Popołudniowe Espresso: Szefowa Komisji Europejskiej z wizytą w Kijowie

Szefowa Komisji Europejskiej z wizytą w Kijowie

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 2. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Szefowa Komisji Europejskiej z wizytą w Kijowie

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der LEYEN, razem z grupą unijnych komisarzy, przybyła w czwartek do Kijowa, w związku z jutrzejszym szczytem pomiędzy UE a Ukrainą. „Jesteśmy tu razem, by pokazać, że Unia Europejska stoi u boku Ukrainy tak niezachwianie, jak zawsze” – napisała szefowa KE na Twitterze. To już czwarta wizyta Ursuli von der Leyen w Kijowie od czasu napaści Rosji na Ukrainę. W czwartek, jeszcze przed szczytem zaplanowano spotkania unijnych komisarzy z przedstawicielami rządu Ukrainy. Ponadto szefowa Komisji Europejskiej i szef Rady Europejskiej Charles MICHEL spotkają się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Szefowa KE przyleciała do Kijowa razem z 15-osobową delegacją komisarzy. Wśród nich są m.in. szef unijnej dyplomacji Josep BORELL, dwaj wiceprzewodniczący KE Valdis DOMBROVSKIS i Marosz SZEFCZOVICZ, komisarz ds. gospodarki Paolo GENTILONI, a także komisarz ds. rolnictwa Janusz WOJCIECHOWSKI. Władze ukraińskiego MSZ poinformowały, że głównymi tematami piątkowego szczytu w Kijowie będzie m.in. sytuacja na Ukrainie związana z trwającą tam wojną, a także chęć przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.

Filipiny i USA zacieśniają sojusz

Władze Filipin przyznały Stanom Zjednoczonym poszerzony dostęp do baz wojskowych. Informację przekazały oba kraje w czwartek podczas wizyty szefa Pentagonu Lloyda AUSTINA w stolicy Filipin – Manili. Ogłoszona w czwartek umowa pozwoli na bliższe monitorowanie chińskich działań wokół Tajwanu oraz na Morzu Południowochińskim. Tym posunięciem Waszyngton „domyka łuk” tworzony przez sojuszników – Koreę Południową i Japonię na północy oraz Australię na południu – oceniła stacja BBC.

Stany Zjednoczone otrzymają dostęp do dodatkowych czterech miejsc na Filipinach na zasadach Porozumienia o Ulepszonej Współpracy Obronnej (EDCA) z 2014 roku – napisano w oświadczeniach ministrów obrony obu państw. Waszyngton ogłosił, że przeznaczy dodatkowe 82 mln dolarów na inwestycje infrastrukturalne w istniejących już pięciu lokalizacjach na mocy EDCA. Umowa daje USA dostęp do filipińskich baz wojskowych w celu prowadzenia wspólnych ćwiczeń, wstępnego rozmieszczania sprzętu oraz budowy infrastruktury, takiej jak pasy startowe, zbiorniki paliwa i kwatery dla żołnierzy. Nie zapewnia natomiast stałej obecności amerykańskich wojsk – przypomina agencja Reutera.

Birma: Stan wyjątkowy przedłużony o kolejne pół roku

Od 1 lutego 2021 roku Birma znajduje się pod rządami junty wojskowej, która obaliła demokratycznie wybrany rząd Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) i ogłosiła stan wyjątkowy. W środę władze przedłużyły jego trwanie na terenie całego kraju o sześć miesięcy.  

Jak donoszą agencje prasowe, krytycy junty podkreślają, że przedłużenie stanu wyjątkowego uniemożliwia przeprowadzenie wyborów, które zapowiadane były przez wojskowych przywódców. Jak podała w środę stacja BBC, dwa lata po wojskowym zamachu stanu Birma pogrążona jest w chaosie i przemocy. W brutalnej wojnie domowej wojskowy reżim coraz częściej dokonuje nalotów z powietrza, używając głównie samolotów i śmigłowców wyprodukowanych w Rosji i Chinach.

Wiesław Kot
Leonard Pietraszak – elegant o złotym sercu

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

„Eutanazja i samobójstwo wspomagane uczynią nas ludźmi bez sumienia?” 49. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 lutego 2023