Krakowianie coraz więcej czytają
Krakowianie coraz więcej czytają – podsumowała Biblioteka Kraków, powołując się na statystyki dotyczące 2023 roku. Według tych danych liczba aktywnych czytelników w miejskiej sieci wypożyczalni książek wzrosła o ponad 20 tysięcy.
Krakowianie i ich podejście do czytelnictwa
.Biblioteka Kraków przekazała, że w 2023 roku jej zbiory krakowianie wypożyczyli blisko 2,6 mln razy, podczas ponad 1,3 mln odwiedzin. Z wypożyczalni korzystało ponad 171 tys. osób.
„Z tego wynika, że liczba czytelników korzystających z naszej oferty wzrosła o ponad 20 tys.” – podała w podsumowaniu Biblioteka Kraków, zaznaczając, że wzrosło grono czytającej młodzieży w wieku 13-15 lat (w 2023 roku było to 6 764 osób) oraz czytelników w wieku 20-24 lata (12 504).
Według danych miejskiej sieci wypożyczalni, ponad 49 tys. osób uczestniczyło w organizowanych w bibliotece wydarzeniach, a 36 tys. skorzystało z książkomatu.
Wśród czytelników największą grupę stanowiły osoby w wieku 25-44 lata (57 176 osób), następnie 45-60 lat (30 878) i powyżej 60 lat (28 892).
Prawdziwa edukacja w erze technologii
.Na temat sensu edukacji w erze dynamicznego rozwoju technologii, takich jak sztuczna inteligencja, czy nowatorski neuralink, na łamach łamach „Wszystko co Najważniejsze” pisze Jędrzej STĘPIEŃ w tekście „Prawdziwa edukacja w erze technologii„.
Edukacja kojarzy nam się dziś ze zdobywaniem wiedzy i rozwijaniem umiejętności. Jednak osoby hispanojęzyczne dobrze wiedzą, że słowo „educado” znaczy dużo więcej niż „przeszkolony”. Prawdziwa edukacja daje ludziom nie tylko umiejętności, lecz także pewien charakter i głębię. Ta podwójna natura edukacji doskonale odbija się w języku, gdzie powierzchnia zwana gramatyką współistnieje z głębią zwaną sensem. Jednak systemy edukacji na całym świecie coraz bardziej widzą tylko jedną stronę. Cała edukacja postrzegana jest dziś przez pryzmat umiejętności, a wszystkie problemy tego świata za możliwe do rozwiązania za pomocą tychże umiejętności. Stąd do radzenia sobie z rosnącą dwuznacznością i niepewnością naszej rzeczywistości wymyśliliśmy na przykład „umiejętności XXI wieku”.
„W efekcie praktycznie cała oferowana dziś edukacja jest edukacją spłyconą, która sprowadza się do dystrybucji wiedzy i rozwijania umiejętności. Nie bez znaczenia w tym kontekście jest też to, że wiedza i umiejętności są jedyną częścią edukacji ulegającą uprzedmiotowieniu i traktowane mogą być jak towar. Nasza profesja uprzedmiotowiona została w niesłychanym stopniu, wszyscy o tym dobrze wiemy. Ale u podstaw tego była zmiana postrzegania języka jako rzeczy, którą można zmierzyć, ocenić, wyskalować, opakować i sprzedawać. Zawód nauczyciela stracił przez to dużo ze swojego prestiżu, nie dziwi stąd, że wielu z nas zaczęło przedstawiać się jako trenerzy języka, a nie nauczyciele”.
”I trudno kogokolwiek za to winić. Chcieliśmy zwyczajnie pracować, uczciwie i z poświęceniem, w ramach systemu, który nam dano, a nie nieść kaganek oświaty i przejmować się jej ideałami. Jednak tym, z czego nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę, było to, że model edukacji, który współtworzyliśmy, posiadał samobójcze zapędy. Jest tak, ponieważ wszystko, co podlega uprzedmiotowieniu, może co do zasady stać się też zbywalne, gdy tylko poziom rozwoju technologii na to pozwoli. Stało się tak z ciepłem po wymyśleniu centralnego ogrzewania, z muzyką po opatentowaniu systemu stereo, posiłkami wraz z wymyśleniem mrożonek etc. I to samo dzieje się na naszych oczach z edukacją, najpierw po wymyśleniu wyszukiwarki internetowej, a ostatnio doszła do tego zaawansowana sztuczna inteligencja i pojawili się asystenci językowi pokroju ChatGPT” – pisze Jędrzej STĘPIEŃ.
Newsletter „Kultura Najważniejsza”
.Muzyka, teatr, film – Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej pochodzący od redakcji „Wszystko co Najważniejsze” zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas. Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/ Julia Kalęba/ Wszystko co Najważniejsze/ LW