Zwiększone ryzyko chorób zakaźnych w wyniku zmian klimatu

Zwiększone ryzyko chorób zakaźnych w wyniku zmian klimatu

Według nowego badania zmiany klimatyczne spowodują rozprzestrzenienie się tysięcy nowych wirusów wśród zwierząt do 2070 roku. Prawdopodobnie zwiększy to ryzyko przenoszenia się nowych chorób zakaźnych ze zwierząt na ludzi.

.Zagrożenie zwiększonego rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych dotyczy zwłaszcza Afryki i Azji – kontynentów, które w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat były punktami zapalnym dla śmiertelnych chorób przenoszonych z ludzi na zwierzęta lub odwrotnie, w tym grypy, HIV, Eboli i koronawirusów.

Naukowcy, którzy opublikowali swoje wyniki w czwartek w czasopiśmie Nature, wykorzystali model do zbadania, w jaki sposób ponad 3000 gatunków ssaków może migrować i rozprzestrzeniać wirusy w ciągu następnych 50 lat, jeśli temperatura na świecie wzrośnie o 2 stopnie Celsjusza, co, jak pokazują ostatnie badania, jest możliwe.

Stwierdzili oni, że międzygatunkowe rozprzestrzenianie się wirusów będzie miało miejsce ponad 4000 razy wśród samych ssaków. W badaniu nie uwzględniono ptaków i zwierząt morskich.

Naukowcy twierdzą, że nie wszystkie wirusy przeniosą się na ludzi lub staną się pandemiami na taką skalę jak koronawirus, ale liczba wirusów międzygatunkowych zwiększa ryzyko ich rozprzestrzenienia się na ludzi.

Badanie zwraca uwagę na dwa globalne kryzysy – zmiany klimatyczne i rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Wcześniejsze badania dotyczyły tego, w jaki sposób wylesianie i wymieranie oraz handel dzikimi zwierzętami prowadzą do rozprzestrzeniania się chorób między zwierzętami a ludźmi, ale mniej jest badań na temat tego, w jaki sposób zmiany klimatu mogą wpływać na ten rodzaj przenoszenia chorób, powiedzieli naukowcy na środowym spotkaniu z mediami.

“Nie mówimy zbyt wiele o klimacie w kontekście zoonoz” – chorób, które mogą przenosić się ze zwierząt na ludzi, powiedział współautor badania Colin Carlson, adiunkt biologii na Uniwersytecie Georgetown. “Nasze badanie (…) łączy dwa najpilniejsze kryzysy globalne, z jakimi mamy do czynienia”.

Eksperci w dziedzinie zmian klimatycznych i chorób zakaźnych zgodzili się, że ocieplenie planety prawdopodobnie doprowadzi do zwiększenia ryzyka pojawienia się nowych wirusów.

Daniel R. Brooks, biolog z University of Nebraska State Museum i współautor książki “The Stockholm Paradigm: Climate Change and Emerging Disease”, powiedział, że badania potwierdzają zagrożenie, jakie stanowią zmiany klimatyczne, jeśli chodzi o wzrost ryzyka chorób zakaźnych.

Aaron Bernstein, pediatra i tymczasowy dyrektor The Center for Climate, Health, and the Global Environment w Harvard T.H. Chan School of Public Health, powiedział Associated Press, że badanie potwierdza długo utrzymywane podejrzenia dotyczące wpływu ocieplenia na pojawianie się chorób zakaźnych.

“Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że badanie wskazuje, iż do takich spotkań może już dochodzić z większą częstotliwością i w miejscach położonych w pobliżu miejsc zamieszkania wielu ludzi” – powiedział Bernstein.

Współautor badania Gregory Albery, ekolog chorób z Uniwersytetu Georgetown, powiedział, że ponieważ pojawianie się chorób zakaźnych wywołane zmianami klimatycznymi prawdopodobnie już ma miejsce, świat powinien zrobić więcej, aby dowiedzieć się o nich i przygotować się na nie.

“Nie da się temu zapobiec, nawet w przypadku najlepszych scenariuszy zmian klimatycznych” – powiedział Albery.

Carlson, który był również autorem najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, powiedział, że musimy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i stopniowo wycofywać paliwa kopalne, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

Jaron Browne, dyrektor organizacyjny grupy na rzecz sprawiedliwości klimatycznej Grassroots Global Justice Alliance, powiedział, że badanie podkreśla niesprawiedliwość klimatyczną, której doświadczają ludzie żyjący w krajach afrykańskich i azjatyckich.

“Narody afrykańskie i azjatyckie stoją w obliczu największego zagrożenia zwiększoną ekspozycją na wirusy, co po raz kolejny pokazuje, że ci, którzy znajdują się na pierwszej linii kryzysu, bardzo często zrobili najmniej, by doprowadzić do zmian klimatycznych” – powiedział Browne.

Oprac. MKr
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 maja 2022