Popołudniowe Espresso: Chorwacja dołączy do strefy Schengen

Chorwacja dołączy do strefy Schengen

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 9. grudnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Obraz „Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego sprzedany za 17 mln zł

W czwartek warunkowo sprzedano obraz „Rzeczywistość” autorstwa Jacka Malczewskiego. Cena obrazu to 17 mln zł. Jednak nowy właściciel otrzyma zakupione dzieło dopiero wtedy, gdy zostanie ustalony jego status prawny. Aktualnie na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prokuratura bada stan prawny oraz proweniencję obrazu. Prokuratura musi ustalić, czy wywóz dzieła „Rzeczywistość” z Polski w latach 50. przez jego ówczesnych właścicieli odbył się zgodnie z prawem. Obraz “Rzeczywistość” ostatni raz został wystawiony publicznie w 1926 r. we Lwowie. Przez lata dzieło uważano za zaginione. 

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr GLIŃSKI odniósł się do procedur związanych z obrazem. „Ta licytacja jest warunkowa, to znaczy, że będzie zrealizowana dopiero po przebadaniu proweniencji tego obrazu, po decyzji prokuratury, a być może sądu. Jeżeli prokurator dojdzie do wniosku, że wywóz z Polski był nielegalny, to jest oczywiste, że będzie najprawdopodobniej sprawa sądowa o wydanie tego skarbowi państwa” – tłumaczył wicepremier.

Chorwacja dołączy do strefy Schengen 

Państwa członkowskie Unii Europejskiej poinformowały w czwartek o przyjęciu Chorwacji do strefy Schengen. Z kolei członkostwo w Schengen Bułgarii i Rumunii nie zyskało jednomyślności krajów Unii. Przeciwstawiły się temu Austria i Holandia. „Ostatni krok uczyniony! Decyzja Rady przyjęta – teraz formalnie potwierdzono, że Chorwacja przystąpi do strefy Schengen z dniem 1 stycznia 2023 r.” – przekazała administracja Stałego Przedstawicielstwa Chorwacji przy UE.

Obecność Chorwacji w strefie Schengen umożliwi podróżowanie bez dodatkowych kontroli. Z dniem 1 stycznia Chorwacja zmieni też dotychczasową walutę – kunę – na euro. Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva JOHANSSON poinformowała, że nie wszystkie kraje Unii Europejskiej zgodziły się, by do strefy Shengen przystąpiły Rumunia i Bułgaria. Przeciw ich członkostwu opowiedziała się Austria. Bułgarii nie poparła też Holandia.

Koreańczycy zmieniają tradycyjny sposób liczenia wieku

W czwartek Korea Południowa przyjęła ustawę o zniesieniu tradycyjnej metody liczenia wieku i przyjęciu międzynarodowego standardu. Zmiana spowoduje, że obywatele będą o rok lub dwa lata młodsi w dokumentach oficjalnych. W momencie narodzin wszyscy mieszkańcy Korei Południowej mają rok życia. Każdy kolejny rok jest doliczany 1 stycznia (niezależnie od miesiąca urodzenie). Tak liczony wiek podawany jest najczęściej w życiu codziennym. Druga, osobna metoda jest wykorzystywana dla celów poboru do wojska lub obliczania legalnego wieku do picia alkoholu i palenia. W tej metodzie wiek osoby jest obliczany od zera w momencie urodzenia, a rok jest dodawany 1 stycznia.

W czerwcu 2023 roku w Korei Południowej przestanie obowiązywać tradycyjny system liczenia wieku. W konsekwencji w oficjalnych dokumentach Koreańczycy staną się o rok lub o dwa lata młodsi, w zależności od daty urodzenia. „Zmiana ma na celu zmniejszenie niepotrzebnych kosztów społeczno-ekonomicznych, ponieważ z powodu różnych sposobów liczenia wieku rodzą się prawne i społeczne spory oraz zamieszanie” – poinformował w przemówieniu wygłoszonym w koreańskim parlamencie Yoo Sang-bum z rządzącej Partii Władzy Ludowej, cytowany przez agencję Reutera.

Opowiadamy Polskę Czechom
Polska i Czechy pomagają Ukrainie – wspólne wydanie «Echo» i «Wszystko co Najważniejsze»

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Niepełnosprawność – już nie tabu! | Anna DRUŚ i Michał KŁOSOWSKI

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 grudnia 2022