"Pierwsza liga polskiego samorządu
OD REDAKCJI: Poprosiliśmy najdłużej urzędującego prezydenta miasta w Polsce, Zygmunta Frankiewicza, aby wskazał najlepszych jego zdaniem samorządowców, najlepszych menedżerów miast, liderów swoich społeczności. Autorska, subiektywna lista silna rekomendacją jej Autora.
Gliwice w ciągu kilku lat poczyniły olbrzymie postępy niemalże we wszystkich dziedzinach. Miasto nie tylko pięknieje, ale jest też coraz lepszym miejscem do życia. W mądrym zarządzaniu ważne są nie tylko odpowiednia wiedza, doświadczenie i konsekwencja w działaniu. Trzeba czegoś więcej. Trzeba być otwartym na dobre pomysły, dobre wzorce. Trzeba umiejętnie przenosić je na własne podwórko. Trzeba dialogu.
Oto moja subiektywna ocena prezydentów innych miast. Miast, które na różnych polach odniosły i odnoszą wiele sukcesów.
POZNAŃ: Aktywizować. Wspierać. Zatrudniać. Pomagać w biznesie. Ryszard Grobelny.
.Jednym z podstawowych dóbr koniecznych człowiekowi do życia jest praca. Konsekwentnie budowane podstawy gospodarcze sprawiają, że mamy przed sobą zagwarantowaną przyszłość na najbliższe dziesięciolecia. Bezapelacyjnym liderem rynku pracy wśród polskich miast jest Poznań. Obecnie bez pracy pozostaje tam tylko 3,5 procent dorosłych mieszkańców (dane GUS, koniec sierpnia 2014 roku).
Ryszard Grobelny prezydentem Poznania został w 1998 roku. Zarządza miastem do dziś. W trakcie jego wieloletniej prezydentury w Poznaniu zbudowano niesamowicie efektywny system wspierania polityki zatrudnieniowej, który teraz procentuje. Wprowadzono wiele ułatwień dla przedsiębiorców. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich organizowane są Dni Przedsiębiorczości. Wymiana doświadczeń między przedsiębiorcami napędza rozwój miasta. Poznań to jeden z najsilniejszych obecnie ośrodków gospodarczych w kraju. Potwierdziła to pod koniec października renomowana agencja ratingowa – Fitch, przyznając Poznaniowi najwyższą spośród wszystkich samorządów ocenę wiarygodności kredytowej.
Warto podkreślić, że od 2003 roku Ryszard Grobelny jest też Prezesem Związku Miast Polskich. To organizacja samorządówmiejskich powołana do opracowywania wspólnego stanowiska wobec rządu i promocji miast członkowskich w Polsce i za granicą.
Zmysł praktyczny, pragmatyzm, pracowitość, oszczędność i gospodarność to ponoć cechy rodowitego poznaniaka. Na przykładzie osoby Ryszarda Grobelnego i jego działań widać te cechy doskonale.
MIELEC: Made in Poland. Made in Mielec. Janusz Chodorowski.
.Od 20 lat prezydentem Mielca jest Janusz Chodorowski. Mielec z sukcesem przeszedł przez trudne gospodarczo czasy, które nastały tuż po transformacji ustrojowej.
To miasto od zawsze kojarzyło mi się z branżą lotniczą. Tak jest właściwie do dziś. Zrestrukturyzowane Polskie Zakłady Lotnicze Mielec, słynne niegdyś przedsiębiorstwo, jest obecnie spółką zależną Sikorsky Aircraft Corporation. W Mielcu produkowane są kadłuby, belki ogonowe i podwieszenia oraz prowadzony jest montaż końcowy słynnych helikopterów Black Hawk. Ale Mielec jest też coraz silniejszy gospodarczo. To tam działa przecież najstarsza w Polsce specjalna strefa ekonomiczna, którą zlokalizowano w pobliżu mieleckiego lotniska.
Najwięksi inwestorzy, poza PZL Mielec w strefie to: producent mebli – Black Red White i działająca od 15 lat na polskim rynku (także w Gliwicach) znana firma branży automotive – Kirchoff Polska. Jest przecież także Husqvarna – legendarny producent pilarek łańcuchowych, kosiarek i specjalistycznego sprzętu ogrodniczego, który zainwestował w Mielcu bardzo duże pieniądze.
ŻYWIEC: Charyzma. Antoni Paweł Szlagor.
.Antoni Paweł Szlagor – wyjątek w prezydenckim zestawieniu, bo od dwóch kadencji pełni funkcję burmistrza. Ponownie stara się o głosy mieszkańców. Charyzmatyczny lider. Góral.
Nikt nie potrafi opowiadać o swojej pracy, tak jak on. Ma spore osiągnięcia. Uczynił z turystycznej miejscowości jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych całego regionu. Żywiec osiąga bardzo dobre wyniki w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Poza tym miasto diametralnie zmieniło swój wizerunek poprzez małe, rozrzucone po całym obszarze inwestycje. Żywiec wypiękniał. Jednym z wielu przykładów jest niemal całkowicie zmodernizowany amfiteatr. Obiekt ten zmienił się nie do poznania. To jedna z kluczowych inwestycji, która w Żywcu zakończyła się sukcesem.
RUDA ŚLĄSKA: Wychodzenie na prostą. Grażyna Dziedzic.
.Prezydent Grażyna Dziedzic wyprowadziła Rudę Śląską z sytuacji katastrofalnej, przedzawałowej wręcz. Rudzie Śląskiej obecnie nic złego już nie grozi. Zadłużenie jest ograniczone. Startują kolejne inwestycje. Miasto powoli nabiera uroku.
Ruda Śląska to dobry przykład przemiany miasta zdegradowanego przemysłowo w miasto normalne, wpisujące się w wizerunek Śląska nowoczesnego, nieprzemysłowego.
Udało się to zrobić, choć okoliczności polityczne pierwszej kadencji obecnej prezydent miasta nie były łatwe. Grażyna Dziedzic od początku była atakowana za grzechy swoich poprzedników, którzy narobili w mieście bałaganu.
KRAKÓW: Historyczne walory miasta. Trzeba o nie dbać. Jacek Majchrowski.
.Spore osiągnięcia w tej dziedzinie ma prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. W trakcie jego dwóch pierwszych kadencji – Kraków odświeżył wizerunek miasta historycznego, doniosłego, ciekawego. W obrębie Starego Miasta wykonano wymianę nawierzchni płyty Rynku Głównego, zmodernizowano ulicę Floriańską, dobiegły także końca prace renowacyjne na krakowskich Plantach, przywracające układ architektoniczny z czasów świetności. Podczas drugiej kadencji, o czym szeroko rozpisywała się prasa, udało się zrealizować większość zaplanowanych wcześniej inwestycji. Kolejne modernizacje objęły Stare Miasto. Mały Rynek i Plac Wszystkich Świętych zyskały nowy blask. Pod płytą Rynku Głównego wybudowano i otwarto nowoczesny, interaktywny oddział Muzem historii Miasta Krakowa. Ukończono także remont znajdującej się na terenie Śródmieścia ul. Długiej, a w okolicach Wawelu otwarto parking podziemny pod zmodernizowanym placem na Groblach.Oficjalnie otwarty został także przebudowany Stadion Cracovii, którego pojemność zwiększono do ponad 15 tysięcy miejsc. Sport to przecież także nośnik historii. Zwłaszcza w kontekście Cracovii, która jest – co warto przypomnieć – najstarszym, nieprzerwanie istniejącym polskim klubem sportowym (data zał. – 1906 rok).
Jacek Majchrowski to mądry, wyważony, spokojny lider. Jak coś powie, to tak robi. Jest wiarygodny i życzliwie nastawiony do ludzi.
GDYNIA: Moją partią jest Gdynia. Wojciech Szczurek.
.Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek doskonale wie, jak promować swoje miasto. Wykorzystuje gigantyczny potencjał turystyczny jaki posiada Gdynia. Robi to dobrze. Gdynia jawi się jako miasto atrakcyjne – turystycznie i gospodarczo. W promocji wykorzystuje coraz częściej nowoczesne media. Miasto jest bardzo aktywne w Internecie. W subtelny i fachowy sposób jest też obecne w najważniejszych mediach społecznościowych.
Prezydent Gdyni to mądry, poukładany lider. Nie dziwi mnie, że rzetelna praca oznacza dobre wyniki.
ŁÓDŹ: Łódź nabierze wiatru w żagle? Hanna Zdanowska.
.Trudno oceniać dokonania prezydenta po upływie tylko jednej kadencji. Ale w kontekście Łodzi warto to zrobić. Cztery lata temu miasto włókniarzy na prezydenta wybrało kobietę. Hanna Zdanowska kończy właśnie cztery lata urzędowania. Czy wyborcy dadzą jej szansę i mandat na sprawowanie władzy przez kolejną kadencję? Myślę, że tak.
W Łodzi, co prawda, żadne rewolucyjne zmiany nie nastąpiły. Cztery lata to być może za mało, by zrealizować ambitne plany, ale o Łodzi zrobiło się głośniej i to w pozytywnych aspektach. Mówiąc o Łodzi nie mówi się już tylko negatywnie. I to już jest duży plus.
Mamy w Polsce wielu zdolnych i doświadczonych samorządowców. Wyżej opisane przeze mnie osoby i ich dokonania są tego najlepszym dowodem. Aby skutecznie zarządzać miastem trzeba znać jego charakter, rozumieć jego realia i potrzeby mieszkańców. Trzeba skutecznie wykorzystywać potencjał. Trzeba mieć długofalowy pomysł na rozwój, z dala od dużej polityki. Warto być otwartym, czerpać pozytywne wzorce. Wieloletnie doświadczenie i wiedza na pewno pomagają, ale równie ważne w efektywnej pracy samorządowca są też określone cechy charakteru, predyspozycje. Zsynchronizowanie tego wszystkiego daje nieprawdopodobnie dobre efekty na rzecz ogółu.
Zygmunt Frankiewicz