Carl BILDT

Premier Szwecji w latach 1991–1994, były przewodniczący Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, od 2006 do 2014 minister spraw zagranicznych.

Carl BILDT: Lato się skończyło
Carl BILDT

Carl BILDT

Lato się skończyło

W środę mija pół roku od rozpoczęcia przez Władimira Putina niszczenia Ukrainy. Tego samego dnia przypada Dzień Niepodległości Ukrainy,.

Carl BILDT: Wojna o świat
Carl BILDT

Carl BILDT

Wojna o świat

Prezydentowi Rosji chodzi o nowy porządek światowy, w którym amerykańska potęga i jej wpływy mają być odsunięte. I ta bitwa – bitwa o świat – według prezydenta Putina dopiero się zaczyna

Carl BILDT: Putin wziął gospodarkę świata za zakładnika
Carl BILDT

Carl BILDT

Putin wziął gospodarkę świata za zakładnika

Władimir Putin zapowiedział, że zmierza pójść w jego ślady. a więc chodzi o kwestię ponownego podbicia przez Rosję tego, co kiedyś znajdowało się pod rządami rosyjskich carów. Władimir Putin uważa, że realizuje historyczną misję, i nie zamierza z niej rezygnować.

Carl BILDT: Finlandia i Szwecja w NATO?
Carl BILDT

Carl BILDT

Finlandia i Szwecja w NATO?

Podczas gdy rosyjskie wojska przegrupowują się i przygotowują do kolejnej ofensywy na Ukrainie, szczególnie istotną rolę zaczynają odgrywać inne fronty, w tym Finlandia i Szwecja.

Carl BILDT: Niejasne perspektywy wobec globalnych wyzwań
Carl BILDT

Carl BILDT

Niejasne perspektywy wobec globalnych wyzwań

Stany Zjednoczone są kluczowe w globalnej odpowiedzi na wyzwania klimatyczne. Najważniejsze pytanie dotyczy tego, czy w obliczu wielu pól konfrontacji USA będą w stanie nawiązać konstruktywne stosunki z Chinami w celu ochrony klimatu.

Carl BILDT: Koncert (egoistycznych) mocarstw
Carl BILDT

Carl BILDT

Koncert (egoistycznych) mocarstw

Afganistan dzisiaj to scena smutnego widowiska, na której każdy kraj stara się chronić własne interesy, ale mało kto odczuwa jakąkolwiek troskę o to bliskowschodnie państwo i jego ludność.

Carl BILDT: Musimy być zdecydowani. Białorusią rządzi bandyta
Carl BILDT

Carl BILDT

Musimy być zdecydowani. Białorusią rządzi bandyta

Jest to tak oczywisty przypadek bandyckiego zachowania, że tylko tak właśnie należy to zdarzenie traktować. Nie może się to jednak sprowadzić wyłącznie do mocnych stwierdzeń. Konieczne są konkretne decyzje dotyczące konkretnych środków.

Carl BILDT: "Jedna sieć, jedna przyszłość"
Carl BILDT

Carl BILDT

"Jedna sieć, jedna przyszłość"

Stawka jest ogromna. To, jak świat zareaguje na zagrożenie cyberatakami, wyznaczy ramy, w jakich przyszłe pokolenia będą w stanie czerpać korzyści z ery cyfrowej. Oprócz możliwości konfliktu jest też niebezpieczeństwo, że rządy pójdą za daleko i ograniczą przepływ informacji tak, że stłamszą potencjał internetu.

Carl BILDT: "Znaczenie wyborów na Ukrainie. Ambicje imperialnej Rosji nie zatrzymają się na Dnieprze"
Carl BILDT

Carl BILDT

"Znaczenie wyborów na Ukrainie. Ambicje imperialnej Rosji nie zatrzymają się na Dnieprze"

Jeśli plan ten się powiedzie, rewizjonistyczna próba Kremla zostanie zablokowana, a nie jest wykluczone, że zapoczątkowana zostanie nawet nowa fala pilnie potrzebnych reform w samej Rosji. Gdyby jednak ukraińskie reformy się nie udały, Kreml bez wątpienia będzie kontynuował swoją politykę, aż osiągnie cel w Kijowie. Putin się nie spieszy; doskonale wie, czego chce.