Konrad WERNER: Od oświecenia do przebudzenia. Przekorna obrona wokizmu
Konrad WERNER

Konrad WERNER

Od oświecenia do przebudzenia. Przekorna obrona wokizmu

Rewizjonizm historyczny właściwy dla wokizmu, jak to się czasem krytycznie określa, jest szansą dla naszej postoświeceniowej kultury na odzyskanie sensu wiedzy jako przeżywanej zbiorowej pamięci, w której naturalnie miesza się przeszłość z teraźniejszością, dostarczając punktów odniesienia, łącząc znaki, symbole, wskazówki ponad przepaścią czasu.

Prof. Andrzej ZYBERTOWICZ: Świeckie opium dla mas?
Prof. Andrzej ZYBERTOWICZ

Prof. Andrzej ZYBERTOWICZ

Świeckie opium dla mas?

Korporacje zaangażowały się w regulowanie warunków, w jakich przebiegają debaty publiczne – aż do poziomu wyrzucania z hukiem z pracy ludzi.

Lynn GREENKY: Co to jest cancel culture?
Prof. Lynn GREENKY

Prof. Lynn GREENKY

Co to jest cancel culture?

Cancel culture to odwrotność debaty uniwersyteckiej. Jej miarą jest cisza nigdy niewygłoszonych wystąpień mówców, których nie zaproszono lub których udział odwołano. Zamiast bronić prawa do zabierania głosu i wymagać od ludzi szerzących nieprawdę lub podsycających animozje i wrogość, aby uzasadnili swoje poglądy i ponosili odpowiedzialność za wynikające z nich krzywdy, cancel culture woli się mścić, uciszając oponentów.

Prof. Wiesław RATAJCZAK: Måneskin i Dante. Trochę inaczej o włoskich wyborach
Prof. Wiesław RATAJCZAK

Prof. Wiesław RATAJCZAK

Måneskin i Dante.
Trochę inaczej o włoskich wyborach

Czy można włoskie doświadczenie uogólnić, odnieść do innych krajów Europy? Przyspieszenie i zradykalizowanie rewolucji kulturowej wywołują w wielu krajach reakcję obronną, zwłaszcza w czasach, kiedy ryzyko utraty życia lub co najmniej ekonomicznych podstaw egzystencji jest realną groźbą.

Anne APPLEBAUM: Nowi purytanie
Anne APPLEBAUM

Anne APPLEBAUM

Nowi purytanie

Społeczne normy ulegają zmianie – często na lepsze. Biada jednak tym, którzy za nimi nie nadążają, bo kara może być szybka i bezlitosna.

Prof. Stéphane RATTI, Bertrand LANÇON: Nadchodzi Barbaria
Bertrand LANÇONProf. Stéphane RATTI

Bertrand LANÇON
Prof. Stéphane RATTI

Nadchodzi Barbaria

Wymazywanie antyku z naszej kultury jest wyrzeczeniem się humanizmu – piszą w głośnym apelu intelektualiści, profesorzy, helleniści i łacinnicy, historycy i filozofowie.

Prof. Hanna-Barbara GERL-FALKOVITZ: Komu wolno przebaczać historyczne winy?
Prof. Hanna-Barbara GERL-FALKOVITZ

Prof. Hanna-Barbara GERL-FALKOVITZ

Komu wolno przebaczać historyczne winy?

Jak możemy myśleć o przebaczeniu, nie kwestionując faktów przeszłości? Odpowiedź jest prosta: nie jesteśmy w stanie wymazać faktów, więc należy czerpać z nich naukę i próbować iść dalej.

Prof. Artur ANDRZEJUK: Permanentna obecność filozofii klasycznej
Prof. Artur ANDRZEJUK

Prof. Artur ANDRZEJUK

Permanentna obecność filozofii klasycznej

Dziś nie mamy do czynienia z myślą Platona lub Arystotelesa w czystej postaci, bo dzieje filozofii – najogólniej mówiąc – to epopeja ścierania się platonizmu i arystotelizmu, różnych ich modyfikacji, harmonizacji, a czasem także zakwestionowań. Od czasu do czasu w tej historii pada hasło powrotu do korzeni, często połączone z odrzuceniem narosłych przez stulecia interpretacji i korekt.

Jan ROKITA: Wielkie czyszczenie przeszłości
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Wielkie czyszczenie przeszłości

Prostota i łatwość użycia cepa zawsze fascynowała lewicowych intelektualistów. Ale zamiar ideologicznego wyczyszczenia uniwersytetów akurat z wiedzy o antyku jest jednak w istocie dość przypadkowym strzałem w ciemno.

Emmanuel MACRON: Napoleon Bonaparte jest częścią nas
Emmanuel MACRON

Emmanuel MACRON

Napoleon Bonaparte jest częścią nas

Kochamy Napoleona, ponieważ jego życie ma smak tego, co możliwe, a jednocześnie jest zaproszeniem do podjęcia ryzyka, do zaufania swojej wyobraźni, do bycia w pełni sobą. Życie Napoleona jest także pieśnią rozumu.