Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI: Jan Paweł II w ogniu krytyki
Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Jan Paweł II w ogniu krytyki

Obserwując w ostatnim czasie, jak łatwo krytyka może przerodzić się w absurdalne oskarżenia papieża, nie pozostaje nic innego, jak rzetelnie dążyć do ukazania prawdy.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI: Sensacyjność zła. List Jana Pawła II do biskupów amerykańskich
Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Sensacyjność zła. List Jana Pawła II do biskupów amerykańskich

Aby właściwie ocenić wkład Jana Pawła II w przeciwdziałanie nadużyciom seksualnym w Kościele, potrzebne jest rzetelne opracowanie działań podejmowanych przez niego i instytucje watykańskie w latach 90., a także przez episkopaty, które borykały się wówczas z tym problemem.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI: Jan Paweł II i Francuzi. Gabriel-Marie Garrone (1901–1994)
Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Jan Paweł II i Francuzi.
Gabriel-Marie Garrone (1901–1994)

Karol Wojtyła i Gabriel-Marie Garrone podzielali przekonanie, że wiara i rozum winny się wspierać w poznawaniu prawdy, dzięki czemu rozwija się kultura humanistyczna. Szczególną rolą nauki katolickiej jest wskazywanie na wartości duchowe i moralne w dzisiejszym świecie, zagrożonym coraz bardziej procesem dehumanizacji życia społecznego

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI: Benedykt XVI a dziedzictwo Jana Pawła II
Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Benedykt XVI a dziedzictwo Jana Pawła II

Bliska i merytoryczna współpraca oraz następstwo pontyfikatów łączą papieża Polaka i papieża Niemca. Magisterium Benedykta XVI stanowi najbliższy kontekst nauczania Jana Pawła II.

Zmarł papież Benedykt XVI
Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Zmarł papież Benedykt XVI

Ziemski koniec przyszedł dokładnie tak, jak miał przyjść: w spokoju, zapowiedziany. Wyczekiwany niejako, bo przecież tak jest utkane życie człowieka: kiedyś kończy się tu, na Ziemi i zaczyna tam, gdzie my jeszcze nie mamy dostępu.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI: Jan Paweł II i Francuzi. André Frossard (1915–1995)
Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Jan Paweł II i Francuzi.
André Frossard (1915–1995)

Chciałbym wskazać na to, co łączyło Karola Wojtyłę z Francją i jej kulturą oraz jakie znaczenie Jan Paweł II przypisywał francuskiemu katolicyzmowi, a także na rolę, jaką Francuzi, ludzie Kościoła i kultury, odegrali w pontyfikacie polskiego papieża.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI: Jak pamiętać o św. Janie Pawle II?
Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Jak pamiętać o św. Janie Pawle II?

Pamiętać o św. Janie Pawle II nie znaczy, by pilnować tylko kolejnych rocznic, lecz przede wszystkim, by stać się realizatorem tego, czym on żył i czemu poświęcił swoje życie.

Juliusz BRAUN: Papieża Franciszka Biblia pauperum
Juliusz BRAUN

Juliusz BRAUN

Papieża Franciszka Biblia pauperum

Jeśli dwaj jego poprzednicy byli – choć w różny sposób – papieżami słowa, to Franciszek jest niewątpliwie papieżem obrazu.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI: Czytelne przesłanie. Jan Paweł II wobec wojny
Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Czytelne przesłanie.
Jan Paweł II wobec wojny

„Gdzie są nasze Kościoły, gdy dialog zostaje zerwany, a do głosu dochodzi przemoc zbrojna, przemawiająca językiem śmierci?” – pytał Jan Paweł II na spotkaniu z prawosławnym patriarchą Teoktystem i członkami Świętego Synodu w Bukareszcie (8.05.1999). Pytanie to jest również aktualne wobec trwającego konfliktu na Ukrainie.

O. Federico LOMBARDI SJ: Wielki komunikator Jan Paweł II
O. Federico LOMBARDI SJ

O. Federico LOMBARDI SJ

Wielki komunikator Jan Paweł II

Jan Paweł II okazał się wielkim komunikatorem już od pierwszych chwil swojego pontyfikatu, od momentu pojawienia się w Loży Błogosławieństw wieczorem 16 października 1978 roku. Jego spontaniczne słowa w dniu wyboru – „Kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu z dalekiego kraju… Gdybym się pomylił, poprawcie mnie…” – a żarty przy pierwszych wyjściach z Watykanu przyczyniły się do przełamania barier.

Michał ŁUCZEWSKI: Kościół polskiej tożsamości
Michał ŁUCZEWSKI

Michał ŁUCZEWSKI

Kościół polskiej tożsamości

Podczas pandemii wraz z globalną sekularyzacją tradycyjnych religii następuje globalna desekularyzacja nowoczesnych społeczeństw. Podczas gdy oficjalne kościoły stają się coraz bardziej zimne, nasze społeczeństwa znalazły się w stanie wrzenia.

André P. DeBATTISTA: Współpatron Europy Jan Paweł II
André P. DeBATTISTA

André P. DeBATTISTA

Współpatron Europy Jan Paweł II

Nie ma wątpliwości, że św. Jana Pawła II należy uznać za współpatrona Europy. Będąc jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku, był także jednym z niewielu, którzy rozumieli, że można być jednocześnie wspaniałym patriotą i Europejczykiem.

Kard. Stanisław DZIWISZ: Jan Paweł II. Człowiek, który wyprzedził swój czas
Kardynał Stanisław DZIWISZ

Kardynał Stanisław DZIWISZ

Jan Paweł II. Człowiek, który wyprzedził swój czas

Wydaje się, że filozoficzną zasadą porządkującą jego stosunek do świata był personalizm, co owocowało budowaniem życia przede wszystkim na relacjach osobowych – najpierw z osobą samego Boga, a następnie z innymi ludźmi.

Arcybiskup Stanisław GĄDECKI: Nie unikał spraw trudnych
Abp Stanisław GĄDECKI

Abp Stanisław GĄDECKI

Nie unikał spraw trudnych

Karol Wojtyła – św. Jan Paweł II przyszedł na świat w roku Bitwy Warszawskiej, w wyniku której Polska ocaliła Europę przed sowieckim komunizmem. Doświadczył niemieckiej okupacji i komunistycznej władzy, jaka nastała w Polsce po II wojnie światowej. Spotkanie z dwoma totalitaryzmami – niemieckim i rosyjskim, podobnie jak i doświadczenie bycia robotnikiem głęboko wpłynęły na jego postrzeganie świata – pisze Abp Stanisław GĄDECKI Gdy został papieżem „z dalekiego kraju”, w tym zwrocie odległość nie oznaczała dystansu geograficznego, ale fakt pochodzenia ze…

Prof. Łukasz HARDT: Myśl św. Jana Pawła II jako inspiracja dla polityki gospodarczej i ekonomii
Prof. Łukasz HARDT

Prof. Łukasz HARDT

Myśl św. Jana Pawła II jako inspiracja dla polityki gospodarczej i ekonomii

Na nowo odczytana myśl św. Jana Pawła II stanowi bogaty rezerwuar idei, które mogą nam wszystkim pomóc w lepszym zrozumieniu znaków czasu (zwłaszcza ich sensu), w tym tych związanych z pandemią koronawirusa – pisze prof. Łukasz HARDT Gdy chwieją się mury starego porządku, przychodzi czas na zmianę. Szok pandemii koronawirusa sprawił, że wiele podstawowych zasad konstytuujących fundamenty sytemu gospodarczego zaczyna być poddawanych w wątpliwość. Jeszcze przecież niedawno tak silny jak obecnie wzrost wielkości bilansów banków centralnych mógł być uważany wyłącznie…