Jan ŚLIWA

Pasjonat języków i kultury. Informatyk. Publikuje na tematy związane z ochroną danych, badaniami medycznymi, etyką i społecznymi aspektami technologii. Mieszka i pracuje w Szwajcarii.

Ryc.Fabien Clairefond

Jan ŚLIWA: Jak żyć pośród kłamstwa?
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Jak żyć pośród kłamstwa?

W świecie kompletnej dezorientacji, gdzie wieją potężne wiatry historii, dobrze jest zadać sobie pytanie – o co właściwie walczymy? I czy w ogóle warto walczyć o cokolwiek?

Jan ŚLIWA: Wiedza i wiara
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Wiedza i wiara

Od kilkuset lat trwa spór między nauką a wiarą o prawo wyjaśniania świata. Z różnym natężeniem, ale wciąż czasem odżywa. Niektórzy twierdzą, że „nauka wszystko wyjaśniła, a więc Boga nie ma”. Jak mawiano w latach 60.: „Gagarin był w kosmosie (niebie?), Boga nie widział”. Ludzi twierdzących, że religia jest podstawowym źródłem wiedzy, jest o wiele mniej.

Jan ŚLIWA: Mowa nienawiści
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Mowa nienawiści

Widzimy ostatnio tendencję do ustawowego chronienia określonych grup. Problem w tym, że tępienie mowy nienawiści wobec jednej grupy zachęca wręcz do stosowania jej wobec innych. – pisze Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA: Польща – Швейцарія Центральної Європи
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Польща – Швейцарія Центральної Європи

Чи все так добре, а буде ще краще, чи хтось бачить сни в милій країні омани й національно боїться? Але оскільки так багато людей бачать шанс піднятися до вищої ліги, він може бути реальним, хоча, якщо нам не пощастить і ми зіграємо погано, у нас може залишитися лише одна мотузка

Jan ŚLIWA: Швейцария Центральной Европы
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Швейцария Центральной Европы

Все ли так хорошо, а будет еще лучше, или кто-то сны в милой стране заблуждения и национально боится? Но поскольку многие видят шанс подняться в высшую лигу, он может быть реальным, хотя, если нам не повезет и мы сыграем плохо, у нас может остаться одна только веревка

Jan ŚLIWA: Polska – Szwajcaria Europy Środkowej
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Polska – Szwajcaria Europy Środkowej

Czy jest tak dobrze, a będzie jeszcze lepiej, czy ktoś śni w słodkiej krainie ułudy i się narodowo bałamuci? Ale skoro tylu widzi szansę awansu do wyższej ligi, jest może ona realna, choć przy pechu i złej grze może się nam ostać ino sznur.

Jan ŚLIWA: Referendum w Szwajcarii - najwyższy poziom demokracji
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Referendum w Szwajcarii - najwyższy poziom demokracji

Szwajcarzy obawiają się, że po ewentualnym przystąpieniu do UE ich kraj mógłby mieć poważne kłopoty. Ultrapopulistyczna konstytucja, pozwalająca populusowi nie tylko zatwierdzać lub odrzucać prawa, lecz również je definiować, byłaby dla brukselskiej administracji solą w oku.

Jan ŚLIWA: Ekspertomachia - wojna ekspertów
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Ekspertomachia - wojna ekspertów

Eksperci jak dawni rycerze pędzą na rywali z wyciągniętymi lancami, chcąc jeden drugiego strącić z konia. A gdzie tu jest prawda? W turnieju nagrodą jest rękawiczka upuszczona z rączek nadobnej Marty, rycerze chcą ją zdobyć i oddać damie w zamian za jej uśmiech.

Jan ŚLIWA: Україна – конфлікт пам’яті
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Україна – конфлікт пам’яті

Україна, наш донедавна дещо забутий сусід, уже понад рік як енергійно увійшла в польське життя. Так не ставалося вже давно. Здавалося, наша спільна події вже належать до історії, хоча й не завжди погодженої і закритої. Українці та українки приїжджають працювати – і це все. А виявилося, що Україна, яка воює з Росією, є викликом для Польщі, але, можливо, й шансом на майбутнє. Безсумнівно, вона стала новим фактором на карті Європи – не обов’язково лише в регіоні. Було б добре познайомитися з нею ближче – пише Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA: Ukraina – konflikt pamięci
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Ukraina – konflikt pamięci

Dojście do obiektywnego obrazu Ukrainy nie jest łatwe. Nie jest to jednoznaczny, wspólny dla wszystkich obraz. Raczej można wyobrazić sobie przyciemnioną scenę, gdzie krząta się wielu aktorów, a na całość skierowane jest dziesięć reflektorów, oświetlających równolegle toczące się wątki. Każdy z widzów widzi to, co chce, a często to, co zostaje mu akurat podane.

Jan ŚLIWA: Błyskotliwa wizja świata. Euroatlantyzm i eurazjanizm
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Błyskotliwa wizja świata.
Euroatlantyzm i eurazjanizm

Europa, w XIX wieku dominująca nad światem, po podwójnym samobójstwie w wieku XX, stała się cieniem samej siebie. Coś po niej pozostaje do dziś: marynarki i krawaty, suknie wieczorowe, skład orkiestry symfonicznej, Nagrody Nobla, kalendarz i układ metryczny. Ale stała się bezsilnym tworem pomiędzy dwoma potęgami.

Jan ŚLIWA: Trzy lata samotności (z COVID-19)
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Trzy lata samotności (z COVID-19)

O epidemii COVID-19 trudno jest pisać. Na szczęście sprawa przyschła i przycichła, wciąż jednak budzi silne emocje. Sformowały się zwalczające się wzajemnie stronnictwa, trudno o neutralny grunt. Na szukającego centrum spadają raczej pociski z obu stron. Zakładam więc hełm i zbroję i z tarczą w ręku (bez miecza) spróbuję jednak podsumować te trzy lata, trzy lata z COVID-19.

Jan ŚLIWA: Rozum, biologia, podświadomość
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Rozum, biologia, podświadomość

Obecnie dyskusja zdominowana jest przez modernistyczny Zachód. Western, educated, industrialized, rich, democratic – w skrócie: WEIRD, czyli dziwaczny. Wewnątrz nich najdziwaczniejsze są społeczności intelektualistów i studentów Harvardu czy Yale, a to właśnie one dominują w dyskursie. Uważają się za „przebudzonych” (woke), przez co jak niegdyś jakobini biorą swoje idee za wartości uniwersalne i chcą je narzucać innym.

Jan ŚLIWA: Ludzkość i wojna
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Ludzkość i wojna

Wojna jest przedstawiana w sztuce często jako coś wspaniałego. Wodzowie w dumnych pozach, na koniach, szaleńcze szarże kawaleryjskie, nasze galeony oddające salwę w kierunku okrętów wroga.

Jan ŚLIWA: Polska – awans do wyższej ligi
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Polska – awans do wyższej ligi

Ważne, by wiedzieć, co robić, gdy pojawi się okazja do wskoczenia na wyższy poziom. Ważne, by nie przysnąć, gdy zagra złoty róg. A okazja taka może nie trwać długo.

Jan ŚLIWA: Wojny półprzewodnikowe – droga do Pearl Harbor?
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Wojny półprzewodnikowe – droga do Pearl Harbor?

Wszyscy mówią o półprzewodnikach – przyjrzyjmy się im dokładniej. Wszyscy mówią o ich znaczeniu strategicznym – przyjrzyjmy się aktualnej sytuacji i zastanówmy się, do czego może ona doprowadzić.

Jan ŚLIWA: Książka dla papieża. Historia w kapsułce
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Książka dla papieża. Historia w kapsułce

Podczas audiencji w Watykanie prezydent Francji Emmanuel Macron podarował papieżowi Franciszkowi książkę Immanuela Kanta Projet de Paix Perpétuelle. Losy książki wyjaśniono, właściwie historii nie ma. Niemniej nasuwają się różne interesujące refleksje.

Jan ŚLIWA: Gdy nikt nic nie wie. 没人知道
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Gdy nikt nic nie wie.
没人知道

Sytuacja świata przypomina dziś wczesne średniowiecze, gdy z powodu najazdów barbarzyńców klasztory bardziej inwestowały w grube mury niż w nowe księgozbiory.