Popołudniowe Espresso: „Opowiadamy Polskę światu” na 11 listopada

„Opowiadamy Polskę światu” na 11 listopada

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wcn-logo.png

Jest czwartek, 10. listopada a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

„Opowiadamy Polskę światu” – siódmy rok projektu promującego Polskę w światowych mediach

W ponad 60 krajów świata ukażą się w najbliższych dniach teksty o Polsce. To kolejna odsłona projektu Instytutu Nowych Mediów (wydawcy miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”) „Opowiadamy Polskę światu”, tym razem wokół polskiego święta narodowego 11 listopada 2022 r. To już siódmy rok tego projektu.

Premier Mateusz MORAWIECKI, prof. Piotr GLIŃSKI – wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Aleksander SURDEJ – ambasador RP przy OECD, Karol NAWROCKI – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Wojciech ROSZKOWSKI – wybitny polski historyk, kawaler Orderu Orła Białego, Arkadiusz MULARCZYK – sekretarz stanu ds. polityki europejskiej, Piotr ARAK, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego – to tylko niektórzy z autorów tekstów najnowszej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu” 11 listopada.

Rosja wycofuje się z Chersonia. Jens Stoltenberg: „kolejne zwycięstwo Ukrainy”

Siergiej Surowikin, najwyższy rosyjski generał prowadzący wojnę na Ukrainie, pojawił się w środę wieczorem w państwowej telewizji, aby powiedzieć ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu, że rosyjskie wojska powinny wycofać się z miasta Chersoń. „Nasze dalsze plany i działania dotyczące miasta Chersoń będą zależały od tego, jak rozwinie się sytuacja wojskowo-taktyczna” – powiedział Surowikin w telewizyjnych uwagach. „Obecnie nie jest to łatwe”. Dodał, że wycofanie się z największego ukraińskiego miasta, które Rosja zajęła od czasu rozpoczęcia wojny pod koniec lutego, było posunięciem mającym na celu ratowanie życia rosyjskich żołnierzy wśród trudności z utrzymaniem otwartych linii zaopatrzenia.

Kamera zwróciła się następnie do Szojgu, który powiedział, że zgadza się z wnioskami Surowikina i nakazał wycofanie wojsk i ich przeniesienie za Dniepr. Kilka godzin później, około 23:00, lokalny mieszkaniec powiedział Al Jazeerze, że rosyjskie pojazdy wojskowe były słyszane, gdy opuszczały Chersoń, administracyjną stolicę regionu na południu Ukrainy, który służy jako brama do anektowanego półwyspu Krym przez dwa pozostałe mosty. Szef NATO Jens Stoltenberg mówi, że czeka, by zobaczyć, jak rozegra się wycofanie Rosji z Chersonia, ale jeśli zostanie potwierdzone, będzie to „kolejne zwycięstwo Ukrainy”. „Musimy zobaczyć, jak sytuacja na miejscu rozwinie się w najbliższych dniach. Ale to, co jest jasne, to fakt, że Rosja jest pod silną presją i jeśli opuszczą Chersoń, byłoby to kolejne zwycięstwo Ukrainy” – powiedział po rozmowach z premier Włoch Giorgią Meloni w Rzymie.

Wybory w USA. Republikanie zbliżają się do większości w Izbie Reprezentantów

Republikanie zbliżyli się w czwartek do zapewnienia sobie większości w Izbie Reprezentantów USA, podczas gdy kontrola nad Senatem zależy od wyników wyborczych w kilku stanach. Republikanie zdobyli co najmniej 210 miejsc w Izbie, jak przewiduje Edison Research, osiem mniej niż 218 potrzebnych do odebrania Izby Demokratom i skutecznego powstrzymania programu legislacyjnego prezydenta Joe Bidena. Podczas gdy Republikanie pozostają faworytami, 33 miejsca w Izbie nie zostały jeszcze rozstrzygnięte – w tym 21 z 53 najbardziej konkurencyjnych miejsc, jak wynika z analizy Reutersa, przeprowadzonej przez wiodących, bezpartyjnych prognostyków – prawdopodobnie ostateczny wynik nie zostanie określony przez jakiś czas.

Losy Senatu były o wiele mniej pewne. Każda z partii może przejąć kontrolę, wygrywając zbyt bliskie wybory w Nevadzie i Arizonie.  Demokraci uniknęli jednak poważnej porażki, którą przewidywali republikanie i utrzymali się w ścisłej walce o Senat w obu tych stanach. Wyniki wtorkowych wyborów sugerują, że wyborcy są przeciwni wysiłkom Republikanów, by zakazać aborcji i poddać w wątpliwość proces liczenia głosów. Biden określił wybory jako test amerykańskiej demokracji. Podział głosów w Senacie oznaczałby, że większość po raz drugi w ciągu dwóch lat sprowadziłaby się do wyniku wyborczego w Georgii. Demokratyczny kandydat Raphael Warnock i republikański kandydat Herschel Walker nie osiągnęli 50% głosów we wtorek, co zmusza ich do walki jeden na jeden 6 grudnia.

„Opowiadamy Polskę światu” – siódmy rok projektu promującego Polskę w światowych mediach

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Jurij FELSZTINSKI: Trzecia wojna światowa już trwa

Jurij FELSZTYŃSKI: Trzecia wojna światowa już trwa
Jurij FELSZTYŃSKI: Trzecia wojna światowa już trwa

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 listopada 2022