnie wspaniała, ale i trudna. Goście przybywający do tak znaczącego miejsca dziedzictwa kulturowego, jakim jest pałac, czasem czują się zdezorientowani, jeśli chodzi o Muzeum Plakatu. Są tacy, którzy przyjeżdżają do Wilanowa specjalnie, by odwiedzić Muzeum. Wilanów jest nieco oddalony od centrum Warszawy, mamy jednak nadzieję, że po remoncie nasze muzeum będzie się cieszyło jeszcze większym zainteresowaniem – mówi Łukasz Gaweł.

Malarstwo, plakat – piękno sztuki polskiej

.Podejmując na łamach „Wszystko co Najważniejsze” temat polskich twórców sztuk wizualnych prof. Łukasz HUCULAK zadał ciekawe pytanie: Czy sztuka ma w Polsce silne audytorium? Jego zdaniem gatunkowe podziały, sunące wzdłuż technicznej specyfikacji: malarstwo, rzeźba, rysunek, tak ważne jeszcze w XIX wieku, zaczęły tracić na znaczeniu już w wieku XX, a we współczesnej praktyce artystycznej i wystawienniczej uległy niemal całkowitemu zatarciu.

PAP/Maciej Replewicz/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 czerwca 2023