Popołudniowe Espresso: Szwecja przekaże Ukrainie sprzęt o wartości 1,3 mln euro

Szwecja przekaże Ukrainie sprzęt o wartości 1,3 mln euro

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 15. czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Rozmowa prezydenta Andrzeja DUDY i Wołodymyra ZEŁENSKIEGO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI poinformował w środę wieczorem, że rozmawiał tego dnia z prezydentem Andrzejem DUDĄ. Ich rozmowa trwała godzinę, a głównym tematem były przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa związane z trwającą na Ukrainie agresją ze strony Rosji. Poprzednią rozmowę prezydenci odbyli w niedzielę wieczorem. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin PRZYDACZ poinformował później, że rozmowa dotyczyła aktualnej sytuacji na froncie, a także sytuacji związanej z wysadzeniem tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce. Rozmowa dotyczyła także przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Wilnie. 

ZEŁENSKI przekazał, że ostatnia rozmowa poświęcona była obecnej sytuacji na polu walki, a także broni i amunicji dla ukraińskich wojskowych. – „Podziękowałem za wykonanie poprzednich obronnych uzgodnień” – dodał. „Oczywiście podczas każdej rozmowy poświęcamy znaczną uwagę długoterminowemu bezpieczeństwu i gwarancjom pokoju – i nie tylko dla nas. I zawsze efektywnie” – podkreślił ZEŁENSKI. Jak wskazał, Polska „realistycznie odbiera potrzebę członkostwa Ukrainy w NATO i jest to obiektywna potrzeba”.  „Razem opracowujemy konkretną treść na szczyt Sojuszu w Wilnie. To właśnie ten moment, kiedy mają zostać całkowicie zniszczone rosyjskie przypuszczenia na temat tego, że rzekomo ktoś w NATO do tej pory boi się Rosji” – powiedział prezydent Ukrainy.

Szwecja przekaże Ukrainie sprzęt potrzebny do walki ze skutkami wysadzenia zapory na Dnieprze

Szwecja przekaże Ukrainie 250 wykrywaczy min, które pomogą zwalczyć skutki powodzi po wysadzeniu zapory na Dnieprze. Jak podają ukraińskie agencje informacyjne powołując się na oświadczenie rządu szwedzkiego, Sztokholm wyśle również na Ukrainę misję saperów, którzy przyspieszą oczyszczanie terenów z min. „Szwecja przekaże wykrywacze min, których wartość wynosi 1,3 mln euro, zostaną przekazane Ukrainie w najbliższym czasie”.

Według ocen Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) miny niesione przez wody powodziowe na skutek wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą stanowić zagrożenie przez lata. Gdy woda opadnie, miny mogą zostać zakopane pod co najmniej metrową warstwą piasku lub mułu i mogą osiąść tam, gdzie wcześniej nigdy ich nie było.

Emmanuel MACRON podjął decyzję o przyznaniu 500 mln euro na rozwój Sztucznej Inteligencji we Francji

Prezydent Francji Emmanuel MACRON, który odwiedził w Paryżu salon VivaTech, największe w Europie targi zaawansowanych technologii, obiecał 500 mln euro dofinansowania dla francuskiego sektora sztucznej inteligencji, aby mógł stać się konkurencyjny w skali globalnej i nie pozostał w tyle za Chinami i USA. „Musimy przyspieszyć rozwój naszego sektora sztucznej inteligencji, aby nie odstawał od chińskiego i amerykańskiego” – oznajmił MACRON, zapowiadając rozwijanie klastrów AI.

Prezydent zauważył, że Francja jest „w dobrej pozycji w Europie kontynentalnej”, ale musi inwestować i nie posuwać się za daleko wraz z UE w regulowaniu AI. Dodał, że chce poprawić możliwości obliczeniowe w kraju, ponieważ ich niedostatek jest „ogromnym ograniczeniem” dla rozwoju AI. MACRON zapowiedział również, że chce, by Francja poczyniła postępy w kwestii „gigakomputerów” i rozwinęła „wielkie modele open source”. Prezydent ocenił, że „wiele można by poprawić dzięki sztucznej inteligencji”, m.in. politykę migracyjną, dzięki zdolności przetwarzania danych przy jednoczesnym ograniczeniu oszustw. „Walka o naszą suwerenność rozgrywa się także w algorytmach” – ocenił w komunikacie Pałac Elizejski.

Prof. Michel WIEVIORKA
Co z tą Francją, Panie Macron?

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

„Europa w stanie wojny” 53. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

coffee
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 czerwca 2023