Popołudniowe Espresso: Chiny mediują w rozmowach o pokoju na Ukrainie

Chiny mediują w rozmowach o pokoju na Ukrainie

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 12. maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Chiny mediują w rozmowach o pokoju na Ukrainie

„Od 15 maja ambasador Li HUI – specjalny przedstawiciel chińskiego rządu ds. euroazjatyckich – będzie odwiedzał Ukrainę, Polskę, Francję, Niemcy i Rosję, aby komunikować się ze wszystkimi stronami w sprawie politycznego uregulowania kryzysu ukraińskiego” – poinformowało w piątek chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Rzecznik resortu, Wang WENBIN, przekazał podczas konferencji prasowej, że podróż wysłannika Pekinu do Europy podkreśla „zaangażowanie Chin w promowanie pokoju i rozmów”. „Chiny są gotowe nadal odgrywać konstruktywną rolę w budowaniu większego międzynarodowego konsensusu w sprawie zawieszenia broni, zaprzestania wojny, rozpoczęcia rozmów pokojowych i uniknięcia eskalacji sytuacji” – powiedział Wang WENBIN. Przypomnijmy, że w pierwszą rocznicę walki z rosyjską agresją na Ukrainie chińskie MSZ przedstawiło dokument „Stanowisko Chin dotyczące politycznego rozwiązania ukraińskiego kryzysu”, który wzywa do zawieszenia broni. Dokument jednak nie spotkał się z pozytywnymi opiniami na Zachodzie. Zwracano uwagę, że chiński „plan pokojowy” m.in. nie potępia rosyjskiej agresji.

Muharrem INCE, jeden z czterech kandydatów w wyborach prezydenckich w Turcji, wycofał swoją kandydaturę

W niedzielę w Turcji odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne. Zostały one uznane za najważniejsze w tym roku wybory na świecie. W wyborach prezydenckich zmierzą się: Recep Tayyip ERDOGAN (urzędujący prezydent), Kemal KILIÇDAROĞLU (lider Republikańskiej Partii Ludowej «CHP») i Sinan OĞAN (kandydat skrajnie prawicowego sojuszu partii Ata İttifakı). W czwartek swoją kandydaturę wycofał natomiast Muharrem INCE. 

Wycofanie się Muharrema INCE’GO prawdopodobnie wzmocni poparcie dla KILIÇDAROĞLU. Według najnowszych sondaży przewaga Kemala KILIÇDAROĞLU nad urzędującym prezydentem Recepem ERDOGANEM już wynosi ponad 5%. Sinan OĞAN jest na końcu sondaży.

Przypomnijmy, że Kemal KILICDAROGLU oskarżył Rosję o ingerowanie w przebieg kampanii przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi. „Drodzy rosyjscy przyjaciele, stoicie za tymi montażami, treściami deep fake, nagraniami, które opublikowano wczoraj. Jeśli chcecie naszej przyjaźni po niedzielnych wyborach, łapy precz od naszego państwa. My nadal opowiadamy się za współpracą i przyjaźnią” – napisał KILICDAROGLU na Twitterze. 

Sztuczna inteligencja zatrudniona jako doradca rządu

Rumuński premier, Nicolae CIUCÃ, przedstawił niedawno pierwszego honorowego doradcę AI w swoim gabinecie. Pierwszy raz sztuczna inteligencja została zatrudniona, jako doradca rządu. Bot „ION” został opracowany przez rumuńskich naukowców.

ION „wykorzystuje sztuczną inteligencję do szybkiego i automatycznego uchwycenia opinii i potrzeb Rumunów przy użyciu informacji z przestrzeni publicznej” – wyjaśnił szef egzekutywy, cytowany przez News.ro. „Sztuczna inteligencja zatrudniona, jako doradca rządu, to narodowy i międzynarodowy debiut” – dodano. „Jego zadaniem jest pomóc nam lepiej służyć rumuńskim obywatelom poprzez informowanie rządu w czasie rzeczywistym o propozycjach, problemach i potrzebach Rumunów. Jest to inicjatywa rumuńskich naukowców i profesorów” – kontynuował premier Rumunii. Zauważył również, że AI pomoże instytucjom państwowym wysłuchać wszystkich Rumunów. Projekt ION jest rozwijany przy wsparciu zespołu złożonego z firm z dziedziny technologii i sztucznej inteligencji, a także rumuńskich naukowców i profesorów. Projekt jest zarządzany przez Ministerstwo Badań, Innowacji i Cyfryzacji.

Prof. Zofia CHECHLIŃSKA
Z czego grać Chopina? Od rękopisu do druku

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

Aleksandra DUDA: Jak zainteresować historią młode pokolenie?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 maja 2023