

Sherry AMATENSTEIN
Jak media społecznościowe potęgują poczucie wyalienowania
Nie każdy ma świadomość negatywnych skutków korzystania z mediów społecznościowych. Badania sugerują, że istnieje związek między czasem spędzanym w mediach społecznościowych a samotnością.

Tom JACOBS
Pokolenie samotnych
Młodzi ludzie, których naturalną potrzebą rozwojową jest tworzenie więzi z innymi, w czasie pandemii mogą czuć się tak, jakby w ich życiu włączono pauzę.

Markham HEID
Człowiek społeczny
Gdy człowiekowi doskwiera samotność, jego organizm uaktywnia układy odpowiedzialne za stres, a ich działanie może z czasem sprzyjać przewlekłym stanom zapalnym i różnorakim problemom zdrowotnym – od chorób serca po choroby przewodu pokarmowego.

Prof. Bogdan DE BARBARO
Pudełko zwane wyobraźnią
Medialny chaos, ponowoczesne pomieszanie prawdy z fałszem i dobra ze złem nachalnie atakujące nasz umysł utrudniają nam dotarcie do samotności pozwalającej na wewnętrzną refleksję. Lecz gdy zadbamy o siebie poprzez zbudowanie przestrzeni dla samotności będącej zadumą, ochronimy ważną cząstkę swego istnienia.

Prof. Edward NĘCKA
Pochwała samotności
Głównym pożytkiem z samotności jest przejściowe odłączenie się od świata zewnętrznego, a to ułatwia proces myślenia.

Prof. François HARTOG
Więzi społeczne straciły znaczenie. Współczesność uznaje tylko jedną wartość - indywidualizm
W prezentyzmie teraźniejszość stała się najważniejszą kategorią, która determinuje porządek w naszym życiu, a wraz z nim również indywidualizm. Nie przewidzieliśmy jednak, że najważniejszym skutkiem rozwijającego się indywidualizmu będzie narastająca samotność.

Prof. Anna CEGIEŁA
Miłość stała się stanem odświętnym, luksusem, na który nie wszystkich stać
Język dobrze pokazuje pewne tendencje w naszym myśleniu, także myśleniu o miłości. Niezbyt chętnie i rzadko rozmawiamy o wartościach, a szczególnie o tych wyższych, choć to one decydują o wielu naszych wyborach.

Piotr ORAWSKI
"Piękno muzyki (48). Dialektyka samotności"
Być może najbardziej złowrogie jest to, że każdy z nas prędzej czy później na samotność będzie skazany. Starość, niedołężność, choroba to w naszym świecie konieczność, z którą wielu z nas musi się zmierzyć. Jest to zawsze doznanie samotności.

Piotr ORAWSKI
"Piękno muzyki (31). O sonatach Scarlattiego"
Jeśli mówię o samotności, to dlatego, że sztuka dźwięku wielokrotnie zwracała na to uwagę i w sposób często okrutny obnażała. Mówiła i mówi wprost o Tobie, o Twoim bycie pojedynczym, wyjątkowym i jedynym, ponad wszystko wyniesionym.

Piotr ORAWSKI
"Piękno muzyki (19). O Schubercie"
Dzieło ma rozmiary symfonii beethovenowskiej, ale bez jej patosu, a patos jest łatwiej zrozumiały niż pozbawiona wątku treściowego, całkowicie bezprogramowa muzyka Schuberta, pełna majestatu, głębi, a przy tym tchnąca radością w pierwszej części, entuzjazmem i jednocześnie beztroską w finale, urzekająca magią brzmień i rytmów.