Małgorzata LIŚKIEWICZ

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Adwokat. Współautorka monografii rzeźbiarza Karola Wójciaka "Heródka" (2019). Publikowała w Rzeczpospolitej, Wszystko Co Najważniejsze, Mojej Orawie. Pochodzi z Podwilka na Orawie. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Małgorzata LIŚKIEWICZ: Co jest pięknego w Bożym Narodzeniu?
Małgorzata LIŚKIEWICZ

Małgorzata LIŚKIEWICZ

Co jest pięknego w Bożym Narodzeniu?

Pewnego lutowego przedpołudnia grupa licealistek zaroiła kościółek San Damiano w Asyżu. Byłam jej częścią, z lekkim zawstydzeniem muszę przyznać, że dość zbuntowaną. Nie rozumiałam wtedy znaczenia tego miejsca, ale spokojne piękno dziedzińca sprawiło, że stanęłam w zachwyceniu.

Małgorzata LIŚKIEWICZ: Puste miejsca przy stole
Małgorzata LIŚKIEWICZ

Małgorzata LIŚKIEWICZ

Puste miejsca przy stole

Kiedy byłam nastolatką, denerwował mnie orawski zwyczaj, że każdego człowieka, którego się spotkało, należało zapytać: „ka idziecie?” (to znaczy „gdzie idziecie?”), „pomodlone?” (kiedy widzieliśmy, że idzie z kościoła), „do Krakowa?” – kiedy ktoś czekał na przystanku, skąd miał go zabrać z rzadka kursujący z pogranicza rozklekotany Autosan.

Małgorzata LIŚKIEWICZ: Trzydzieści lat w Nazarecie
Małgorzata LIŚKIEWICZ

Małgorzata LIŚKIEWICZ

Trzydzieści lat w Nazarecie

Bóg wcielił się i żył na ubogich peryferiach. Św. Franciszek chciał, żeby bracia posiadali tylko habit ze sznurem i spodniami, a tylko ci zmuszeni koniecznością także obuwie

Małgorzata LIŚKIEWICZ: Bez oręża
Małgorzata LIŚKIEWICZ

Małgorzata LIŚKIEWICZ

Bez oręża

— Wasz Bóg cierpiał? — sułtan podniósł brwi wzgardliwie, zgorszony. — O, cierpiał bardzo. Więcej niż wytrzymać można, i za to tak Go miłujem. Któż by inny to uczynił?! On, Bóg, Pan wszystkiego, życie swoje za nas dał, choroby na siebie wziął, bóle nasze On odnosił, zraniony był za złości nasze, starty na proch za nieprawości nasze, a sinością Jego zostaliśmy uzdrowieni… Dlatego musimy Go miłować więcej niż wszystko na świecie. Matka ku dzieciom takiej miłości nie ma jak On ku…

Małgorzata LIŚKIEWICZ: Małgorzata LIŚKIEWICZ: Wilk z Gubbio
Małgorzata LIŚKIEWICZ

Małgorzata LIŚKIEWICZ

Małgorzata LIŚKIEWICZ

Tylko chrześcijanin, który nie zarazi się neurotycznym lękiem świata może mieć nadzieję, że będzie oddziaływał na świat po chrześcijańsku.

Małgorzata LIŚKIEWICZ: Nieuchronne konflikty
Małgorzata LIŚKIEWICZ

Małgorzata LIŚKIEWICZ

Nieuchronne konflikty

O konfliktach „nieuchronnych” Franciszek pisze we Fratelli tutti w rozdziale „Drogi nowego spotkania”, w części: „Wartość i znaczenie przebaczenia”.

Małgorzata LIŚKIEWICZ: Cierń w stopie św. Franciszka
Małgorzata LIŚKIEWICZ

Małgorzata LIŚKIEWICZ

Cierń w stopie św. Franciszka

„… Gdy uszli kilka kroków, brat Egidiusz spostrzegł, że Franciszek kuleje na jedną nogę.– Uderzyłeś się w nogę, ojcze? – spytał. – Nie.– Kamień Ci wpadł do sandała– Nie.– Więc dlaczego kulejesz?– Nastąpiłem nogą na cierń. Tkwi w mojej stopie i dlatego kuleję.– Zaczekaj, wyciągnę go…A na to Franciszek:– Nie.– Dlaczego, ojcze?– Wolę kuleć.– Wolisz, żeby cię bolał– Tak.– Nie rozumiem.– Widzisz, taki mały cierń jest bardzo biedny. Leży na ziemi i nic. Po prostu leży, nie wiadomo po co. Nagle…

Małgorzata LIŚKIEWICZ: Franciszkowy kalendarz adwentowy
Małgorzata LIŚKIEWICZ

Małgorzata LIŚKIEWICZ

Franciszkowy kalendarz adwentowy

Encyklika papieża Franciszka Fratelli tutti o braterstwie i przyjaźni społecznej jest jedną z adwentowych odpowiedzi i trzeba się z nią zmierzyć, nawet jeśliby miało to wyglądać jak walka Jakuba z Bogiem nad potokiem Jabbok.

Małgorzata LIŚKIEWICZ: Zapomniane Kresy
Małgorzata LIŚKIEWICZ

Małgorzata LIŚKIEWICZ

Zapomniane Kresy

Słowackie powiedzonko o Polakach „Gdy się dwaj Polacy zejdą, to w trzy strony się rozejdą” z całą pewnością nie miało swojego źródła w przełomie wieków w Małopolsce i na Górnych Węgrzech. To, że niepodległa Polska objęła granicami także część Spisza i Orawy, nie było wynikiem politycznej koniunktury, lecz efektem wspólnego, oddolnego wysiłku wielu ludzi.

Małgorzata LIŚKIEWICZ: Pamięć, odwaga, nadzieja. Narzędzia zostały - przez Franciszka - rozdane.
Małgorzata LIŚKIEWICZ

Małgorzata LIŚKIEWICZ

Pamięć, odwaga, nadzieja.
Narzędzia zostały - przez Franciszka - rozdane.

Można uchwycić pewien zamysł papieskiego głoszenia Ewangelii podczas Światowych Dni Młodzieży. Od Jasnej Góry przez Drogę Krzyżową na Błoniach, po Campus Misericordiae. I znaczące przystanki na trasie – nie tylko te głośne (choć milczące – jak Auschwitz) i prokocimski szpital. Ewangelia głoszona przez Franciszka dla młodych jest opowieścią, w której Bóg jest domownikiem, uczestnikiem każdej historii życia.

Małgorzata LIŚKIEWICZ: Amoris Laetitia
Małgorzata LIŚKIEWICZ

Małgorzata LIŚKIEWICZ

Amoris Laetitia

Styl papieża jest jego wizytówką – dokument czyta się jak list od przyjaciela, nie jak formalne ujęcie prac doktrynalnych. Stąd zapewne dosyć skrajne komentarze katolickich publicystów i komentatorów – dla jednych adhortacja jest „przegadana”, dla innych zawiera nowe otwarcie duszpasterskie, zbliżające do siebie członków Kościoła.

Małgorzata LIŚKIEWICZ: "Wychowanie do życia w rodzinie. Obawy rodziców, aby uchronić swoje dzieci"
Małgorzata LIŚKIEWICZ

Małgorzata LIŚKIEWICZ

"Wychowanie do życia w rodzinie. Obawy rodziców, aby uchronić swoje dzieci"

Najgłębszą edukację rodzice przeprowadzają w większości nieświadomie — bardziej przez to, jacy są, niż przez to, co mówią. To ojciec uczy dziecko, pokazując, jak odnosi się do matki i innych osób (i odwrotnie). Dotyczy to także sfery płciowości — dziecko słyszy rozmowy, żarty, czasem wulgaryzmy. Rodzic ma niepowtarzalną okazję wprowadzić dziecko w pełni poczucia bezpieczeństwa w świat jego seksualności (odpowiednio do wieku), pokazując to, co dobre i piękne.