Popołudniowe Espresso: Nagroda Goncourtów 2022 dla Brigitte Giraud

Nagroda Goncourtów 2022 dla Brigitte Giraud

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

Jest czwartek, 3. listopada, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Nagroda Goncourtów 2022 dla Brigitte Giraud za « Vivre vite »

Założona przez pisarza Edmonda de Goncourta Nagroda Goncourtów przyznawana jest od 1903 roku przez towarzystwo literackie jego imienia.  To najbardziej znana, najbardziej prestiżowa nagroda, którą honorowane są najbardziej istotne dzieła literatury francuskiej. W historii Prix Goncourt nagrodę tę otrzymali m.in. Marcel Proust, André Malraux, Simone de Beauvoir, Romain Gary, Erik Orsenna czy Michel Houellebecq [tu teksty Michela HOUELLEBECQ we „Wszystko co Najważniejsze” LINK].

Laureat tegorocznej nagrody Goncourtów wyłoniony został przez jury złożone z członków 10-osobowej Académie Goncourt, do której należą m.in. Pierre Assouline, Eric-Emmanuel Schmitt i Pascal Bruckner. [tu teksty Pascala BRUCKNERA we „Wszystko co Najważniejsze” LINK] Od września jury dokonało trzech selekcji wśród francuskich pozycji książkowych, wydanych w 2022 roku. Najpierw wyłoniono piętnaście książek, następnie osiem, a 25 października 2022 roku ogłoszono listę finalistów, złożoną z czterech książek. Nagroda Goncourtów 2022 roku tradycyjnie została ogłoszona w paryskiej restauracji Drouant. Autor otrzymał symboliczny czek na 10 euro, ale o wiele ważniejsze jest, że nagroda zapewnia jego książce wysokie miejsce na liście najlepiej sprzedawanych książek.

Ukraińska umowa zbożowa wznowiona

Rosja powiedziała, że wznowi swój udział w umowie uwalniającej eksport zboża z Ukrainy. Rosja ogłosiła swoją decyzję w środę po tym, jak Turcja i ONZ pomogły utrzymać ukraińskie zboże w przepływie przez kilka dni bez udziału Rosji w inspekcjach.  Ministerstwo obrony uzasadniło wznowienie udziału w umowie mówiąc, że otrzymało gwarancje od Ukrainy, że nie wykorzysta ona czarnomorskiego korytarza zbożowego do operacji wojskowych przeciwko Rosji. „Federacja Rosyjska uważa, że otrzymane w tej chwili gwarancje wydają się wystarczające i wznawia realizację umowy” – napisało ministerstwo w oświadczeniu. Prezydent Ukrainy powiedział, że ważne jest, aby przeciwstawić się „szalonej rosyjskiej agresji, która destabilizuje handel międzynarodowy.”, „Po ośmiu miesiącach tak zwanej operacji specjalnej Rosji, Kreml żąda od Ukrainy gwarancji bezpieczeństwa” – powiedział Zełensky w przemówieniu wideo. „To jest naprawdę niezwykłe oświadczenie. Pokazuje tylko, jaką porażką była rosyjska agresja i jak silni jesteśmy wszyscy, gdy zachowujemy jedność.”

Umowa zbożowa, pierwotnie osiągnięta trzy miesiące temu, pomogła złagodzić globalny kryzys żywnościowy poprzez zniesienie de facto rosyjskiej blokady na Ukrainę, jednego z największych światowych dostawców zboża. Perspektywa jego załamania się w tym tygodniu ożywiła obawy przed pogłębieniem się kryzysu żywnościowego i wzrostem cen. Ceny pszenicy, soi, kukurydzy i rzepaku gwałtownie spadły na światowych rynkach po ogłoszeniu decyzji  przez Rosję. Prezydent Ukrainy przypisał Turcji i Organizacji Narodów Zjednoczonych zasługi za umożliwienie dalszego wyprowadzania statków z ładunkami z ukraińskich portów po tym, jak Rosja zawiesiła w sobotę udział w porozumieniu.

Uzgodniono rozejm w wojnie domowej w Etiopii

W środę władze Etiopii i regionu Tigraj, osiągnęły porozumienie w negocjacjach w trwającej od dwóch lat wojnie domowej. Strony zakończą działania wojenne, co umożliwi wznowienie dostaw pomocy humanitarnej. Negocjacje odbywały się w stolicy RPA – Pretorii – pomiędzy rządem Etiopii a Frontem Wyzwolenia Tigraju (TPLF). Toczyły się przy mediacji Unii Afrykańskiej. Strony podpisały porozumienie o „trwałym przerwaniu działań zbrojnych” oraz o „skoordynowanym rozbrojeniu i demobilizacji sił TPLF”, której bojownicy mają być włączeni do armii federalnej.

Wojna domowa sprawiła, że region Tigraj od dwóch lat był odcięty od prądu, telekomunikacji, banków, internetu, a także systematycznych dostaw leków. Podczas konfliktu zginęło tysiące osób, a miliony musiały migrować. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 90 proc. ludności Tigraju potrzebuje pomocy żywnościowej a 30 proc. dzieci jest niedożywionych. Osiągnięcie porozumienia umożliwi wznowienie dostaw pomocy humanitarnej dla regionu. Jak poinformował przedstawiciel Unii Afrykańskiej, były prezydent Nigerii Olusegun Obasanjo, strony konfliktu zobowiązały się też do „przywrócenia prawa i porządku, nieskrępowanego dostępu do pomocy humanitarnej i ochrony ludności cywilnej”.

Nr 46 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Bruno MAÇÃES: Geopolityka końca czasów. Od pandemii do kryzysu klimatycznego

Podcasty Wszystko co Najważniejsze

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Założona przez pisarza Edmonda de Goncourta Nagroda Goncourtów przyznawana jest od 1903 roku przez towarzystwo literackie jego imienia.
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 listopada 2022