Kazimierz M.UJAZDOWSKI: "V Republika wygrała z Frontem Narodowym"

TSF Jazz Radio

"V Republika wygrała z Frontem Narodowym"

Kazimierz M.UJAZDOWSKI

Dr hab. nauk prawnych, nauczyciel akademicki i polityk konserwatywny. Poseł na Sejm I, III, IV, V, VI i VII kadencji. W latach 2004-2005 wicemarszałek Sejmu. W latach 2000-2001 i 2005-2007 minister kultury i dziedzictwa narodowego. Do 2017 r. był członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Poseł do Parlamentu Europejskiego.

zobacz inne teksty autora

Wynik wyborów regionalnych we Francji (siedem regionów dla republikanów, pięć dla socjalistów i zero dla partii Marine Le Pen) nie oznacza załamania poparcia dla Frontu Narodowego.

.To instytucje V Republiki wygrały z Frontem Narodowym. Specyficzna ordynacja wyborcza z głosowaniem w dwóch turach pozwala sprzymierzyć się przeciwko partii antysystemowej. Blok partii klasycznych, który na początku V Republiki powstrzymywał dynamikę Francuskiej Partii Komunistycznej, dziś działa skutecznie wobec Frontu Narodowego. Wolno sądzić, że mechanizm ten zablokuje także Marine Le Pen w drugiej turze wyborów prezydenckich (2017).

Nie oznacza to jednak, że Front Narodowy przestaje być ważnym aktorem polityki francuskiej. Wręcz przeciwnie, jego ekspansja będzie oddziaływała na całość sceny politycznej. Na Front Narodowy oddało głos w drugiej turze wyborów w skali całego kraju 6,82 miliona obywateli. Nominalny zwycięzca wyborów regionalnych, czyli partia Sarkozy’ego nie może czuć się bezpiecznie. Przyszłość FN w dużej mierze zależy właśnie od odnowy postgaullistów. Jeśli republikanie dokonają wiarygodnej modernizacji własnej partii, to dynamika poparcia dla FN może osłabnąć. Jeśli tego nie uczynią, FN będzie wciąż na fali.

.Można wyobrazić sobie, że w 2. turze wyborów prezydenckich wiosną 2017 roku to kandydat socjalistów zmierzy się z Le Pen. W takiej sytuacji FN może wejść trwale na pole centroprawicy. Jak widać, wszystko jest możliwe. W drugiej turze wyborów regionalnych, 13 grudnia 2015 r., zwyciężyły instytucje V Republiki. Przyszłość francuskiej sceny politycznej zależy od wewnętrznej modernizacji partii Sarkozy’ego.

Kazimierz M.Ujazdowski

Pierwszy raz na Wszystko Co Najważniejsze?

Aby nie ominąć istotnych tekstów, raz w tygodniu w niedzielę rano wysyłamy newsletter. Zapraszamy do zapisania się:

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam