Nr 56. „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei
Profesor Chantal DELSOL nie trzeba nikomu przedstawiać. Jej dramatyczny w swej wymowie esej rozpoczyna najnowszy, 56. numer miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”. Francuska filozof wskazuje na słabość Starego Kontynentu i całego europejskiego projektu, pisząc o zagrożeniu od zewnątrz i od wewnątrz. „Jak inni mają kochać Zachód, skoro on sam siebie już nie kocha?” – pyta retorycznie francuska intelektualistka.
Na następnych stronach przeczytać możemy rozmowę z Pierre’em BROCHANDEM, szefem francuskich służb specjalnych DGSE w latach 2002–2008. Wiele w końcu mówi się ostatnio o kryzysie we Francji. Zdjęcia w telewizji najlepiej ilustrują to, co dzieje się na przedmieściach największych francuskich miast. W wywiadzie z Eugénie BASTIÉ były szef francuskich służb specjalnych niejako bije się w piersi, stawiając gorzką diagnozę, mówiąc: „Boli mnie moja Francja”.
Zaskakująco dość wtóruje mu były prezydent Francji, François HOLLANDE. W najnowszym numerze miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi on, że kraj nad Sekwaną nie może być oblężoną twierdzą. „Wobec zasadniczego wyzwania, jakim jest zagrożenie naszego bezpieczeństwa, Francja musi zrozumieć, że obrona Europy powinna być zorganizowana w ramach NATO” – uważa były francuski przywódca. „Tylko w ten sposób możemy nadać znaczenie autonomii strategicznej” – czytamy w tekście, który zamieszczamy w najnowszym numerze naszego miesięcznika.
Staramy się także w naszym miesięczniku śledzić puls świata. Prof. Michał KLEIBER pisze o migracji, zjawisku, które dotyka wszystkich, niezależnie od szerokości geograficznej. Redaktor naczelny „Wszystko co Najważniejsze” wskazuje że większość krajów świata zmieniła swoje polityki względem migracji. „Kraje dotychczas przyjazne imigrantom zasadniczo zmieniły w ostatnim czasie swoje podejście do sprawy” – pisze prof. KLEIBER.
O zmieniającym się świecie pisze też w najnowszym numerze Jan PARYS, minister obrony narodowej Polski w latach 1991–1992. Scenariusze przebudowy świata to fascynujący tekst, w którym przeczytać można o propozycjach nowego ładu międzynarodowego, które raz po raz ogłaszają przywódcy świata zachodniego. Jak wskazuje Jan PARYS, nie są to propozycje neutralne względem polskich potrzeb i aspiracji. Co istotne jednak, jak twierdzi autor, „po polskiej stronie na razie nie widać głębszej refleksji nad tym, co proponują”. Obudzimy się w sytuacji, kiedy inni narzucą nam swoje warunki — wieszczy były minister obrony Polski.
Każdego roku we wrześniu media na całym świecie uczestniczą w kolejnej odsłonie projektu „Opowiadamy Polskę Światu”. W tym roku okazją do tego jest beatyfikacja rodziny Ulmów, która podczas II Wojny Światowej oddała swoje życie, chroniąc we własnym domu w Markowej rodzinę żydowską.
O tym, jak ważne jest opowiadanie własnej historii, w najnowszym numerze naszego miesięcznika pisze Jan ŚLIWA. Artykuł o wiele mówiącym tytule Jeśli nie opowiemy swojej historii, inni zrobią to za nas to autorska impresja człowieka od wielu lat żyjącego poza Polską i obserwującego to, jak mówi się i pisze o naszym kraju za granicą. „Zachodnie media ostatnio raczej wychowują społeczeństwa, niż je informują, więc nie tylko promują określone nastawienie, ale również stosownie filtrują fakty” – twierdzi Jan ŚLIWA. Zdaniem autora ma to być jeden z najważniejszych argumentów przemawiających za koniecznością istnienia projektów takich jak „Opowiadamy Polskę Światu”.
Echa konieczności prowadzenia odpowiedzialnej polityki historycznej i dbania o wizerunek Polski dostrzec można w opublikowanej w najnowszym numerze naszego miesięcznika debacie Polacy w starcu z totalitaryzmami. Wybitni autorzy – David SATTER, prof. Stephen HICKS, prof. Stéphane COURTOIS oraz prof. Grzegorz KUCHARCZYK – chwalą postawę walecznych Polaków w czasie wojny.
Nie zapominamy w tym numerze o Europie. Dotychczas lokomotywą Starego Kontynentu były Niemcy. Płynące jednak z Berlina dane ekonomiczne wskazują, że kraj ten znów może stać się źródłem niestabilności w Europie. Joseph de WECK pisze w najnowszym numerze „Wszystko co Najważniejsze” o tym, że Niemcy nie są już wyjątkowe. „Poza UE towary oznaczone metką Made in Germany mają problemy ze znalezieniem nowych nabywców” – twierdzi autor.
Dział Piękno Nauki poświęcamy w tym numerze kondycji polskich uniwersytetów. Prof. Leszek PACHOLSKI wskazuje na nieprzystosowanie polskich uczelni do światowych wymogów, a Cezary KOŚCIELNIAK — w świetle niedawnej publikacji rankingu szanghajskiego — krytykuje promowaną w świecie naukowym „monokulturę akademicką” z jej „konkurencyjnością punktowo-nagrodową”.
Piękno Sztuki zaś to w tym numerze dwa teksty poświęcone wybitnym polskim artystom. Amerykański pisarz Jeffrey MEYERS pisze w najnowszym numerze „Wszystko co Najważniejsze” o Czesławie Miłoszu, wskazując na umiłowanie przez poetę sztuki ponad życie. Yves HENRY z kolei, dyrektor Nohant Festival Chopin w Domaine George Sand w Nohant, kreśli linię łączącą Polskę i Francję za sprawą tego wybitnego Polaka.
Na zakończenie 56. numeru miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” proponujemy Państwu niezwykle interesujący wywiad z prof. Milesem YU, doradcą Mike’a Pompeo i jednym z głównych architektów obecnej amerykańskiej polityki wobec Chin. Amerykański profesor, wykładowca w Hudson Institute, przekonuje, że „wielkiej Wojny z Chinami jeszcze nie będzie”, argumentując, że świat zachodni ma wiele możliwości oddziaływania na reżimy takie jak chiński, irański czy rosyjski. Wciąż więc nie powinniśmy tracić nadziei.
Zapraszamy do lektury! Najnowszy numer „Wszystko co Najważniejsze” jest dostępny w EMPIK-ach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain), a także wysyłkowo. Oferowane są też wydania archiwalne i bieżące oraz prenumerata – w SKLEPIE IDEI (www.SklepIdei.pl/wcn).