Popołudniowe Espresso: Szymon MARCINIAK sędzią finału Mistrzostw Świata w Katarze

Szymon MARCINIAK sędzią finału Mistrzostw Świata w Katarze

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 16. grudnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Polak sędzią finału Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022

Szymon MARCINIAK wraz z asystentami Tomaszem LISTKIEWICZEM i Pawłem SOKOLNICKIM zostali wyznaczeni do sędziowania meczu finałowego Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Mężczyzn 2022 w Katarze. O tytuł mistrza walczyć będą Argentyna i Francja.

Szymon Marciniak poprowadził już w Katarze spotkanie Francji i Danii. W 1/8 finału był głównym sędziom meczu Argentyna-Australia. W niedzielę poprowadzi finałowe spotkanie Argentyny z Francją. Doceniony przez FIFA, 41-letni Szymon Marciniak,  to pierwszy Polak, który jako główny arbiter poprowadzi finał piłkarskich mistrzostw świata. Mecz Argentyna-Francja odbędzie się na stadionie Lusail w Katarze 18 grudnia o godzinie 16:00 (czasu polskiego).

Bośnia i Hercegowina otrzymuje status kandydata do UE

W czwartek przywódcy Unii Europejskiej przyznali Bośni i Hercegowinie status kandydata do Unii Europejskiej. Tym samym BiH – obok Ukrainy i Mołdawii – jest trzecim krajem, któremu przyznano status kandydata w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. 

Aby móc dołączyć do bloku, kraj musi rozpocząć wdrażanie odpowiednich reform, aby dostosować swoje prawo do reguł wewnątrz UE. Trzy dekady temu BiH zakończyła wojnę, przez co kraj wciąż obciążony jest podziałami etnicznymi.

Również w czwartek Kosowo, jako ostatni kraj na Bałkanach, złożyło wniosek o członkostwo w UE.

UE wprowadza minimalny 15 procentowy podatek od korporacji międzynarodowych

W czwartek Unia Europejska przyjęła plan globalnego minimalnego 15-procentowego podatku od przedsiębiorstw międzynarodowych. Ma on pomóc w zlikwidowaniu tzw. rajów podatkowych. Plan porozumienia został opracowany pod kierunkiem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Porozumienie zostało zawarte po miesiącach sporów (blokowali je członkowie UE, w tym Polska) pomiędzy prawie 140 państwami. Podatek na obszarze UE zacznie obowiązywać pod koniec 2023 r.

– Minimalne opodatkowanie jest kluczem do sprostania wyzwaniom, jakie stwarza zglobalizowana gospodarka […] Unia Europejska zrobiła decydujący krok w kierunku sprawiedliwości podatkowej i społecznej – komentował unijny komisarz ds. gospodarki Paolo GENTILONI.

Prof. Andrzej PACZKOWSKI
Kreml chciał zduszenia „Solidarności” polskimi rękami

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Nicolas TENZER: Zachód wobec Putina zgrzeszył naiwnością

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 grudnia 2022