

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 468 Wszystko co Najważniejsze
To ważny czas. Jak w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” pisze prof. Chantal DELSOL świat przyśpiesza i zmaga się z falą, która uderza w same fundamenty cywilizacji.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Psychopatologia rosyjskiej cywilizacji
Rosjanie żyją w przekonaniu, że ich świat jest lepszy. Co więcej, ta choroba, która trawi ich cywilizację, sprawia, że czują nieustanną potrzebę narzucania tego w gruncie rzeczy dystopijnego świata innym. Nazywam to psychopatologią rosyjskiej cywilizacji – mówi prof. Wojciech ROSZKOWSKI w rozmowie z Mikołajem CZYŻEM

Prof. Michał KLEIBER
Solidarna troska o dobro wspólne
Problemy łączą się, przenikają, synergizują, sprawiają, że coraz trudniejsze jest rozsupłanie kwestii, które jeszcze niedawno wydawały się, traktowane osobno, relatywnie łatwe do rozwiązania. Zagrożenia mają prawdziwie globalny charakter, w pełni uzasadniający mówienie o globalnej awarii.

Parag KHANNA
Czy potrafimy zaplanować świat po pandemii?
Ekstremalne scenariusze dobrze się sprzedają: hegemonia USA 2.0, Chiny podbijają świat, nowa zimna wojna, III wojna światowa. Do wyboru, do koloru. Ale historia nie toczy się linearnie. Zwłaszcza w bardzo złożonym XXI wieku.

Geoffroy LEJEUNE
Michel HOUELLEBECQ
Dialog o upadku i nadziei
Jeden z najważniejszych dialogów współczesności prowadzą Michel HOUELLEBECQ i Geoffroy LEJEUNE przekonując, że historię ostatniego stulecia można by streścić w zdaniu: masowa dechrystianizacja prawie całego Zachodu, głównie w Europie, gdzie w ciągu kilkudziesięciu lat zniszczono to, co budowane było przez piętnaście wieków.

Prof. Piotr CZAUDERNA
Aporie wolności
Nie chcemy czuć się oszukiwani przez innych – czy to przez rządy i państwa, czy to przez media, a nawet naukowców. Doskwiera nam brak wiary w wiedzę pewną, a tym bardziej w możliwość wytyczenia jedynego słusznego kierunku działań na froncie walki z pandemią. Zaczynamy więc kwestionować wszystko. Ba, więcej nawet, utraciliśmy obecnie wiarę w jedną spójną wizję świata. A może już od dawna jej nie mieliśmy?

Prof. Piotr CZAUDERNA
Czas zarazy – lekcja trzecia. Cierpienie i grzech. Rozważanie na czas Wielkiego Postu
W swojej lekarskiej pracy niejednokrotnie stykam się z cierpieniem, a nawet śmiercią chorujących dzieci, dlatego wiem, jak trudno się z tym pogodzić i jak potrafi to boleć.

Prof. Peter TURCHIN
Ameryka przed poważnym wstrząsem. Co 50 lat USA wchodzą w turbulencje
Czy będziemy w stanie zjednoczyć siły, aby uniknąć najgorszych konsekwencji nieuchronnie nadciągającego kryzysu demograficzno-strukturalnego? Mam taką nadzieję. Wskaźnik PSI nie osiągnął jeszcze poziomu, który wywołał wojnę domową w latach 1861-1865. Niemniej jednak jego lawinowy wzrost powinien być dla nas wszystkich poważnym ostrzeżeniem – tak dla naszych elit gospodarczych i politycznych, jak i dla ogółu społeczeństwa.

Éric ZEMMOUR
Wobec totalnej globalizacji
Proces rozpadu państw narodowych może mieć dwa rozwiązania. Jedno z nich to zwycięstwo sił antynarodowych, które zdominują wolę ludności i tożsamości. Drugą opcją jest rewolta ludów. Obawiam się, że czeka nas ogromny konflikt, zarówno intelektualny, jak i społeczny. Podobnie jak w przypadku migracji, tak i w tej sferze Francja wyprzedza te zjawiska.

Agnieszka PAWNIK
Dlaczego wszyscy, poza Japończykami, kochają Akirę Kurosawę?
Akira Kurosawa kształtował kino i obraz globalnej kultury masowej przez całe swoje życie, inspirując twórców takich jak Spielberg, Bertolucci, Altman czy Scorsese. Jego sukces zmienił sytuację Japonii w latach 50. ubiegłego stulecia i stanowił punkt przełomowy w sposobie postrzegania tego kraju przez Zachód.