Popołudniowe Espresso: Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe BIDEN w Polsce

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe BIDEN w Polsce

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 21. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe BIDEN w Polsce

W poniedziałek po godzinie 23 prezydent USA przyleciał Air Force One na lotnisko w Warszawie. Wcześniej jednak odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z Wołodymyrem ZEŁENSKIM. Stamtąd prezydent wrócił pociągiem do Przemyśla, samochodem dotarł do Rzeszowa i finalnie, swoim samolotem przyleciał do stolicy.

Dwudniowa wizyta rozpoczęła się rozmową z prezydentem Andrzejem DUDĄ w Pałacu Prezydenckim. Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta USA odbyła  się o godz. 12.50 w poniedziałek. Ok. 13.00 odbyły się rozmowy w wąskim gronie. Następnie spotkanie plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydentów Polski i USA. „Prezydent USA przyjeżdża do Polski także z przesłaniem do Polaków, z podziękowaniem dla polskiego prezydenta, rządu i społeczeństwa za to wszystko, co zrobiliśmy w ostatnich miesiącach dla utrzymania stabilności w tej części świata, ale też za zwykłe ludzkie wsparcie, jakie przekazaliśmy naszym ukraińskim sąsiadom”– podkreślał szef BPM Marcin PRZYDACZ.

Prezydent Andrzej DUDA dziękował Joe BIDENOWI za wczorajszą wizytę w Kijowie. Podkreślał, jak ważne jest zwycięstwo Ukrainy. Wymieniając wszystkie rosyjskie działania, które chcą zniszczyć wolny świat. Polski prezydent wyraził również podziękowania za wizytę w Polsce. „Ameryka jest w stanie utrzymać światowy ład” – mówił Andrzej DUDA. Dodając, że nie ma zgody na rosyjską agresję. Z kolei amerykański przywódca dziękował Polakom za pomoc, którą obdarowali ukraińskich uchodźców. Podkreślił również, że dla USA dobre relacje z Polską są bardzo ważne.
O godzinie 17:30 prezydent BIDEN wygłosi przemówienie do narodu polskiego w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Premier Włoch Giorgia MELONI z wizytą w Polsce i Kijowie

MELONI przyleciała do Polski w poniedziałek. Rozmowy szefowej włoskiego rządu z premierem Mateuszem MORAWIECKIM skupiły się na kwestiach współpracy dwustronnej oraz unijnej, a także wsparcia dla Ukrainy i bezpieczeństwa w Europie. We wtorek premier Włoch udała się z wizytą do Kijowa. Podczas wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz MORAWIECKI zapewnił, że stosunek obu państw do wojny w Ukrainie i potrzeby pokonania Rosji jest identyczny. „Cieszę, się, że Włochy, choć oddalone od Rosji, od Ukrainy, tak doskonale rozumieją, co się tam dzieje, doskonale czują, jak ważne to jest dla przyszłości” – mówił po spotkaniu z Giorgią Meloni premier Mateusz MORAWIECKI.

Premier Włoch Giorgia Meloni podczas wizyty w Warszawie rozmawiała również z prezydentem Andrzejem DUDĄ. Na swoim Twitterowym profilu podziękowała prezydentowi za „przyjaźń i owocne spotkanie”. „Więzy między Włochami i Polską są silne i trwałe w wymiarze dwustronnym, europejskim i międzynarodowym” – podkreśliła premier. Po wizycie w Warszawie MELONI udała się do Rzeszowa, skąd odjechała do Kijowa, by spotkać się z prezydentem Wołodymyrem ZEŁENSKIM.

Kolejne trzęsienie ziemi na pograniczu Turcji i Syrii

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 ponownie nawiedziło pogranicze Turcji i Syrii – poinformowało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne. Tureckie władze poinformowały w poniedziałek wieczorem o trzech ofiarach śmiertelnych i 213 osobach rannych. Epicentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 10 km, 70 km na północ od syryjskiego portu Latakia i 14 km na południowy zachód od tureckiego miasta Antiochia – przekazało EMSC.

Do wstrząsów doszło w poniedziałek o godz. 20:04 czasu lokalnego. Wstrząsy były odczuwalne w również w Libanie, Jordanii, Izraelu i Egipcie. Zaledwie dwa tygodnie temu w tym samym regionie doszło do trzęsienia, w którym zginęło kilkadziesiąt tysięcy osób.

Joe BIDEN: Ameryka z każdego kryzysu wychodzi silniejsza

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Jan PARYS: Obrona Ukrainy jest możliwa dzięki Polsce

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Popołudniowe Espresso: Nobel z ekonomii za badania nad rolą banków w walce z kryzysami
Popołudniowe Espresso: Nobel z ekonomii za badania nad rolą banków w walce z kryzysami
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 lutego 2023