„Jerzy Giedroyc i jego dzieło” - ważna wystawa pod Paryżem

Jerzy Giedroyc

W centrum kultury im. Georges’a Brassensa w miejscowości Le Mesnil-le-Roi pod Paryżem odbył się wernisaż wystawy „Jerzy Giedroyc i jego dzieło”, poświęconej jednemu z najwybitniejszych intelektualistów polskiej emigracji. 14 września minęła 23. rocznica śmierci redaktora „Kultury”.

Wernisaż wystawy „Jerzy Giedroyc i jego dzieło”

.Wystawa, która prezentuje ważną część dziedzictwa Jerzego Giedroycia i Instytutu Literackiego, będzie dostępna dla zwiedzających do czwartku. Została otwarta w czasie Dni Dziedzictwa Kulturalnego, którego trwają we Francji.

Działalność Jerzego Giedroycia stanowi szczególny moment w historii polskiej kultury od 1947 do 2000 roku. W podparyskim Maisons-Laffitte redaktor i polityk stworzył i rozwijał czasopismo „Kultura”, którego redakcja stała się ośrodkiem intelektualnym. Jego celem była walka z totalitaryzmem poprzez pisarstwo historyczne, literaturę piękną, rozpowszechnianie nowych idei w celu ponownego zdefiniowania Polski przyszłości.

Wystawa prezentuje ponad półwieczną działalność Instytutu Literackiego, sylwetki jego autorów i dorobek redakcyjny; szczegółowe informacje o dorobku „Kultury” można znaleźć na portalu www.kulturaparyska.com.

Wystawa „Jerzy Giedroyc i jego dzieło” i Polonia

.Ekspozycja składa się z paneli, które łatwo złożyć i transportować. Pojawiają się także drukowane katalogi i plakaty. Wystawa „Jerzy Giedroyc i jego twórczość” dostępna jest w czterech wersjach językowych: polskiej, francuskiej, angielskiej i ukraińskiej.

Po wernisażu odbyło się spotkanie miłośników Instytutu Kultury, a prezes Stowarzyszenia Instytutu Literackiego Kultura Anna Bernhard przedstawiła jego ubiegłoroczną działalność.

Zaprezentowano również archiwum czasopism, które powstało w wyremontowanym budynku ogrodnika Domu Instytutu Kultury. Jest to jedna z najcenniejszych kolekcji periodyków dotyczących Europy Wschodniej: polskich (wydawanych w kraju i zagranicą), a także obcojęzycznych. Dotychczas ten zbiór – przez dziesięciolecia kompletowany przez Giedroycia – był z braku miejsca i warunków rozsiany w różnych pomieszczeniach Domu Instytutu Literackiego.

Realizacja projektu utworzenia magazynu czasopism w tzw. domku ogrodnika była możliwa dzięki dofinansowaniu ze strony polskiego MSZ w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą 2022 – Infrastruktura polonijna”, a także dzięki pracy wolontariuszy.

Polonia naszą siłą

.Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą, Jan DZIEDZICZAK w tekście „Polonia jest naszą ogromną siłą, ogromnym kapitałem” zaznacza, że: „Polonia (polska diaspora) jest ogromną siłą, ogromnym kapitałem. Wystarczy spojrzeć na liczby: podczas gdy w kraju mieszka ok. 38 milionów Polaków, za granicą jest ich łącznie aż 20 milionów. Polska jest w gronie pięciu krajów, które mają najliczniejszą mniejszość poza granicami kraju, Polonia to najliczniejsza procentowo grupę narodową poza granicami własnego państwa”.

„Rola Polonii to trzy podstawowe zadanie: dbanie o dobro Polski, budowanie propolskiego lobbingu i przekazywanie polskości następnym pokoleniom. Wszystko zaczyna się od świadomości swojej tożsamości, do czego skłania wiele osób już samo mieszkanie za granicą kraju. Polskość w Polsce jest trochę jak powietrze – tak oczywista, że jej nie zauważamy. Gdy jednak jesteśmy za granicą, zaczynamy dostrzegać tę swoją polską tożsamość, pewien polski kod kulturowy” – dodaje.

Kultura Najważniejsza

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Katarzyna Stańko/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 września 2023
Fot. Ireneusz Sobieszczuk / Forum