Wybory Francja. Macron, Le Pen, Zemmour, Mélenchon i reszta. Najnowszy sondaż

Wybory Francja. Macron, Le Pen, Zemmour, Mélenchon i reszta. Najnowszy sondaż

Dwunastka kandydatów walczy w wyborach prezydenckich we Francji. Wybory odbędą się 10 i 24 kwietnia 2022 r. Wskażą prezydenta na pięcioletnią kadencję.

EMMANUEL MACRON

O reelekcję ubiega się urzędujący prezydent Emmanuel Macron. Program “wybory Francja” Emmanuela Macrona skupione są wokół słów: Europa, renesans, oświecienie, siła nabywcza, równość szans, tolerancja, ekorozwój. Atak Rosji na Ukrainę zmienił akcenty w kampanii. Otoczenie Emmanuela Macrona zaczęło przedstawiać jego postać Francuzom jako tego, który jest w stanie doprowadzić do pokoju w Europie. Pokój miał nastąpić za sprawą wielu, często kilkugodzinnych, rozmów z Władimirem Putinem. Zarówno osobistej rozmowy w Moskwie, jak i kolejnych wielu rozmów telefonicznych.

 Putin Macron Wszystko co Najważniejsze

MARINE LE PEN

Nieco innego rodzaju relacje wiążą od lat Marine Le Pen, liderkę ugrupowania Zgromadzenie Narodowe (wcześniej Front Narodowy), córkę założyciela ugrupowania Jean-Marie Le Pena, z Władimirem Putinem i Rosją. W swoich wypowiedziach broni polityki rosyjskiej, w najbardziej imperialnym wydaniu. Z Jean-Lukiem Mélenchonem bije się o palmę pierwszeństwa najbardziej prorosyjskiego polityka Francji. Marine Le Pen tworzy typowe ugrupowanie nacjonalistyczne, z silnym akcentem tożsamościowym. Na operację “wybory Francja”, które są dla niej już kolejnymi wyborami prezydenckimi, przygotowywana była od urodzenia.

Jednak Francuzi pamiętają jej przegraną debatę w wyborach w 2017 r., wówczas także z Emmanuelem Macronem. W ostatnim czasie jej szeregi zostały przetrzebione migracją liderów regionalnych do ugrupowania Reconquete, założonego przez Érica Zemmoura.

Marine Le Pen Władimir Putin
Marine Le Pen Władimir Putin

JEAN-LUC MÉLENCHON

Przedstawiciel skrajnej lewicy, nie kryjący fascynacji zarówno dzisiejszą Rosją, jak i trockizmem i komunizmem. Jean-Luc Mélenchon jest założycielem ugrupowania Niepokorna Francja. Przeciwnik NATO i Unii Europejskiej. W poprzednich wyborach prezydenckich w 2017 r. otrzymał19,58% głosów. W najnowszej operacji “wybory Francja”wspiera go Segolene Royal, kandydatka Partii Socjalistycznej w 2007 r.

Kandydaci w wyborach prezydenckich we Francji sondaże najnowsze
Kandydaci w wyborach prezydenckich we Francji sondaże najnowsze

ÉRIC ZEMMOUR

Pisarz, publicysta “Le Figaro”, Éric Zemmour jest autorem politycznego bestsellera o wyzwaniach dla Francji i Europy, napisanej z pasją książki “Francja nie powiedziała ostatniego słowa” (najnowsza książka Zemmoura została wydana w Polsce przez wydawnictwo “Wszystko co Najważniejsze”, [LINK]). Założyciel ugrupowania Reconquete, przygotowywanego też do wejścia do polityki w wyborach parlamentarnych (a więc operacji “wybory Francja” w czerwcu 2022). Wielokrotnie bronił Polaków i Polski [LINK], apelował też o pomoc dla Ukrainy i Ukraińców gdy kraj ten został zaatakowany przez Rosję [LINK].

Eric Zemmour o Rosji, Ukrainie, NATO i Polsce

DWUNASTU KANDYDATÓW…

…I NAJNOWSZY SONDAŻ

Wybory Francja. Macron, Le Pen, Zemmour, Mélenchon i reszta. Najnowszy sondaż

Opr. AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 marca 2022