

Prof. Grzegorz BERENDT
Tęsknota i życie od nowa. O społeczności żydowskiej w Polsce po II wojnie światowej
Zniszczenie przedwojennego świata polskich Żydów przez Niemców, jak też niebezpieczeństwa czyhające na Żydów po rozgromieniu Trzeciej Rzeszy sprawiły, że dawne Polin/Pojln przestało być postrzegane przez większość Ocalonych jako spokojna przystań – pisze prof. Grzegorz Berendt.

Ryszard KOTARBA
Żydzi Krakowa w dobie zagłady
Budowa obozu. Jeszcze w 1940 r. w „Gazecie Żydowskiej” można było przeczytać idylliczny tekst Rozmyślania na cmentarzu, o spokojnym żydowskim miejscu na Krzemionkach, gdzie wokół hali ceremonialnej i murów cmentarnych rozciągały się zielone wzgórza, trawy, „krajobraz jak w górach”. Rzeczywiście, obóz usytuowano w naturalnej głębinie pomiędzy dwoma rozległymi wzniesieniami Krzemionek. Teren był nierówny, górzysty i kamienisty, ze wzgórzami sięgającymi 230-250 m n.p.m., w części bagienny i malaryczny.

Prof. Ryszard SZAWŁOWSKI
Jak Rafał Lemkin wprowadził termin „ludobójstwo” do prawa międzynarodowego
W dyskusji na forum ONZ o tym jak zdefiniował termin „ludobójstwo”, Lemkin preferował pominięcia grup politycznych. Argumentował, iż nie należy ryzykować losów konwencji przy wprowadzaniu idei, co do których świat jest głęboko podzielony.

Marcin CZEPELAK
Holocaust – zbrodnia, o której nikt nie chciał wiedzieć
Spisane przez Jana Karskiego relacje zostały przekazane rządom Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Nigdzie nie spotkały się z większym zainteresowaniem. Tylko „New York Times” z 25 listopada 1942 roku opublikował na 10 stronie krótki tekst o niemieckim planie zamordowania 250 tysięcy polskich Żydów. Tylko tyle i aż tyle.

Jędrzej USZYŃSKI
Paradoksy Grupy Ładosia
Działalność paszportowa tzw. Grupy Ładosia charakteryzowały brawura, elastyczność – i szereg paradoksów.

Mordecai PALDIEL
Bohaterscy Polacy czasu wojny
Polscy dyplomaci podjęli brawurową próbę uratowania tysięcy Żydów. W jej wyniku uratowano przed śmiercią co najmniej kilkaset osób.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 473 Wszystko co Najważniejsze
W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny pisma w tekście o e-polityce twierdzi, że stoimy dzisiaj przed wielkim wyzwaniem dotyczącym prawidłowego funkcjonowania demokracji. Tym wyzwaniem jest oczywiście technologia i nowe media, ale także wszystko, co wiąże się z cyfrowym obliczem tego aspektu naszego życia.

Stanisław ŻARYN
Zabawa faktami. Operacje wymierzone w Polskę
Możliwe było sformułowanie bezpodstawnego oskarżenia o wymordowanie przez Polskę i Polaków 3 milionów Żydów. Dziś jeszcze takie oskarżenia spotkały się z oporem i wzbudziły powszechne oburzenie. Ale co będzie za kilka lat? – pisze Stanisław ŻARYN Polska od wielu lat jest ofiarą niesłusznych oskarżeń bazujących na historii II wojny światowej oraz niesprawiedliwych interpretacjach dotyczących stosunku Polaków do Żydów. Co roku publikowane są nieuprawnione stwierdzenia, które mają przekonać opinię publiczną, że Polacy ponoszą część winy za Holokaust. Tezy zawarte w ostatnim…

Andrzej DUDA
Dziękuję Wam, Czcigodni Ocaleni
Holokaust, którego Auschwitz jest głównym miejscem i symbolem, był zbrodnią wyjątkową w całych dziejach ludzkości. Nienawiść, szowinizm, nacjonalizm, rasizm, antysemityzm przybrały tu postać masowego, zorganizowanego, metodycznego mordu. Nigdy indziej ani nigdzie indziej nie przeprowadzono eksterminacji ludzi w podobny sposób.

Piotr CHMIELOWIEC
Ratował Żydów. Jak wielu Polaków. Historia powstania złej legendy
Głównym podejrzanym w sprawie wydania Żydów w ręce niemieckie był Józef Lasek, pełniący w czasie okupacji niemieckiej funkcję rejonowego komendanta straży pożarnej w Gniewczynie Łańcuckiej. Jednak historia ta rozpowszechniana przez media okazała się zafałszowana i nieprawdziwa, a rzucane oskarżenia na konkretne osoby opierały się na krążących pogłoskach i plotkach, nie znalazły żadnego potwierdzenia.

Ks. Paweł RYTEL-ANDRIANIK
"W 1050 lecie chrztu Polski. Chrzest motywem ratowania ludności żydowskiej"
Motywacja religijna – obok więzów rodzinnych – była jedną z najsilniejszych w ratowaniu życia bezbronnej ludności żydowskiej w czasie Holokaustu. Pozostawało przeświadczenie, że wolą Bożą jest ratowanie Żydów od zagłady. Wypływało to również ze świadomości, że Bóg mówi w V przykazaniu Dekalogu: „Nie zabijaj”. Nie można więc było zgodzić się na morderstwo innych osób, tym bardziej bezbronnych.