
Prezes Grupy Banku Światowego David Malpass 7 marca 2022 r. podsumował: dziś 23 kraje świata mierzą się z konfliktami o wysokiej lub średniej intensywności. Mapa wojny, a więc liczba krajów, w których trwają najcięższe konflikty, podwoiła się w ciągu ostatniej dekady.
David Malpass przedstawił szacunki podczas otwarcia Fragility Forum 2022. Jak przekazał, liczba „krajów konfliktu” podwoiła się podwoiła się w ciągu ostatniej dekady. Mapa wojny, którą rozrysował, wskazywała jednoznacznie, że Grupa Banku Światowego (WBG) zaobserwował konflikty o wysokiej lub średniej intensywności w 23 państwach, w których łącznie mieszka 850 mln ludzi.
– Ostatnie trendy są przygnębiające i tragiczne. Od ostatniego Forum dwa lata temu dramatycznie wzrosła niestabilność, ofiary śmiertelne związane z konfliktami i niepokoje społeczne – powiedział Malpass.
Malpass zaznaczył, że konflikty na całym świecie znacząco wpływają na rynki energii, zbóż i brak bezpieczeństwa żywnościowego, jak i również na wzrost liczby uchodźców. Konflikty mają daleko idące skutki społeczne i gospodarcze między innnymi w Etiopii, Somalii, Jemenie i Afganistanie.
WBG organizuje Fragility Forum co dwa lata. Malpass zaznaczył, że od ostatniego Forum dramatycznie wzrosła niestabilność, liczba ofiar śmiertelnych związanych z konfliktami i niepokojami społecznymi. Podkreślił też, że konflikty znacząco utrudniają zlikwidowanie głodu i ubóstwa na świecie. Według WBG w 2021 r. aż 300 mln (na 850 mln) mieszkańców „krajów konfliktu” doświadczyło poważnego braku zabezpieczenia żywnościowego. Szacunki wskazują także, że z powodu konfliktów setki milionów rodzin dotyka tzw. odwrócenie rozwoju i największy kryzys gospodarczy od prawie stulecia.
– Należy powstrzymać dostarczanie broni, która jest dostarczana do miejsc niestabilnych i dotkniętych konfliktami, a także należy ograniczyć ilość broni palnej i min lądowych pozostawionych po już nieaktywnych konfliktach. Zmniejszenie napięć wymaga również ściślejszej regulacji międzynarodowych wykonawców bezpieczeństwa – wskazał David Malpass.
Mapa wojny w 2022 r.
UKRAINA
Pod koniec 2021 r. Rosja wysunęła roszczenia do NATO, aby ten nie rozszerzał terytorium zasięgu Sojuszu na wschód, szczególnie o Ukrainę. W konsekwencji braku zgody NATO i pod pretekstem demilitaryzacji sił ukraińskiego wojska 24 lutego wojsko Rosji wkroczyło na Ukrainę. Od niemal dwóch tygodni na Ukrainie codziennie toczone są walki.
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
ETIOPIA
Od listopada 2020 r. siły pod dowództwem premiera Abiy Ahmeda (wojsko etiopskie, milicje etniczne i oddziały z sąsiedniej Erytrei) walczą o wypędzenie Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigray (TPLF) z jego twierdzy w północnym regionie Tigray. W czasie konfliktu zginęło tysiące ludzi, a ponad dwa miliony osób zostało zmuszonych do ucieczki. Konflikt spowodował także głód w niektórych częściach kraju.
AFGANISTAN
Po tym, jak rząd talibów odmówił wydania przywódcy terrorystów Osamy bin Ladena w następstwie ataków al-Kaidy 11 września 2001 r., Stany Zjednoczone zaatakowały Afganistan. Przywódcy talibów szybko stracili kontrolę nad krajem i przenieśli się do południowego Afganistanu oraz przez granicę do Pakistanu. W 2021 r. Talibowie zajęli Afganistan. Mapa wojny w tym kraju pokazuje, że w 2022 r. sukcesywanie m.in. wykonują wyroki śmierci i ograniczają prawa obywateli.
Prof. Mark JUERGENSMEYER: Czy wojna w Afganistanie była w ogóle potrzebna?
JEMEN
Wojna domowa w Jemenie rozpoczęła się pod koniec 2014 r. Jest wielostronna i rozgrywa się głównie między rządem jemeńskim pod przewodnictwem Abdrabbuha Mansura Hadiego a ruchem zbrojnym Houthi wraz z ich zwolennikami i sojusznikami. Obaj twierdzą, że stanowią oficjalny rząd Jemenu.
IZRAEL-PALESTYNA
Izraelska Deklaracja Niepodległości wywołała w 1948 r. wojnę (wojna arabsko-izraelska). Konflikt trwa od 54 lat do dzisiaj i jest jednym z najdłużej trwających konfliktów na świecie. Izrael okupuje Zachodni Brzeg i Strefę Gazy należące do narodu Palestyny.
Javier SOLANA: Uznanie Palestyny przez Unię Europejską zwiększyłoby szansę na pokój na Bliskim Wschodzie
HAITI
Od dziesięcioleci kraj boryka się z poważnymi wyzwaniami, w tym klęskami żywiołowymi i kryzysami politycznymi. Niepokoje polityczne i społeczne poważnie pogorszyły warunki gospodarcze i humanitarne na Haiti. W kraju wysokie jest bezrobocie i inflacja; waluta krajowa jest niestabilna; niedobory paliw są cykliczne i dotkliwe; rezerwy walutowe są niebezpiecznie niskie; około 60 procent populacji żyje poniżej granicy ubóstwa, a ponad jedna trzecia jest zagrożona głodem w sytuacjach kryzysowych.
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK: Zawsze wiatr w oczy. Zapomniane Haiti
BIRMA
Od lutego 2021 r. i zamachu stanu Birma znajduje się pod rządami junty wojskowej, co zniszczyło nadzieję na demokrację w kraju. Obywatele Birmy mierzą się z represyjnymi rządami wojskowymi, powszechnym ubóstwem i wojną domową z grupami mniejszości etnicznych.
Mateusz M. KRAWCZYK: Podcast Wspólny Świat. W Birmie walka się nie skończyła – rozmowa z prof. Michałem Lubiną
BOJÓWKI ISLAMSKIE W AFRYCE
Od kiedy w 2017 r. Państwo Islamskie straciło tak zwany kalifat na Bliskim Wschodzie, państwa Afryki ścierają się z dżihadystami. W ostatnich latach bojówki islamskie nasiliły swoje ataki terrorystyczne. Z powodu ataków cierpi ludność Mali, Bukiny Faso, Nigeru, Nigerii, Konga, Somalii czy Mozambiku.