Popołudniowe Espresso: Odeszła prof. Wanda Półtawska

Odeszła prof. Wanda Półtawska

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 25. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prof. Wanda PÓŁTAWSKA nie żyje

Prof. Wanda PÓŁTAWSKA – współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II, lekarz psychiatra, była więźniarka niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück zmarła w nocy 25 października 2023 roku w swoim domu w Krakowie. Informację o śmierci prof. Półtawskiej przekazał rzecznik kurii krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski. 2 listopada skończyłaby 102 lata.

W szkole średniej zaangażowała się w działalność IV Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich. Po wybuchu II wojny światowej działała konspiracyjnie, rozwoziła pocztę, broń, pieniądze. 17 lutego 1941 r. została aresztowana. W lubelskim więzieniu ona i jej koleżanki przeszły śledztwo z torturami, a po siedmiu miesiącach grupę kilkunastu lubelskich harcerek przewieziono do obozu Ravensbrück. Poza ciężką codzienną pracą w obozie więźniarki z Lublina były poddane eksperymentom pseudomedycznym. W 2016 roku Wanda PÓŁTAWSKA została odznaczona Orderem Orła Białego – w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie.

Wojna w Izraelu

Powolny napływ pomocy do Strefy Gazy nie wystarczy, by zapobiec katastrofie humanitarnej – informuje ONZ i WHO.  Osiem ciężarówek wiozących pomoc dla Strefy Gazy zdołało we wtorek przedostać się do enklawy. Jednak zarówno ONZ, jak i WHO ostrzegają, że powolny napływ dostaw jest niewystarczający, zwłaszcza że szpitalom kończy się paliwo. Dodajmy, że Tel Awiw cały czas stara się jak najszybciej zlokalizować zakładników Hamasu. W Strefie Gazy zrzucane są ulotki z izraelskiego samolotu, a wojsko zaczęło oferować gotówkę i ochronę każdemu, kto podzieli się dokładnymi informacjami na temat miejsca pobytu przetrzymywanych zakładników.

Z kolei wysocy rangą przedstawiciele palestyńskich ugrupowań Hamas i Islamski Dżihad rozmawiali w środę z przywódcą Hezbollahu Hassanem NASRALLAHEM o osiągnięciu „prawdziwego zwycięstwa” w wojnie z Izraelem. Nie wiadomo, gdzie dokładnie doszło do spotkania.

Protesty na Islandii

Kilkadziesiąt tysięcy Islandek, w tym premier Katrín JAKOBSDÓTTIR nie przyszło we wtorek do pracy w ramach pierwszego od prawie pół wieku strajku. Celem strajku jest zwrócenie uwagi na różnice płacowe między kobietami a mężczyznami oraz na przemoc ze względu na płeć. Organizatorki strajku podkreślały, na swojej stronie internetowej, że „co najmniej 40% kobiet doświadcza w swoim życiu przemocy na tle płciowym lub seksualnym, a 58% nastoletnich dziewcząt doświadczyło molestowania seksualnego w Internecie”.

Ostatni ogólnokrajowy strajk kobiet na Islandii miał miejsce w 1975 roku. Wtedy 90 procent kobiet na Islandii odmówiło pracy, a strajk przyniósł oczekiwane efekty. Rok później parlament przyjął ustawę o równych płacach niezależnie od płci. Jednak, jak twierdzą organizatorki strajku, wciąż istnieją poważne problemy. Islandia od 14 lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu równości płci Światowego Forum Ekonomicznego.

ojczyzna
Ks. Prof. Piotr MAZURKIEWICZ:
Między ojczyzną a synczyzną

Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze

Philippe FABRY: Co zrobić, aby Francja przypomniała sobie o Polsce?

#RozmowyNajważniejsze Philippe FABRY: Co zrobić, aby Francja przypomniała sobie o Polsce? Francja o Polsce

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

„Pandemia Covid-19, która przez ponad trzy lata zabiła miliony ludzi, siała spustoszenie gospodarcze i pogłębiła nierówności, nie stanowi już globalnego zagrożenia zdrowotnego – poinformowała w piątek WHO, odwołując stan zagrożenia pandemicznego.
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 października 2023