Ryszard KOTARBA: Żydzi Krakowa w dobie zagłady
Ryszard KOTARBA

Ryszard KOTARBA

Żydzi Krakowa w dobie zagłady

Budowa obozu. Jeszcze w 1940 r. w „Gazecie Żydowskiej” można było przeczytać idylliczny tekst Rozmyślania na cmentarzu, o spokojnym żydowskim miejscu na Krzemionkach, gdzie wokół hali ceremonialnej i murów cmentarnych rozciągały się zielone wzgórza, trawy, „krajobraz jak w górach”. Rzeczywiście, obóz usytuowano w naturalnej głębinie pomiędzy dwoma rozległymi wzniesieniami Krzemionek. Teren był nierówny, górzysty i kamienisty, ze wzgórzami sięgającymi 230-250 m n.p.m., w części bagienny i malaryczny. 

Marcin CZEPELAK: Holocaust – zbrodnia, o której nikt nie chciał wiedzieć
Marcin CZEPELAK

Marcin CZEPELAK

Holocaust – zbrodnia, o której nikt nie chciał wiedzieć

Spisane przez Jana Karskiego relacje zostały przekazane rządom Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Nigdzie nie spotkały się z większym zainteresowaniem. Tylko „New York Times” z 25 listopada 1942 roku opublikował na 10 stronie krótki tekst o niemieckim planie zamordowania 250 tysięcy polskich Żydów. Tylko tyle i aż tyle.

Jędrzej USZYŃSKI: Paradoksy Grupy Ładosia
Jędrzej USZYŃSKI

Jędrzej USZYŃSKI

Paradoksy Grupy Ładosia

Działalność paszportowa tzw. Grupy Ładosia charakteryzowały brawura, elastyczność – i szereg paradoksów.

Mordecai PALDIEL: Bohaterscy Polacy czasu wojny
Mordecai PALDIEL

Mordecai PALDIEL

Bohaterscy Polacy czasu wojny

Polscy dyplomaci podjęli brawurową próbę uratowania tysięcy Żydów. W jej wyniku uratowano przed śmiercią co najmniej kilkaset osób.

Wydanie 473 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 473 Wszystko co Najważniejsze

W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny pisma w tekście o e-polityce twierdzi, że stoimy dzisiaj przed wielkim wyzwaniem dotyczącym prawidłowego funkcjonowania demokracji. Tym wyzwaniem jest oczywiście technologia i nowe media, ale także wszystko, co wiąże się z cyfrowym obliczem tego aspektu naszego życia.

Stanisław ŻARYN: Zabawa faktami. Operacje wymierzone w Polskę
Stanisław ŻARYN

Stanisław ŻARYN

Zabawa faktami.
Operacje wymierzone w Polskę

Możliwe było sformułowanie bezpodstawnego oskarżenia o wymordowanie przez Polskę i Polaków 3 milionów Żydów. Dziś jeszcze takie oskarżenia spotkały się z oporem i wzbudziły powszechne oburzenie. Ale co będzie za kilka lat? – pisze Stanisław ŻARYN Polska od wielu lat jest ofiarą niesłusznych oskarżeń bazujących na historii II wojny światowej oraz niesprawiedliwych interpretacjach dotyczących stosunku Polaków do Żydów. Co roku publikowane są nieuprawnione stwierdzenia, które mają przekonać opinię publiczną, że Polacy ponoszą część winy za Holokaust. Tezy zawarte w ostatnim…

Andrzej DUDA: Dziękuję Wam, Czcigodni Ocaleni
Andrzej DUDA

Andrzej DUDA

Dziękuję Wam, Czcigodni Ocaleni

Holokaust, którego Auschwitz jest głównym miejscem i symbolem, był zbrodnią wyjątkową w całych dziejach ludzkości. Nienawiść, szowinizm, nacjonalizm, rasizm, antysemityzm przybrały tu postać masowego, zorganizowanego, metodycznego mordu. Nigdy indziej ani nigdzie indziej nie przeprowadzono eksterminacji ludzi w podobny sposób.

Piotr CHMIELOWIEC: Ratował Żydów. Jak wielu Polaków. Historia powstania złej legendy
Piotr CHMIELOWIEC

Piotr CHMIELOWIEC

Ratował Żydów. Jak wielu Polaków.
Historia powstania złej legendy

Głównym podejrzanym w sprawie wydania Żydów w ręce niemieckie był Józef Lasek, pełniący w czasie okupacji niemieckiej funkcję rejonowego komendanta straży pożarnej w Gniewczynie Łańcuckiej. Jednak historia ta rozpowszechniana przez media okazała się zafałszowana i nieprawdziwa, a rzucane oskarżenia na konkretne osoby opierały się na krążących pogłoskach i plotkach, nie znalazły żadnego potwierdzenia.

Ks. Paweł RYTEL-ANDRIANIK: "W 1050 lecie chrztu Polski. Chrzest motywem ratowania ludności żydowskiej"
Ks. Paweł RYTEL-ANDRIANIK

Ks. Paweł RYTEL-ANDRIANIK

"W 1050 lecie chrztu Polski. Chrzest motywem ratowania ludności żydowskiej"

Motywacja religijna – obok więzów rodzinnych – była jedną z najsilniejszych w ratowaniu życia bezbronnej ludności żydowskiej w czasie Holokaustu. Pozostawało przeświadczenie, że wolą Bożą jest ratowanie Żydów od zagłady. Wypływało to również ze świadomości, że Bóg mówi w V przykazaniu Dekalogu: „Nie zabijaj”. Nie można więc było zgodzić się na morderstwo innych osób, tym bardziej bezbronnych.