Program Kongresu Polska Wielki Projekt 2023 - najważniejszego spotkania polskiej inteligencji

Kongres Polska Wielki Projekt program

Pod hasłem „suwerenność” od piątku 2 czerwca 2023 r. do niedzieli 4 czerwca 2023 r. w Warszawie będzie obradować XIII Kongres Polska Wielki Projekt program przewiduje, że jego gośćmi będą m.in. Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Jacek Sasin i prof. Piotr Gliński, luminarze świata nauki i kultury. „Wszystko co Najważniejsze” jest partnerem Kongresu.

Kongres Polska Wielki Projekt „wyznacza nowe kierunki, toruje drogę nowym pomysłom”

.Kongres Polska Wielki Projekt, który potrwa od piątku do niedzieli, odbywać się będzie w Arkadach Kubickiego.

Prof. Zdzisław Krasnodębski z rady programowej podkreśla, że kongres jest miejscem, gdzie intelektualiści, ludzie kultury, artyści spotykają się ze środowiskiem politycznym. „Ponieważ nie jest to impreza polityczna, czy stricte partyjna, więc wyznacza też nowe kierunki, toruje drogę nowym pomysłom” – zauważa profesor Zdzisław Krasnodębski

„Kongres będzie poświęcony suwerenności w różnych jej znaczeniach” – powiedział prof. Krasnodębski. Jak poinformował, debaty będą toczyły się wokół kwestii gospodarczych, relacji wewnątrz Unii Europejskiej, a także kultury czy urbanistyki. „Spodziewamy się, że da to nowy impuls do nowych działań, nowych pomysłów, które potem będą przełożone na praktykę polityczną” – dodał.

Program pierwszego dnia Kongresu Polska Wielki Projekt

.Kongres Polska Wielki Projekt program pierwszego dnia otwiera debata „Globalna przebudowa. Konsekwencje wojny na Ukrainie dla ładu europejskiego i światowego”, w której głos zabiorą Mateusz Morawiecki, b. szef MSZ Jacek Czaputowicz, europoseł i negocjator polskiego członkostwa w UE Jacek Saryusz-Wolski oraz b. szef MON Jan Parys.

W debacie „Podmiotowość gospodarcza w Unii Europejskiej” wezmą udział m.in. pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz, Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, socjolog i politolog prof. Tomasz Grosse i profesor nauk ekonomicznych Grigoris Zarotiadis z Uniwersytetu w Salonikach.

W dyskusji „Regionalne odpowiedzi na neoimperializm” uczestniczyć będą: filozof, europoseł Ryszard Legutko i historyk David Engels, a rozmowie „Polska i Francja – nowe przywództwo w Europie?” – prof. Krasnodębski, historyk Phillipe Fabry, czy prezes Instytutu Nowych Mediów Eryk Mistewicz.

Program drugiego dnia Kongresu Polska Wielki Projekt

.”Made in Poland – polski sukces za granicą” – panel, który otworzy drugi dzień kongresu, to dyskusja z udziałem szefa MAP Jacka Sasina, członka zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Zdzisława Sokala oraz prezesa FAKRO Ryszarda Florka.

Natomiast w debacie „Sprawiedliwy pokój – reparacje, zadośćuczynienie, pojednanie” uczestniczyć będą m.in. historyk Spero Simeon Z. Paravantes (Uniwersytet w Utrechcie), dziennikarz i filozof Omiros Tachmazidis i prezes fundacji Ovaherero Genocide Uria Nandiuasora Mazeingo.

Nad przyszłością konserwatyzmu debatować będą Mary Eberstadt (Catholic Information Center oraz Faith & Reason Institute), filozof polityki Zbigniew Stawrowski i pisarz Bronisław Wildstein.

W panelu „Quo vadis universitas?” wezmą udział filozof Brett Bourbon (Uniwersytet w Dallas), teolog Jacob Phillips (Uniwersytet St. Mary w Londynie) i publicysta Nicholas Eberstadt (American Enterprise Institute).

Program trzeciego dnia Kongresu Polska Wielki Projekt

.W niedzielę, ostatniego dnia kongresu, zaplanowano panel „Zielone miasta przyszłości” z udziałem dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesława Stelmacha, architekta i urbanisty Jana Beliny-Brzozowskiego (BBGK Architekci) i Urszuli Forczek-Brataniec (Katedra Architektury Krajobrazu). Natomiast w panelu „Wojna i kultura” rozmawiać będzie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, historyk, prof. Wojciech Roszkowski i p.o. dyrektora generalnego rezerwatu Ławra Kijowsko-Peczerska Maksym Ostapenko.

W sobotę podczas uroczystości wręczona zostanie nagroda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, a w niedzielę – medal „Odwaga i Wiarygodność”.

Nagroda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Medal „Odwaga i Wiarygodność”

.Prof. Zdzisław Krasnodębski podkreślił, że Nagroda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego jest przeznaczona dla twórców. Jak dodał, ostatnio wyróżniono m.in. profesora Andrzeja Nowaka czy profesora Ryszarda Legutko. „Nagradzamy nie tylko za wybitność, ale także za wartości, które twórczość tego wybitnego twórcy reprezentuje. Nagradzamy kogoś, kto w nowoczesny sposób kontynuuje polską tradycję, buduje polską kulturę, a nie ją destruuje czy z nią zrywa” – zaznaczył prof. Zdzisław Krasnodębski. Jak dodał, medal „Odwaga i Wiarygodność” jest wręczany osobom z zagranicy, które przyczyniają się do promowania dobrego imienia Polski. „Mogę zdradzić, że tym razem ten medal zostanie wręczony Brytyjczykowi” – poinformował.

„Wszystko co Najważniejsze” po raz kolejny już raz jest partnerem medialnym Kongresu Polska Wielki Projekt. Najważniejsze debaty Kongresu znajdą się na łamach www.WszystkoCoNajważniejsze.pl oraz w miesięczniku [LINK].

PAP/Grzegorz Bruszewski/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 czerwca 2023