Abp Stanisław GĄDECKI:  Juan Pablo II no evitó asuntos difíciles Abp Stanisław GĄDECKI:  Juan Pablo II no evitó asuntos difíciles
Abp Stanisław GĄDECKI

Abp Stanisław GĄDECKI

Juan Pablo II no evitó asuntos difíciles

Karol Wojtyła – St. Juan Pablo II, nació en el año marcado por la Batalla de Varsovia, gracias a la cual Polonia salvó a Europa del comunismo soviético. Vivió bajo la ocupación alemana y el régimen comunista en Polonia después de la Segunda Guerra Mundial. El encuentro con estos dos totalitarismos, uno alemán y otro ruso, así como la experiencia de ser trabajador, influyeron profundamente en su percepción del mundo.

Piotr POPIOŁEK: Jan Paweł II i kapitalizm Piotr POPIOŁEK: Jan Paweł II i kapitalizm
Piotr POPIOŁEK

Piotr POPIOŁEK

Jan Paweł II i kapitalizm

Papież przestrzega w encyklice, by w dobie porażki komunizmu wystrzegać się „radykalnej ideologii kapitalizmu”, w której dominuje wiara, że wszelkie problemy zostaną rozwiązane w „swobodnej grze sił rynkowych”.

Marcello BEDESCHI: Jan Paweł II wzorem dla skłóconych społeczeństw Marcello BEDESCHI: Jan Paweł II wzorem dla skłóconych społeczeństw
Marcello BEDESCHI

Marcello BEDESCHI

Jan Paweł II wzorem dla skłóconych społeczeństw

Nauczanie Jana Pawła II jest lekturą obowiązkową dla naszych obecnych, skłóconych społeczeństw. On sam był niezwykle spójny i do tej spójności, w każdym aspekcie, wzywał pojedynczych ludzi i całe narody.

Chantal DELSOL: Polak, który otworzył nam oczy Chantal DELSOL: Polak, który otworzył nam oczy
Chantal DELSOL

Chantal DELSOL

Polak, który otworzył nam oczy

Wybór Polaka na papieża był jak grom z jasnego nieba. Sądzę, że to Jan Paweł II w dużej mierze otworzył moim rodakom oczy na rzeczywistość komunizmu.

Prof. George WEIGEL: Jan Paweł II - jeden z wielkich wyzwolicieli Prof. George WEIGEL: Jan Paweł II - jeden z wielkich wyzwolicieli
Prof. George WEIGEL

Prof. George WEIGEL

Jan Paweł II - jeden z wielkich wyzwolicieli

Jan Paweł II nalegał na powiązanie prawdziwej ludzkiej wolności z prawdą, zwłaszcza z prawdą moralną. Życie w prawdzie było dla niego niezbędne do szlachetnego życia w wolności – pisze prof. George WEIGEL .Krótko po śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia 2005 roku, Henry Kissinger nazwał go emblematyczną postacią końca XX wieku. Opinia ta z pewnością miała związek z kluczową rolą Jana Pawła II odegraną w obalaniu komunizmu w Europie. Jednak w miarę upływu lat od jego śmierci wydaje mi się,…

Massimo FAGGIOLI: Ostatni papież Europy Massimo FAGGIOLI: Ostatni papież Europy
Massimo FAGGIOLI

Massimo FAGGIOLI

Ostatni papież Europy

W pewnym sensie Jan Paweł II jako następca ostatnich papieży włoskich (Pawła VI i Jana Pawła I) był ostatnim europejskim papieżem, tuż zanim nastąpił globalny zwrot katolicyzmu, dziejący się wciąż na naszych oczach.

Prof. Rocco BUTTIGLIONE: Jan Paweł II a teologia wyzwolenia Prof. Rocco BUTTIGLIONE: Jan Paweł II a teologia wyzwolenia
Rocco BUTTIGLIONE

Rocco BUTTIGLIONE

Jan Paweł II a teologia wyzwolenia

Był głęboko przekonany, że z powodu błędnej antropologii marksizm nie sprawdzi się ani jako narzędzie analizy społecznej, ani jako zasada organizacyjna dla sprawnej gospodarki i wolnego społeczeństwa

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Opatrznościowy papież z Polski Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Opatrznościowy papież z Polski
Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Opatrznościowy papież z Polski

Przesłanie papieża w dużej mierze przyczyniło się do powstania „Solidarności”, być może największego w proporcji do liczby ludności ruchu społecznego w historii.

Martin O’BRIEN: Papież nie-Włoch i to zza żelaznej kurtyny! Martin O’BRIEN: Papież nie-Włoch i to zza żelaznej kurtyny!
Martin O’BRIEN

Martin O’BRIEN

Papież nie-Włoch i to zza żelaznej kurtyny!

W Irlandii Jana Pawła II najbardziej pamięta się z Droghedy, gdy wypowiedział swą gorącą, błagalną prośbę – przyjętą niekończącymi się brawami – do tych, którzy zaangażowani byli w akty terroru. „Na kolanach błagam Was, abyście odwrócili się od drogi przemocy i powrócili na drogę pokoju”.

ks. Józef KLOCH: Papież i media – nowe otwarcie ks. Józef KLOCH: Papież i media – nowe otwarcie
Ks. prof. Józef KLOCH

Ks. prof. Józef KLOCH

Papież i media – nowe otwarcie

To była sensacja – papież pisał o komputerach, i to w kontekście wykorzystania ich w Kościele! Ów tekst powstawał na przełomie lat 1989 i 1990. W tym samym czasie Tim Berners-Lee w CERN opracowywał system protokołów komputerowych znany dziś jako World Wide Web. Nieco wcześniej do rąk zwykłych ludzi trafiły komputery osobiste – IBM PC, Atari, Commodore, Apple.

Guy CONSOLMAGNO: Papież Jan Paweł II i Obserwatorium Watykańskie Guy CONSOLMAGNO: Papież Jan Paweł II i Obserwatorium Watykańskie
Guy CONSOLMAGNO

Guy CONSOLMAGNO

Papież Jan Paweł II i Obserwatorium Watykańskie

„Nauka może pomóc oczyścić religię z licznych błędów i przesądów, religia natomiast może pomóc nauce walczyć z bałwochwalstwem i błędnie przyjętymi »uniwersalnymi prawdami«”.

Janusz KOTAŃSKI: Papież drżący o duszę Europy Janusz KOTAŃSKI: Papież drżący o duszę Europy
Janusz KOTAŃSKI

Janusz KOTAŃSKI

Papież drżący o duszę Europy

Pełniąc zaszczytną funkcję ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, widzę teraz z bliska, jak odpowiedzialna i wielowymiarowa jest rola Pontifexa, którym obecnie jest papież Franciszek. I cofam się myślami do czasów Jana Pawła II. Jakich przymiotów, jakiego hartu i potęgi ducha wymagała jego posługa ad Petri sedes!

Prof. Arkady RZEGOCKI: Papież Solidarności Prof. Arkady RZEGOCKI: Papież Solidarności
Prof. Arkady RZEGOCKI

Prof. Arkady RZEGOCKI

Papież Solidarności

W setną rocznicę urodzin Jana Pawła II Ambasador RP w Wielkiej Brytanii podczas pandemii koronawirusa na Wyspach z radością zauważa wzrost popularności jednej z przewodnich idei papieża Polaka.

Tatsuo SHIRAHAMA: Przyniósł Japonii prawdziwy pokój Tatsuo SHIRAHAMA: Przyniósł Japonii prawdziwy pokój
Tatsuo SHIRAHAMA

Tatsuo SHIRAHAMA

Przyniósł Japonii prawdziwy pokój

Tłumaczył, że wojna jest zniszczeniem ludzkiego życia, jest śmiercią. Mówił do zgromadzonych płynnie po japońsku: Sensou wa Ningenno Shiwazadesu – „Wojna jest dziełem człowieka”.

Julia MISTEWICZ: Jan Paweł II a Słowacja Julia MISTEWICZ: Jan Paweł II a Słowacja
Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Jan Paweł II a Słowacja

Dla Słowaków pierwszy słowiański papież był jak ojciec. Byli z niego dumni, gdy mówił głosem wszystkich narodów Europy Wschodniej i udręczonego Kościoła zza żelaznej kurtyny.

ks. Jan SOCHOŃ: Wskazywał granicę ustępstw. Jan Paweł II w moim zyciu ks. Jan SOCHOŃ: Wskazywał granicę ustępstw. Jan Paweł II w moim zyciu
ks. Jan SOCHOŃ

ks. Jan SOCHOŃ

Wskazywał granicę ustępstw.
Jan Paweł II w moim zyciu

Modlę się nieraz za pośrednictwem Świętego Jana Pawła II, żebyśmy jako narodowa wspólnota sprostali wymogom i trudom niesionym przez zawirowania ponowoczesnej epoki, opieczętowanej koronawirusową pandemią. Byśmy nie utracili głodu bliskości, uzdrawiającej, pełnej nadziei na lepsze jutro świata.

Tebaldo VINCIGUERRA: Ekologia o silnych implikacjach moralnych Tebaldo VINCIGUERRA: Ekologia o silnych implikacjach moralnych
Tebaldo VINCIGUERRA

Tebaldo VINCIGUERRA

Ekologia o silnych implikacjach moralnych

Jan Paweł II podkreśla zwłaszcza silny związek między ekologią a moralnością. Problem ekologiczny ma bowiem implikacje moralne, a degradacja środowiska jest „skutkiem ograniczonego i wynaturzonego światopoglądu, który wiąże się czasem z prawdziwą pogardą dla człowieka”.

Jan ROKITA: Polski piękny czas Jan ROKITA: Polski piękny czas
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Polski piękny czas

Karol Wojtyła został duchowo ukształtowany przez mesjanistyczną tradycję polskiego romantyzmu. Tradycję, w myśl której polskość ze swej istoty musi być potęgą duchową, a w żadnym razie nie może oznaczać ani ziemskiej potęgi, ani politycznej dominacji.

Chantal DELSOL: The Pole Who Opened Our Eyes Chantal DELSOL: The Pole Who Opened Our Eyes
Chantal DELSOL

Chantal DELSOL

The Pole Who Opened Our Eyes

n truth, it was him who, by his sheer presence, did away with what historian François Furet calls “the universal charm of October”

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam