Popołudniowe Espresso: Polska wzmacnia obronę powietrzną

Popołudniowe Espresso: Polska wzmacnia obronę powietrzną

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Link do zapisów: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 22. listopada a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Wicepremier Ukrainy apeluje o ewakuację Chersonia. Niemcy wzmocnią polską ochronę powietrzną

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zaapelowała do mieszkańców wyzwolonego spod rosyjskiej agresji Chersonia, aby przed zimą ewakuowali się do bardziej bezpiecznych rejonów kraju. „Rząd oferuje darmową ewakuację do Krzywego Rogu, Mikołajowa i Odessy z możliwością dalszej podróży do Kirowogradu, Chmielnickiego lub zachodnich rejonów Ukrainy” – napisała Iryna Wereszczuk na Telegramie. Apel skierowany jest głównie do matek z dziećmi, osób starszych, a także chorych i niepełnosprawnych. Wereszczuk zagwarantowała, że wszystkie osoby, które zdecydują się opuścić Chersoń będą miały zapewnione zakwaterowanie w schroniskach, a także pomoc humanitarną, wyżywienie i opiekę medyczną.

Polska natomiast wzmocni obronę powietrzną niemieckimi systemami obrony przeciwrakietowej Patriot i myśliwcami Eurofighter. Propozycja została złożona po eksplozjach w Przewodowie. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że Polska przyjmie ofertę Niemiec.

Parlament Europejski zagłosuje nad rezolucją uznającą Rosję za kraj sponsorujący terroryzm

W środę 23 listopada, na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego odbędzie się głosowanie ws. rezolucji wzywającej do uznania Rosji za „państwo sponsorujące terroryzm”. Rezolucja ma wzywać państwa oraz unijne instytucje do stworzenia ram prawnych, które pozwolą uznać niektóre kraje za „sponsorów terroryzmu”. Na taką listę ma zostać wpisana Rosja.

Autorzy rezolucji domagają się m.in. zaprzestania działań wojskowych ze strony rosyjskiej, a także wycofania wszystkich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z Ukrainy. Wzywają do zaprzestania przymusowych deportacji ludności ukraińskiej, jak również przymusowej adopcji ukraińskich dzieci. Rezolucja ma również wezwać do międzynarodowej izolacji Rosji. Twórcy projektu chcą także wyrazić solidarność z rodzinami ofiar eksplozji w Przewodowie, do której doszło 15 listopada.

GUS: Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 6,8 proc.

Jak przekazała PAP, analitycy spodziewali się wzrostu produkcji o 8,0 proc. rok do roku i wzrostu o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w październiku br. produkcja sprzedana przemysłu była o 7,5 proc. wyższa niż w październiku 2021 r. i o 0,3 proc. niższa w porównaniu z wrześniem 2022. Ceny produkcji przemysłowej wzrosły o 22,9 proc rok do roku i o 0,7 proc. miesiąc do miesiąca.

– Doczekaliśmy się słabszych danych w PL: produkcja i płace rozczarowały. Ceny producentów rosną coraz wolniej. Pewną ciekawostką jest przyspieszenie zatrudnienia (a prasa huczy o zwolnieniach). […] Gospodarka zwalnia, wszystko zgodnie z planem – komentują analitycy mBanku. Jak komentują analitycy banku ING „przemysł wchodzi w fazę wyraźnego spowolnienia, a październik mógł być ostatnim miesiącem znaczącego wzrostu produkcji w ujęciu rocznym. W przetwórstwie także widoczne są sygnały słabnącej koniunktury”.

James Bradford DELONG
Wielka opowieść o długim dwudziestym wieku

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Eric REIDY: Sekurytyzacja europejskich granic

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 listopada 2022