Łukasz KOŁTUNIAK

Doktorant na Wydziale Prawa UJ oraz na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu. Zainteresowania badawcze skupia wokół filozofii polityki i wszystkiego co środkowo-europejskie.

Łukasz KOŁTUNIAK: Sondaż wyborczy w czasach koniunktury. Wybory samorządowe i senatorskie w Czechach
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

Sondaż wyborczy w czasach koniunktury.
Wybory samorządowe i senatorskie w Czechach

Wybory pokazują, że czeska scena polityczna będzie się polaryzować wokół stosunku do ANO i Andreja Babisza. Na razie „grillowanie tradycyjnych partii”, czyli ODS i CSDD, zostało zastopowane. Prawdopodobne pogorszenie koniunktury (już w przyszłym roku tempo wzrostu gospodarczego ma zwolnić) stawia reelekcję partii ANO za 4 lata pod dużym znakiem zapytania.

Łukasz KOŁTUNIAK: Ukraina zmienia się wbrew Putinowi i... własnej klasie politycznej
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

Ukraina zmienia się wbrew Putinowi i... własnej klasie politycznej

Ukraina szuka siebie na nowo i natrafia na opór — wywoływany przez siły zewnętrzne, obojętność Zachodu, własną indolencję. Szuka zarówno reform, jak i nowej tożsamości. Nikt nie chciał, żeby Majdan przerodził się w rzeź i wojnę. Ale ludzie ginęli tu pod flagą UE. I mimo że władza ciągle wykazuje się indolencją, to nadzieję dają zarówno ochotnicy z Donbasu, którzy wracają i angażują się społecznie (choć niestety wielu wraca z traumą pourazową i nie znajduje pomocy), jak i aktywiści, którzy  pomagają armii, ale także walczą o nieistniejące tu wcześniej sprawy, takie jak prawa osób niepełnosprawnych.

Łukasz KOŁTUNIAK: Praska wiosna 50. lat później
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

Praska wiosna 50. lat później

Wiosną 1969 roku fenomenalna drużyna czechosłowackich hokeistów ogrywa ZSRR. W Pradze świętuje 100 tysięcy ludzi. Padają hasła „Precz z okupantem”, „Sowieci do domu”. W tłumie pojawiają się prowokatorzy. Dochodzi do ataku na siedzibę Aerofłotu. To będzie koniec Praskiej Wiosny.

Łukasz KOŁTUNIAK: Kim jest Daniel Křetínský, czeski magnat medialny podbijający Europę?
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

Kim jest Daniel Křetínský, czeski magnat medialny podbijający Europę?

Daniel Křetínský skupuje nie tylko czeskie media o dużej sile rażenia, jak na przykład poczytny tabloid „Blesk”, ale z przytupem wszedł na francuski rynek medialny, gdzie wykupił kilka tytułów, w tym magazyn „Elle”. „Frekvence”, „Radio Zet!” czy „Europa” – to tylko niektóre z pozostałych tytułów medalnych, którymi w swoim portfolio może pochwalić się Křetínský. Posiada także grupę medialną Czech Media Invest a jego majątek wycenia się na ok. 2,1 miliarda Euro.

Łukasz KOŁTUNIAK: Europa Środkowo-Wschodnia wciąż nie potrafi rozmawiać z Chinami
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

Europa Środkowo-Wschodnia wciąż nie potrafi rozmawiać z Chinami

Potrzebujemy dojrzałej i podmiotowej współpracy z rodzącą się potęgą. Problem w tym, że Chiny, ale dotyczy to też Rosji, świetnie znają uwarunkowania polityczne, społeczne i kulturowe w Europie Środkowej. Tymczasem u nas sinologia to ciągle prestiżowy, ale niszowy kierunek studiów. Potrzebujemy ludzi z wiedzą o Chinach, zdolnych budować odpowiednią agendę. Nie doktrynalną, lecz profesjonalną. Jednak jeśli mamy współpracować na zasadzie „różnic systemów”, nie powinniśmy tak łatwo odżegnywać się od przypominania o prawach człowieka. Musimy uważać, a można tu się odwołać do tak zwanej czeskiej doktryny Druláka, by naszej polityki wobec Chin nie budowali absolwenci Instytutu Konfucjusza lub stypendyści chińskich programów, niepodlegających kontroli naszych rządów.

Łukasz KOŁTUNIAK: O Jerzym Turowiczu - polskim patriocie burzącym filozoficzne podstawy antysemityzmu
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

O Jerzym Turowiczu - polskim patriocie burzącym filozoficzne podstawy antysemityzmu

Wśród wielu zasług trudno przecenić wkład Jerzego Turowicza w dialog polsko-żydowski. Życie redaktora „Tygodnika Powszechnego” przypadło na okres wielu kryzysowych momentów, takich jak Marzec 1968, kryzys wokół emisji filmu „Shoah” czy dyskusja wokół artykułu Jana Błońskiego „Biedni Polacy patrzą na getto”. Turowicz zawsze wnosił do tych dyskusji umiar oraz ważenie polskich i żydowskich racji.

Łukasz KOŁTUNIAK: Czeska duchowość jest silna
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

Czeska duchowość jest silna

Istnieje w Polsce nie tylko stereotyp „Czecha Szwejka”, ale również „Czecha ateisty”. Warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu, gdyż rzeczywistość mocno odbiega od naszych wyobrażeń.

Łukasz KOŁTUNIAK: Czeski sąd nad transformacją. Wybory nad Wełtawą
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

Czeski sąd nad transformacją.
Wybory nad Wełtawą

12 procent przewagi Milosza Zemana nad Jirzim Drahoszem (38,6:26,6 proc.) w pierwszej turze wyborów prezydenckich nie przesądza wyniku całego głosowania. Co więcej, część analityków ostrożnie obstawia właśnie Drahosza jako nowego gospodarza praskiego Hradu. Wybory polaryzują czeskie społeczeństwo, ale też podobnie jak we wszystkich krajach Europy Środkowej, walka wyborcza jest ściśle powiązana z problemami narosłymi w okresie transformacji.

Łukasz KOŁTUNIAK: Deficyt romantyzmu w (rzekomo) szwejkowskim kraju
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

Deficyt romantyzmu w (rzekomo) szwejkowskim kraju

My, Polacy, myślimy często o sobie jako o narodzie, który epatuje się własnymi traumami. Szwejkowscy Czesi mają brać wszystko „na luzik” i nie przejmować się własną historią. Chciałbym w kilku punktach podważyć pewne stereotypy na przykładzie największej czeskiej traumy współczesności, czyli „zdrady w Monachium”. Kapitulacja Zachodu przed żądaniami Hitlera uchodzi w Czechach za początek XX-wiecznej gehenny narodu.