Prezydent Wołodymyr ZEŁENSKI w Bundestagu.
Pełny tekst wystąpienia

Prezydent Wołodymyr ZEŁENSKI w Bundestagu. Pełny tekst wystąpienia

Zwracam się do was po trzech tygodniach pełnowymiarowej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę i po ośmiu latach wojny na wschodzie mojego kraju, w Donbasie – powiedział prezydent Wołodymyr ZEŁENSKI w Bundestagu, 17 marca 2022 r.

Publikujemy pełny tekst przemówienia, które wygłosił prezydent Wołodymyr ZEŁENSKI w Bundestagu, do parlamentarzystów i senatorów Republiki Federalnej Niemiec:

Zwracam się do was, gdy Rosjanie bombardują nasze miasta, niszczą wszystko, co istnieje w Ukrainie: budynki mieszkalne, szpitale, szkoły, cerkwie. Robią to z pomocą pocisków, bomb lotniczych i artylerii rakietowej. W ciągu trzech tygodni zginęło tysiące ludzi, w tym 108 dzieci.

Dzieje się to w XXI wieku, w środku Europy. Zwracam się do was po niezliczonych spotkaniach, negocjacjach, rozmowach, po krokach wsparcia, z których część była spóźniona, po sankcjach, których najwyraźniej jest zbyt mało, by powstrzymać tę wojnę.

W Europie Środkowej wznosi się mur między wolnością a niewolą. Ten mur jest mocniejszy z każdą bombą, która spada na naszą ziemię w Ukrainie. Mówiliśmy wam, że Nord Stream i Nord Stream 2 to straszna broń w ręku Putina, która może być przygotowaniem do wojny na dużą skalę. Dlatego też pytaliśmy, co Ukraina może zrobić, żeby stać się członkiem NATO, aby móc żyć w bezpieczeństwie. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że w tym momencie akcesja jest niemożliwa. Podobną odpowiedź słyszymy teraz, kiedy odmawiacie nam przystąpienia do UE. Jakiekolwiek wahania w tej sprawie to defacto budulec dla nowego muru, który oddzieli Europę, cywilizowany świat od Ukrainy.

Rosja musi odczuć pełen ciężar odpowiedzialności za każdy dzień prowadzenia wojny. Dlatego też konieczne są silniejsze sankcje.

Mamy do czynienia z krajem, który sprowadził wojnę do Europy. Trzeba przytoczyć przykład Mariupola, miasta, które jest przez Rosjan systematycznie zrównywane z ziemią. Setki tysięcy ludzi w tym mieście jest pod ostrzałem 24 godziny na dobę, bez jedzenia, wody pitnej, elektryczności i bez możliwości opuszczenia miasta. Tak jest od tygodni. Rosjanie ostrzelali i zniszczyli między innymi budynek teatru dramatycznego, gdzie ukrywało się setki ludzi. Liczba ofiar śmiertelnych jest nadal nieznana.

Rosyjskie wojska nie odróżniają obiektów cywilnych od wojskowych. Wszystko dla nich jest tarczą, do której strzelają. Wiadomości o tym, co Rosja robi naszym ludziom, naszemu Mariupolowi i obwodowi donieckiemu rozrywa mi serce.

Rosjanie nie cofną się przed niczym. Nie sprawia im również problemu zatrzymywanie konwojów humanitarnych, które mają dostarczyć zwykła ludzką pomoc. Pamiętają Państwo berliński most powietrzny, którym dostarczano życie? Ze swojej perspektywy możemy powiedzieć – mieliście szczęście, że z nieba Was nie bombardowano.

Występuję dzisiaj również w imieniu Ukraińców, którzy przeżyli II wojnę światową, a po 80 latach znów przeżywają to samo. Dzisiaj w miejsce tragedii wąwozu Babi Jar znowu spadają rakiety. Ofiary holocaustu są więc zabijane znowu – 80 lat po tej katastrofie. Każdego roku słyszymy „nigdy więcej”, a teraz te słowa nie są nic warte. W Europie jest niszczony naród, trwają próby zniszczenia wszystkiego, co jest dla nas ważne.

Trudno jest nam bez pomocy świata przetrwać to wszystko, bronić Ukrainy i Europy. Nasi żołnierze bronią europejskich wartości bez waszej pomocy. Postarajcie się zrobić więcej.

Jestem wdzięczny zwykłym Niemcom, którzy pomagają Ukraińcom, dziennikarzom, którzy szczerze i uczciwie wykonują swoją pracę, pokazując całe to zło, które Rosja sprowadziła na nasz kraj.

Jestem wdzięczny niemieckim firmom, które postawiły moralność ponad zyskami.

Jestem wdzięczny wszystkim, którzy opowiadają się za przystąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej.

Jestem wdzięczny tym wszystkim, którzy są w stanie spojrzeć poza mur i wiedzą, że chodzi tu o odpowiedzialność za ludzkie życia.

Cieszę się, że są politycy, którzy rozumieją, że konieczne w tym momencie jest całkowite embargo handlowe na wszystkie towary rosyjskie, łącznie z paliwami kopalnymi.

Walczymy o to bez czego Europa nie będzie Europą. Walczymy o wartości europejskie. Ciężko nam będzie bez pomocy. Pomóżcie w sprawie obrony Ukrainy i w obronie Europy.

Chcę powtórzyć to, co prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział kiedyś w Berlinie: „Proszę zburzyć ten mur”. Szanowny panie kanclerzu, niech pan zniszczy ten mur. Nadajcie Niemcom wiodącą rolę, tak jak na to zasłużyły!

Wspierajcie nas! Wspierajcie każdego Ukraińca!
Pomóżcie powstrzymać tę wojnę!
Chwała Ukrainie!

Wołodymyr Zełenski
17.03.2022 r.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 marca 2022
LISI NIESNER / Reuters / Forum